Truskawkowo – kokosowy tort!

Sezon truskawkowy już powoli się zaczyna. Truskawki to jedne z moich ulubionych owoców i chcę teraz nacieszyć nimi moje kubki smakowe jak najbardziej 😀 A połączone z mleczkiem kokosowym to już niebo w gębie! Zarówno jako koktajl jak i domowe lody 🙂 Z tego właśnie względu postanowiłam połączyć te składniki i stworzyć truskawkowo – kokosowy tort na zimno! To prawda, trzeba włożyć w niego trochę pracy, ale smak wynagradza wszystko! Tort w sam raz sprawdzi się o tej porze roku, gdy na dworze jest coraz cieplej 😉 Tort jest bez glutenu, bez mleka i bez jajek! Składa się tylko z 4 składników 😉 A do tego jest przepyszny 😉

Jeśli ktoś jest zainteresowany przepisem, zapraszam do czytania!

Truskawkowo – kokosowy tort!

Składniki:
1. 2 puszki mleka kokosowego (najlepiej wybrać mleko bez zbędnych dodatków oraz takie, które w swoim składzie będzie miało jak najwięcej kokosa)
2. 1,5 kg truskawek
3. Agar
4. Ksylitol

Przygotowanie:
1. Truskawki umyć i podzielić na 3 części, każda po 500 gramów.
2. 5 gram agaru rozpuścić w ¼ szklanki wody. Pierwszą część truskawek zblendować z 1 łyżką ksylitolu i zagotować. Dodać agar i gotować jeszcze razem ok. 1-2 min. Następnie wylać do tortownicy, schłodzić i wstawić do lodówki.
3. 5 gram agaru rozpuścić w ¼ szklanki wody. Puszkę mleka kokosowego wlać do garnka i zagotować z 1 łyżką ksylitolu. Dodać agar i gotować jeszcze razem ok. 1-2 min. Schłodzić i gdy powoli zacznie tężeć wylać na masę truskawkową, schłodzić i wstawić do lodówki.
4. 5 gram agaru rozpuścić w ¼ szklanki wody. Drugą część truskawek zblendować z 1 łyżką ksylitolu i zagotować. Dodać agar i gotować jeszcze razem ok. 1-2 min. Schłodzić i gdy powoli zacznie tężeć wylać na masę kokosową, schłodzić i wstawić do lodówki.
5. 5 gram agaru rozpuścić w ¼ szklanki wody. Puszkę mleka kokosowego wlać do garnka i zagotować z 1 łyżką ksylitolu. Dodać agar i gotować jeszcze razem ok. 1-2 min. Schłodzić i gdy powoli zacznie tężeć wylać na masę truskawkową, schłodzić i wstawić do lodówki.
6. 5 gram agaru rozpuścić w ¼ szklanki wody. Trzecią część truskawek zblendować z 1 łyżką ksylitolu i zagotować. Dodać agar i gotować jeszcze razem ok. 1-2 min. Schłodzić i gdy powoli zacznie tężeć wylać na masę kokosową, schłodzić i wstawić do lodówki.
7. Tort najlepszy jest na drugi dzień, gdy całą noc postoi w lodówce.

c2

c3

c1

Smacznego!

Wydrukuj

Jeden komentarz do “Truskawkowo – kokosowy tort!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *