Palenie papierosów a tarczyca

Czy palenie papierosów wpływa na tarczycę?

Papierosy zawierają wiele różnych związków chemicznych, a działanie ich wszystkich nie jest do końca poznane. Wiele osób uważa, że szkodzą one tylko na płuca i gardło. Jednak to nie prawda..

Wpływają na wszystkie organy naszego ciała, w tym także tarczycę. Papierosy zawierają m.in. duże ilości kadmu, który utrudnia konwersję T4 do jej aktywnej formy, czyli T3, co może powodować niedoczynność tarczycy. Innym składnikiem jest cyjanek, który przekształca się w tiocyjanian blokując wychwyt jodu i produkcję hormonów tarczycowych. Znajdziemy w nich także wiele innych substancji, które niekorzystnie oddziałują na układ odpornościowy, wpływają na wytwarzanie przeciwciał i prowadzą do powstawania chorób autoimmunologicznych. Ponadto, zarówno aktywne, jak i bierne palenie w czasie ciąży może modyfikować funkcję tarczycy u matki i płodu.

W badaniach wykazano, że palenie papierosów zwiększa zagrożenie wszelkimi rodzajami schorzeń tarczycy, a przede wszystkim chorobami autoimmunologicznymi jak Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa. U palaczy częściej dochodzi do powiększenia tarczycy i dwa razy więcej niż u niepalących rozwija się u nich nadczynność w wyniku choroby Gravesa-Basedowa. Dodatkowo palenie może powodować schorzenie oczu (orbitopatię tarczycową) i przyczyniać się do jego rozwoju. Ponadto palacze o wiele gorzej reagują na leczenie dolegliwości oczu niż osoby niepalące.

Palenie papierosów może nie tylko zwiększać ryzyko rozwoju chorób tarczycy, ale także może zmniejszać skuteczność leczenia i ostatecznie wywoływać nawrót. Więcej na temat tarczycy przeczytacie w moim e-booku.

Bibliografia:
https://jamanetwork.com/…/jamaintern…/fullarticle/415778
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9786811
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8419666
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7833671
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24549603

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *