Detoksykacja w naszym organizmie

Każdy organizm ma własny system detoksykacyjny, który pomaga w wyeliminowaniu toksyn, chemikaliów i innych szkodliwych czynników. Jednak przy problemach z trawieniem organizm nie zawsze może sobie poradzić z eliminacją toksyn, które akumulują się w komórkach. Produkty te transportowane są do wątroby, a w następnej kolejności do organów odpowiedzialnych za ich eliminację, czyli jelit, nerek, płuc i skóry. Jednak nadmierna ilość produktów ubocznych prowadzi do przeciążenia tych organów i stresu.


Eliminacja toksyn przez poszczególne organy wygląda następująco, przy czym objawy mogą być u każdego różne w zależności od indywidualnej kondycji organizmu i rodzaju toksyn:
1. Skóra – wysypki, krosty, nieprzyjemny zapach ciała
2. Nerki – częste i bolesne oddawanie moczu, mocz ciemnego koloru lub o nieprzyjemnym zapachu
3. Wątroba – gazy, biegunka, zaparcia, zielony stolec ze śluzem, bóle klatki piersiowej po prawej stronie
4. Płuca – zaleganie wydzieliny, kaszel, trudności w oddychaniu

anatomiaGłównym narządem detoksykacyjnym jest wątroba. Bierze udział w przemianie T4 do aktywnego T3, filtruje krew, gromadzi zapasy glukozy, rozkłada hormony sterydowe, produkuje i wydziela żółć niezbędną do trawienia tłuszczów. Dodatkowo wydala toksyny z organizmu, co odbywa się w 2 fazach.
1. Faza I – polega na metabolizmie rozpuszczalnych w tłuszczach toksyn. W wyniku tego powstają produkty przejściowe. Lekarstwa, pokarmy i toksyny poddawane są szeregowi procesów takich jak: utlenianie, redukcja, hydroliza, hydratyzacja i odłączenie halogenów, aby przygotować je do fazy II. Wymagane są tu witaminy z grupy B (B2, B3, B6, B12), kwas foliowy, glutation i flawonoidy.
2. Faza II – powstałe w fazie I substancje przejściowe poddawane są procesom chemicznym, które zmieniają ich toksyczne właściwości, stają się one rozpuszczalne w wodzie i mogą być wydalone z moczem lub kałem. Niezbędny jest tu kwas foliowy, magnez, glutation, witamina B5 i C oraz aminokwasy – metionina, cysteina, glicyna, tauryna, glutamina i cholina.
Dodatkowo trzeba pamiętać, że nadmiar toksyn, pestycydów, lekarstw itp. może doprowadzić do zalegania ich w wątrobie. Wtedy mogą przedostać się z powrotem do krwi lub zostać odłożone w tkance tłuszczowej. Wśród objawów wskazujących na to, że detoksykacja może być upośledzona wymienia się:
– problemy z trawieniem, wzdęty brzuch
– niemożność utraty lub przybrania na wadze
– alergie, astma, nietolerancje
– objawy skórne, np. trądzik, wysypki
– zmęczenie
wzrost poziomu cholesterolu
– depresja
– drażliwość, złość
– podkrążone oczy, cienie pod oczami
niezbalansowany poziom cukru we krwi
– zburzenia hormonalne
– PMS
– powtarzające się infekcje
– bóle mięśni i stawów
– bezsenność
– nadciśnienie
– problemy z pęcherzykiem żółciowym
– hemoroidy

Detoksykacja odgrywa ogromną rolę w prawidłowej pracy tarczycy. Najlepiej zacząć ją od wyeliminowania alkoholu, kofeiny, pestycydów i chemikaliów. Surowe warzywa, owoce i błonnik bogate w siarkę wspomagają wątrobę w detoksykacji, jednak nie jest to dobra opcja dla osób z upośledzonym trawieniem. Dodatkowo błonnik może zaostrzać objawy jelitowe. Generalnie diety oczyszczające eliminują pokarmy zwierzęce i opierają się na produktach roślinnych, zaś orzechy i nasiona mogą być trudne do strawienia dla osób z Hashimoto.

