Analiza składu masy ciała

Jakim urządzeniem jest wykonywane badanie?
Analiza składu masy ciała wykonywana jest Analizatorem Składu Ciała Tanita DC 430 MA S. Jest to jeden z najnowszych analizatorów z certyfikatem medycznym, który dopiero w czerwcu tego roku został wprowadzony na rynek.

Jakich pomiarów dokonuje analizator?
Odczyt parametrów pomiarowych dla całego ciała zawiera:
1. Masa ciała
2. Indeks masy ciała (BMI)
3. Masa tkanki tłuszczowej w %
4. Masa tkanki tłuszczowej w kg
5. Masa tkanki beztłuszczowej w kg
6. Masa tkanki mięśniowej w kg
7. Całkowita zawartość wody w organizmie w kg
8. Całkowita zawartość wody w organizmie w %
9. Wskaźnik trzewnej tkanki tłuszczowej
10. Podstawowa przemiana materii w kcal BMR
11. Wskaźnik podstawowej przemiany materii
12. Zmineralizowana masa kości w kg

Co otrzymujesz po badaniu?
Pomiary wykonane przez analizator są drukowane za pomocą specjalnej drukarki, a następnie omawiane podczas wizyty. Otrzymujesz właśnie taki wydruk z analizatora i dokładną analizę Twojego ciała „od środka”.

Na czym polega pomiar Analizatorem Składu Masy Ciała?
Pomiar ciała jest wykonywany metodą bioimpedancji elektrycznej i trwa kilka sekund. Urządzenie mierzy przewodnictwo elektryczne tkanek organizmu, poprzez przepuszczenie przez ciało prądu o niskim natężeniu i wykorzystuje poziom oporu mięśni, kości i tłuszczu. Beztłuszczowa masa ciała odznacza się bardzo dobrym przewodnictwem z powodu wysokiej zawartości wody (80%), natomiast tkanka tłuszczowa ma właściwości izolujące i jest słabym przewodnikiem, ponieważ jest uboga w wodę (ok. 15%).

Dlaczego warto wykonać pomiar składu masy ciała?
Znajomość składu własnego ciała jest bardzo ważna. Pozwala ona zdiagnozować różnego rodzaju dolegliwości i określić stopień otyłości. Sama dieta może doprowadzić do utraty wody oraz beztłuszczowej masy ciała, a oba te elementy są bardzo ważne dla zdrowego i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Analizator pozwala kontrolować zmniejszenie masy ciała poprzez pomiar tłuszczu w sposób gwarantujący utratę tkanki tłuszczowej, a nie mięśniowej. Monitorując nie tylko utratę masy ciała, ale również jego skład, możemy otrzymać idealny skład ciała, czyli z wysoką ilością beztłuszczowej masy, która jest pożądana oraz mniejszą ilością tkanki tłuszczowej. Należy również pamiętać, że skład ludzkiego ciała zmienia się w zależności od płci i wieku. Każdy organizm ludzki ma inne właściwości. Analiza składu ciała w połączeniu z odpowiednio ułożoną dietą i właściwie dobranymi ćwiczeniami, może zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, które są coraz powszechniejsze. Pomiar wykonywany systematycznie co kilka tygodni, pozwala zaobserwować, jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele, czy zastosowana strategia dietetyczna zmierza w dobrym kierunku, czy potrzebne są jakieś zmiany. Jest to świetna metoda kontroli osiąganych wyników. Pomiary powinny być powtarzane co 3-4 tygodnie, aby otrzymać najlepszy obraz zmian zachodzących w organizmie.

Jak się przygotować do badania?
1. Nie należy wykonywać ćwiczeń fizycznych lub masażu ciała w ciągu 12 godzin przed badaniem.
2. Nie należy spożywać jakichkolwiek pokarmów przez ostatnie 2 godziny (najlepiej przeprowadzać badanie rano na czczo).
3. Nie należy pić dużej ilości płynów do godziny przed badaniem (kilka łyków wody nie zmieni wyników badania, ale szklanka wody może już zniekształcić pomiar).
4. Nie należy spożywać alkoholu przez ostatnie 48 godziny.
5. Podczas badania należy być wypróżnionym i mieć pusty pęcherz.
6. Należy zdjąć ciężkie ubrania (np. kurtkę) i wyjąć akcesoria z kieszeni (np. klucze, telefon).
7. Należy poinformować o przyjmowanych lekach, np. moczopędnych, które mogą zmieniać wyniki pomiaru.

Jak wygląda badanie?
Pomiar odbywa się w ubraniu, ale na bosych stopach. Do przeprowadzenia badania konieczny jest bezpośredni kontakt urządzenia ze skórą stóp. Skarpetki lub rajstopy muszą zostać zdjęte, aby wynik został odczytany. Zalecane jest, aby badany zdjął jak najwięcej ubrań i akcesoriów, aby jak najbardziej zmniejszyć możliwość błędu podczas pomiaru.

U kogo nie może być przeprowadzony pomiar?
1. Kobiety w ciąży.
2. Osoby z padaczką.
3. Osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca lub innymi wewnętrznymi elektronicznymi urządzeniami medycznymi.

Co może zniekształcać pomiar?
1. Metalowe implanty w ciele.
2. Biżuteria, pierścionki i inne metalowe „gadżety” – przed badaniem należy je zdjąć.
3. Miesiączka w dniu badania – najlepiej nie badać się w trakcie miesiączki oraz w okresie 2-3 dni przed i po, ponieważ pomiar będzie znacznie zniekształcony i nieadekwatny do rzeczywistości.

Czy badanie jest bezpieczna dla organizmu?
Tak. Metoda bioimpedancji elektrycznej przeprowadzana przez analizator jest bezpieczna. Urządzenie wykorzystuje prąd o niskiej częstotliwości, który nie jest odczuwalny i nie powoduje żadnych szkód dla ludzkiego ciała i organizmu.

Przyłącz się do konwersacji

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cześć!

Nazywam się Marta Skoczeń. Dietetyka to moja praca i pasja. Uwielbiam pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów zdrowotnych. Chcę pokazać, że za pomocą odpowiedniej diety i aktywności fizycznej można zmienić swoje życie na lepsze.

Odbierz darmowy rozdział

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy rozdział mojego ebooka “Niedoczynność tarczycy i Hashimoto w pigułce”.

Ta strona korzysta z ciasteczek (pliki cookies), aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Przekazując swoje dane w trakcie korzystania ze strony wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie i przechowywanie na serwerze. Dane te są przechowywane w sposób bezpieczny, a ich administratorem jest Marta Skoczeń prowadząca działalność pod nazwą Poradnia dietetyczna „Apetyt na Życie” specjalista ds. żywienia Marta Skoczeń. W każdej chwili możesz żądać ich usunięcia za pomocą formularza kontaktowego.