Zasady przyjmowania probiotyków

Probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny na nasz organizm. Zmieniają skład ekosystemu przewodu pokarmowego i wpływają na poprawę stanu zdrowia. To tak bardzo krótko o działaniu probiotyków, ponieważ jest to temat na oddzielny i bardzo długi post. I coraz powszechniejsze staje się przyjmowanie przez ludzi probiotyków. To bardzo dobrze, ponieważ mają one wiele pozytywnych właściwości. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak wybrać dobry probiotyk, a następnie jak go przyjmować. Z tego względu zanim kupisz, a potem spożyjesz probiotyk zapoznaj się z tym wpisem. Poniżej przedstawiam podstawowe i główne zasady przyjmowania probiotyków, które powinien znać każdy.

1. Dobry probiotyk, który rzeczywiście zawiera szczepy probiotyczne, musi mieć określony rodzaj bakterii, gatunek i szczep. Zazwyczaj wygląda to tak: nazwa + nazwa + ciąg literek i cyferek, np. Bifidobacterium longum DSM24736. Numer wskazuje, że probiotyk zawiera szczepy bakterii prozdrowotnych o właściwościach potwierdzonych konkretnymi, randomizowanymi badaniami klinicznymi. Jeśli probiotyk zawiera bakterie bez opisanego szczepu, czyli numeru, to może to świadczyć o braku probiotycznych właściwości lub także o nieprawidłowym opisie przez producenta.
2. Dla efektu probiotykoterapii bardzo duże znaczenie ma ilość bakterii w danym preparacie. Za minimalną ilość bakterii przyjmuje się 109jtk/g preparatu oraz 250-500 mg w przypadku niepatogennych drożdży probiotycznych. Jest to ważne z tego względu, że część bakterii zostaje strawiona w żołądku przez kwas solny i początkowym odcinku jelita cienkiego przez żółć i enzymy trawienne, a do jelita grubego dociera już bardzo mała ilość bakterii.
3. Dobry probiotyk niestety jest drogi, tutaj stwierdzenie, że jakość = cena sprawdza się w 100%. Nie kupuj tańszych zamienników, które często polecają farmaceuci w aptekach. Mogą one mieć za mało bakterii probiotycznych w dawce, zawierać zanieczyszczenia lub niepotrzebne szczepy bakterii. Warto tutaj przeczytać ulotkę probiotyku.
4. Niektóre probiotyki muszą być przechowywane w lodówce. Warto wcześniej sprawdzić etykietę.
5. Probiotyk może być w postaci kapsułki, proszku lub kropli. Najwygodniejszą formą probiotyku dla niemowląt i małych dzieci są krople lub proszek rozpuszczony w mleku matki.
6. Uważa się, iż najlepszy efekt daje spożywanie probiotyków razem z pokarmem – efekt ochronny.
7. Probiotyki powinny być rozpuszczane (proszek) lub popijane (kapsułka) letnim płynem – nigdy gorącym! Probiotyk w proszku powinien być spożywany bezpośrednio po przyrządzeniu.
8. Czas stosowania i liczba probiotyków zależy od stopnia zaburzenia mikroflory i stanu zdrowia (liczba/ nasilenie/ rodzaj jednostek chorobowych).
9. Nie ma przeciwwskazań do jednoczesnego przyjmowania antybiotyku i probiotyku. W żadnym z dotychczas przeprowadzonych badań nie znalazła się informacja o konieczności zachowania odstępów czasowych pomiędzy przyjęciem antybiotyku i probiotyku.
10. To nieprawda, że w trakcie antybiotykoterapii można przyjmować dowolny probiotyk. Tylko niektóre szczepy probiotyczne są skuteczne w łagodzeniu skutków antybiotykoterapii.
11. Przyjmowanie probiotyku powinno trwać przynajmniej tak długo jak antybiotykoterapia, a przedłużona probiotykoterpaia jest jeszcze bardziej celowa. Określone antybiotyki (np. amoksycylina z kwasem klawulonowym) zaburzają równowagę bakteryjną w jelicie nawet na okres 6 miesięcy! Częstym błędem jest stosowanie probiotyków przez zbyt krótki okres czasu.
12. Aktualnie brak badań porównujących skuteczność probiotyku w postaci sproszkowanej, w porównaniu z preparatem w kapsułkach.
13. Ostrożnie stosujemy probiotyki u:
– wcześniaków, noworodków i małych dzieci
– osób z defektem układu immunologicznego
– pacjentów onkologicznych
– pacjentów z wadami serca
– pacjentów poddawanych immunosupresji, terapiom inwazyjnym
Jednak również wśród tych pacjentów można stosować racjonalnie dobrane probiotyki.
14. Staramy się nie przyjmować jednocześnie kilku preparatów probiotycznych, należy zachować odpowiedni odstęp. Szczepy spokrewnione mogą eliminować się wzajemnie (bakteriocyny). Jeśli mamy kilka różnych dolegliwości – stosujemy konkretnie dobrane szczepy probiotyczne. Ponadto na powierzchni nabłonka jelita istnieje tylko określona liczba receptorów.
15. Probiotyki powinno stosować się w sposób celowany, po wcześniejszym badaniu mikroflory jelitowej. Poszczególne probiotyki i szczepy bakteryjne wykazują pozytywne działanie w różnych schorzeniach. Każdy probiotyk nie działa na wszystko. Przykładowo inny probiotyk zastosujemy w atopowym zapalaniu skóry, a inny podczas biegunki. Należy to zawsze brać pod uwagę, ponieważ działając bezmyślnie możemy sobie zaszkodzić zamiast pomóc.