Sposoby na detoksykację:
1. Suplementacja – dostarcza witaminy i minerały, które wspomagają detoksykacyję oraz pracę wątroby.
2. Zioła – wspomagają detoksykację, wiążą toksyny i je wydalają.
3. Pokarmy i diety – mają na celu ograniczenie dostarczania toksyn do organizmu i pozwalają organizmowi uporać się z zalegającymi toksynami.
4. Głodówka – organizm zużywa tkanki, które nie spełniają istotnej roli (tłuszcze, enzymy, trawienne, włókna mięśniowe i enzymy glikolityczne) do produkcji energii. Przyspiesza proces gojenia i pomaga wyeliminować toksyny rozpuszczalne w tłuszczach.
5. Hydroterapia – gorąca woda przyspiesza krążenie krwi i stymuluje filtrację przez wątrobę.
6. Probiotyki – wspomagają detoks poprzez zapewnienie integracji bariery jelitowej i zapobiegają namnożeniu się bakterii chorobotwórczych, produkujących toksyny w jelicie grubym.
7. Sauna – zwiększa cyrkulację krwi, stymuluje filtrację przez wątrobę i wpływa na wydalanie toksyn z potem.
8. Irygacja jelita grubego – płukanie okrężnicy wodą, czasami dodaje się też zioła. Uważa się, że toksyny akumulują się w wyściółce jelita i stamtąd mogą przedostawać się do krwi.
9. Wiązanie toksyn – konsumpcja błonnika, glinki i stosowanie chelatacji wyciąga toksyny i metale ciężkie z komórek i tkanek, co sprzyja ich wydalaniu z organizmu.
10. Ćwiczenia fizyczne – zwiększa pompowanie krwi i limfy poprzez systemy filtracyjne organizmu, a także pozbywanie się toksyn z organizmu.

sokDieta oparta na sokach i zupach
Soki przygotowywane za pomocą sokowirówki są łatwo przyswajalne, zawierają witaminy, minerały, enzymy i rozpuszczalny błonnik, który jest zdolny do wiązanie toksyn. Wykorzystuje się tu większość wartości odżywczych warzyw i owoców bez nadmiernego obciążania przewodu pokarmowego. Dieta bez białek zwierzęcych stosowana przez okres 1-14 dni pozwoli na regenerację i odpoczynek wątroby oraz przewodu pokarmowego. Dłuższe jej stosowanie nie jest zalecane u osób z Hashimoto, ponieważ towarzyszą jej zawsze niedobory wielu związków obecnych w produktach zwierzęcych, jak np., żelazo, cynk, selen i kwasy tłuszczowe. Tutaj dobrze sprawdzają się rosoły i przygotowywane na ich bazie zupy. Dodatkowe działanie oczyszczające i kojące ma picie oczyszczonej wody i herbat ziołowych.

Substancje wiążące toksyny:
1. Sok z cytryny – ma właściwości oczyszczające i pomaga w detoksykacji wątroby. Najlepiej pić na czczo ½ szklanki wody z sokiem z cytryny.
2. Błonnik – wiąże toksyny i wydala je z kałem. Błonnik z owoców i warzyw (inulina, FOS, fityniany) pomocny jest w wiązaniu i wydalaniu toksyn, ale może być szkodliwy u osób ze zwiększoną przepuszczalnością jelita i doprowadzić do nadmiernego wzrostu bakterii w jelicie cienkim.
3. Glinka bentonitowa – ma właściwości oczyszczające i absorbujące. Jest dobrze tolerowana przez osoby z zaburzeniami przewodu pokarmowego i stosowana u osób z zespołem jelita nadwrażliwego. W odróżnieniu od błonnika nie jest poddawana fermentacji przez bakterie przewodu pokarmowego. W trakcie przechodzenia przez przewód pokarmowy przyciąga i wiąże takie toksyny, jak wirusy, pasożyty, metale ciężkie, pestycydy, a następnie wydala je z kałem. Można też stosować glinkę w formie maseczek do twarzy i środków do kąpieli. Nie mogą jej stosować kobiety w ciąży. Dodatkowo należy pamiętać, że spożywanie leków jednocześnie z glinką powoduje związanie leku.

Suplementy stosowane w detoksykacji:
1. I faza detoksykacji w wątrobie: witaminy z grupy B (B2, B3, B6, B12), kwas foliowy, glutation i flawonoidy.
3. II faza detoksykacji w wątrobie: kwas foliowy, magnez, glutation, witamina B5 i C oraz aminokwasy – metionina, cysteina, glicyna, tauryna, glutamina i cholina.
2. Acetylocysteina (NAC) – powstaje z niej glutation. Pomaga zredukować ilość przeciwciał poprzez zneutralizowanie nadtlenku wodory oraz jest pomocna w detoksykacji.
3. Aminokwasy – konieczne w procesie odbudowy i leczenia. Jednak proces ich trawienia obciąża nasz organizm i obniża efektywność innych funkcji jak np., gojenie i oczyszczanie. Natomiast podawanie czystych aminokwasów nie wymaga żadnej dodatkowej pracy ze strony organizmu i są one łatwo przyswajalne.
4. Zioła – mają właściwości pomocnicze w oczyszczaniu. Wyróżnia się tu: karczoch, mniszek lekarski, ostropest plamisty, cytryniec chiński, berberys, lucernę, korzeń lukrecji, kurkuminę, fosfatydylocholinę, śniegowiec wirginijski, lecytynę, celulozę.
5. Chlorella, spirulina, Echinacea – mają właściwości pomocne w detoksykacji, ale mogą zaostrzać proces autoimmunologiczny poprzesz podwyższenie Th1

masazInne czynniki wspomagające detoksykację:
1. Kąpiele w soli Epsom
2. Lewatywa
3. Hydrokolonoterapia
4. Oczyszczanie okrężnicy – zwłaszcza u osób z zaparciami. Pomaga w detoksykacji i stymuluje wątrobę do produkcji żółci.
5. Masaż – zwiększa przepływ limfy, a układ limfatyczny odpowiada za transport i wydalanie toksyn.
6. Ssanie oleju
7. Sauna
8. Ćwiczenia fizyczne
9. Gorące kąpiele
10. Szczotkowanie skóry
Jednym z ważniejszych mechanizmów detoksykacyjnych jest wydzielanie potu przez skórę, jednak u większości osób z niedoczynnością tarczycy jest ono obniżone. Jest to spowodowane niższą temperaturą ciała i dlatego polecane są czynności wpływające na zwiększenie wydzielania potu.

W naszym organizmie mamy wiele organów i mechanizmów odpowiedzialnych za jego detoksykacje, jednak czasami naprawdę mogą być bardzo obciążone i warto wspomóc ich pracę.

Bibliografia:
1. Myers A., „Możesz wyleczyć choroby autoimmunologiczne. Samodzielna profilaktyka i leczenie”
2. Wentz I., M. Nowosadzka, „Zapalenie Tarczycy Hashimoto”
3. Lewko K., „Leczenie dobrą dietą”
4. Wahls T., Adamson E., „Fenomenalna kuracja dr Wahls”

Przyłącz się do konwersacji

4 komentarze

  1. Bardzo bogaty i wyczerpujący wpis, ale chciałam spytać – czy sami jesteśmy w stanie ocenić, czy mamy problem z problemem samooczyszczenia organizmu? Bo właściwie każdy ma jakiś objaw z Ciebie opisanych, i one mogą być także objawem zupełnie innego problemu.

    1. Musimy sami nauczyć się obserwacji organizmu i po zastosowaniu naturalnych sposobów wspomagających detoksykację sprawdzić czy objawy ustąpiły. Jeśli nie tzn., że to może być zupełnie inny problem. Warto też zrobić podstawowe badania, jak morfologia czy próby wątrobowe, które też pomogą w tym temacie.

    1. Ja raczej z dystansem podchodzę do takich produktów.Jest wiele lepszych naturalnych ziół, które można pojedynczo i wymiennie stosować. A poza tym nic nie zastąpi prawidłowego odżywiania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cześć!

Nazywam się Marta Skoczeń. Dietetyka to moja praca i pasja. Uwielbiam pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów zdrowotnych. Chcę pokazać, że za pomocą odpowiedniej diety i aktywności fizycznej można zmienić swoje życie na lepsze.

Odbierz darmowy rozdział

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy rozdział mojego ebooka „Niedoczynność tarczycy i Hashimoto w pigułce”.

Ta strona korzysta z ciasteczek (pliki cookies), aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Przekazując swoje dane w trakcie korzystania ze strony wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie i przechowywanie na serwerze. Dane te są przechowywane w sposób bezpieczny, a ich administratorem jest Marta Skoczeń prowadząca działalność pod nazwą Poradnia dietetyczna „Apetyt na Życie” specjalista ds. żywienia Marta Skoczeń. W każdej chwili możesz żądać ich usunięcia za pomocą formularza kontaktowego.