Palenie papierosów a tarczyca

Czy palenie papierosów wpływa na tarczycę?

Papierosy zawierają wiele różnych związków chemicznych, a działanie ich wszystkich nie jest do końca poznane. Wiele osób uważa, że szkodzą one tylko na płuca i gardło. Jednak to nie prawda..

Wpływają na wszystkie organy naszego ciała, w tym także tarczycę. Papierosy zawierają m.in. duże ilości kadmu, który utrudnia konwersję T4 do jej aktywnej formy, czyli T3, co może powodować niedoczynność tarczycy. Innym składnikiem jest cyjanek, który przekształca się w tiocyjanian blokując wychwyt jodu i produkcję hormonów tarczycowych. Znajdziemy w nich także wiele innych substancji, które niekorzystnie oddziałują na układ odpornościowy, wpływają na wytwarzanie przeciwciał i prowadzą do powstawania chorób autoimmunologicznych. Ponadto, zarówno aktywne, jak i bierne palenie w czasie ciąży może modyfikować funkcję tarczycy u matki i płodu.

W badaniach wykazano, że palenie papierosów zwiększa zagrożenie wszelkimi rodzajami schorzeń tarczycy, a przede wszystkim chorobami autoimmunologicznymi jak Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa. U palaczy częściej dochodzi do powiększenia tarczycy i dwa razy więcej niż u niepalących rozwija się u nich nadczynność w wyniku choroby Gravesa-Basedowa. Dodatkowo palenie może powodować schorzenie oczu (orbitopatię tarczycową) i przyczyniać się do jego rozwoju. Ponadto palacze o wiele gorzej reagują na leczenie dolegliwości oczu niż osoby niepalące.

Palenie papierosów może nie tylko zwiększać ryzyko rozwoju chorób tarczycy, ale także może zmniejszać skuteczność leczenia i ostatecznie wywoływać nawrót.

Więcej informacji

Więcej informacji znajdziesz w moim kursie online „Na ratunek tarczycy!” lub w moim e-booku. A jeśli chcesz, żebym indywidualnie pomogła Ci w powrocie do zdrowia, umów się na wstępną konsultację ze mną. Zobaczę z czym masz problem i jak mogę Ci pomóc.

KONSULTACJA

Bibliografia:
https://jamanetwork.com/…/jamaintern…/fullarticle/415778
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9786811
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8419666
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7833671
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24549603

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!

Nazywam się Marta Skoczeń. Dietetyka to moja praca i pasja. Uwielbiam pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów zdrowotnych. Chcę pokazać, że za pomocą odpowiedniej diety i aktywności fizycznej można zmienić swoje życie na lepsze.

Odbierz darmowy rozdział

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy rozdział mojego ebooka „Niedoczynność tarczycy i Hashimoto w pigułce”.

Ta strona korzysta z ciasteczek (pliki cookies), aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Przekazując swoje dane w trakcie korzystania ze strony wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie i przechowywanie na serwerze. Dane te są przechowywane w sposób bezpieczny, a ich administratorem jest Marta Skoczeń prowadząca działalność pod nazwą Poradnia dietetyczna „Apetyt na Życie” specjalista ds. żywienia Marta Skoczeń. W każdej chwili możesz żądać ich usunięcia za pomocą formularza kontaktowego.