Moda na probiotyki jest bardzo korzystnym zjawiskiem ze względu na ich dobroczynne właściwości. Jednak przed ich zakupem i spożyciem należy przestrzegać, chociaż minimum zasad, które przedstawiłam powyżej. Nie przyjmuj probiotyków bezmyślnie!

Bibliografia:
1. Szkolenie „Mikroflora jelitowa” prowadzone przez dr Patrycję Szachtę.
Wydrukuj

20 komentarze do “Zasady przyjmowania probiotyków

 1. Edyta says:

  a jakie probiotyki polecacie przy biegunkach. słyszałam że dobrze jest nimi uzupełniać dietę. i które mogą być dobre dla niemowląt??

  • Marta says:

   A z jakiego powodu są biegunki? Podczas antybiotykoterapii? Czy z powodu innych problemów? A dla niemowląt dobre są: Dicoflor, Biogaja, Coloflor secario, ale też ważne jest z jakiego powodu chce Pani podawać dziecku probiotyk, nie każdy jest na wszystko dobry.

 2. DariaZ says:

  Edyto, możesz bezpiecznie podać dziecku probiotyk active flora baby. jest w wygodnych kropelkach. wystarczy dodać do mleka lub picia. jest bezpieczny dla maluszków już od pierwszego dnia życia.

 3. asa says:

  Ja zazwyczaj korzystam z dobrodziejstwa probiotyku acidolac. Moje dzieciaki go lubia i nigdy nie mam problemem z jego podawaniem, ze względu na bardzo prostą rzecz, a mianowicie kształt misia.

 4. kasia says:

  Synkowi podaję probiotyk acidolac w postaci kropelek, bo męczą go okropne kolki. Pomaga łagodzić dolegliwości, a dzięki wygodnemu aplikatorkowi łątwo go podawać maluszkowi

 5. Olga says:

  Witam, jestem fanka Pani artykulow, wkoncu solidna wiedza po polsku 🙂 Mam pytanie apropos probiotykow przy atopowym zapaleniu skory [udalo mi sie naturalnymi produktami oraz dieta je zalagodzic, ale ostatnio pojawia sie w nowych miejscach] i przy niedoczynnosci tarczycy, insulinoodpornosci i nieszczelnym jelicie?
  Dziekuje i pozdrawiam, Olga.

  • Marta says:

   Dziękuję za miłe słowa 😉 Co do AZS to temat rzeka i jest tu wiele istotnych aspektów, zwłaszcza jeśli dochodzą inne aspekty zdrowotne, o których Pani pisze. Jednak zawężając temat do samego AZS poleca się tu szczególnie następujące szczepy bakteryjne Lactibacillus rhamnosus ŁOCK 0908, Lactibacillus rhamnosus ŁOCK 0900 i Lactibacillus casei ŁOCK 0919. Zawierają je m.in. probiotyki Latopic.

 6. Olga says:

  Witam! Dziekuje za odpowiedz 🙂 Sprawdzilam probiotyki ktore Pani zaproponowala, wszystko wyglada mega interesujaco, tylko… czy zna Pani jakis produkt dla wegan? pozdrawiam!
  ps. nie moge dodac komentarza z nazwa, dostaje komunikat, ze moja wiadomosc zawiera spam.

 7. Adam says:

  Niestety, jestem „ofiarą” Amoksiklavu. Brałem go bez probiotyku (tylko jogurt, kefir). Efektem była biegunka, a obecnie częste (kilka razy dziennie) niewielkie wypróżnienia. Zaraz po zakończeniu antybiotyku (2 dni temu) rozpocząłem brać Sanprobi IBS. Czy można brać jednocześnie 2 probiotyki (np. dołączyć Enterol)?

 8. ProBio says:

  Z tym przyjmowaniem probiotyku i antybiotyku na raz to bym się zastanowiła 🙂 Przecież probiotyki to dobre bakterie, a antybiotyki przyjmujemy po to, aby wybijały bakterie…. niestety antybiotyk nie rozróżnia tych dobrych od złych. Wybija wszystko. To właśnie dlatego, po przebytej antybiotykoterpaii stosuje się probiotyki… bo organizm jest wyniszczony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *