Jak prawidłowo przyjmować leki z hormonami tarczycy?

Jak prawidłowo przyjmować leki z hormonami tarczycy?

„Mam niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Przyjmuję Euthyrox, coraz wyższą dawkę, ale wciąż czuję się źle. Objawy mojej choroby nie zmniejszyły się. A lekarz mówi, że może być jeszcze gorzej… I że muszę to zaakceptować. A ja nie chcę! Co jeszcze mogę zrobić, żeby poczuć się lepiej?”

Tak naszą konsultację zaczęła Kasia. Jednak tak naprawdę wiele kobiet trafia do mnie z takim problem. Przyjmują leki, starają się, a wciąż czują się źle.

Kasia od dłuższego czasu przyjmowała Euthyrox, jednak nie czuła poprawy. Tak naprawdę nic dziwnego…

Dlaczego?

  • Statystyki pokazują, że ok. 40% osób przyjmujących leki z hormonami tarczycy nie uzyskuje odpowiedniego stężenia TSH. Natomiast wśród osób starszych jest to aż ok. 57%.
  • U niektórych osób pomimo przyjmowania leków w dawkach zalecanych przez lekarzy nadal utrzymują się objawy niedoczynności tarczycy i pogorszone samopoczucie.

O czym to może świadczyć?

Według mnie z tego można wyciągnąć 2 wnioski:

Po pierwsze ważny jest odpowiedni sposób przyjmowania hormonów tarczycy. A wiele osób wciąż robi to źle. Natomiast prawidłowe przyjmowanie leków, odstęp od posiłków, różnych suplementów, związków, kawy, ma ogromne znaczenie pod kątem wchłaniania leku, a to przekłada się na ich działanie. Jak prawidłowo przyjmować leki? I tu przychodzę Ci z pomocą. Obejrzyj moje nagranie o lekach z hormonami tarczycy. Już nawet 2-3 małe zmiany mogą Ci pomóc.

Jak prawidłowo przyjmować leki z hormonami tarczycy?

Po drugie lek to element terapii.

Sam nie wystarczy. Sam lek to za mało. Nie wystarczy łyknąć tabletkę i po sprawie, wszystko będzie dobrze! Tu znaczenie ma też odżywianie, sen, aktywność, styl życia, równowaga między pracą a odpoczynkiem, kontakt z naturą. Gdy zarywasz noce, jesteś kłębkiem nerwów, przepracowujesz się, brakuje Ci czasu na odpoczynek, kiepsko jesz, nie spodziewaj się cudów po samym leku. Tu ważne jest zadbanie o siebie na wielu obszarach.

W aspekcie odżywiania również mogę Ci pomóc. Za pomocą indywidualnej współpracy lub za pomocą kursu online. Zachęcam do zapoznania się 🙂

Dołącz do rozmowy

3 komentarze

  1. Witaj,
    Czy Lewotyroksynę trzeba przyjmować od razu po przebudzeniu czy może to być np 2 godziny po, ale na czczo? I czy można wstać żeby wziąć lek i położyć się jeszcze spać?
    Pozdrawiam

    1. Nie trzeba przyjmować od razu po przebudzeniu. Można później. Tylko należy zachować min. 1h odstępu od pierwszego posiłku. Można wziąć lek i położyć się jeszcze spać. Wiele osób tak robi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!

Nazywam się Marta. Jestem dietetykiem i psychodietetykiem. Jako dietetyk specjalizuję się w pracy z kobietami z różnego rodzaju problemami hormonalnymi, jak np. zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością, PCOS, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, insulinooporność, problemy z nadwagą i otyłością. Jako psychodietetyk naprawiam relację z jedzeniem i własnym ciałem. Pracuję z kobietami, które zmagają się z kompulsywnym objadaniem, zajadaniem emocji, stresu, objadaniem słodyczami.