Wiele osób, które zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną myśli, że im więcej będzie ćwiczyło, to szybciej schudnie lub osiągnie inne założone cele treningowe. Od razu każdy chciałby jak najszybciej biegać, podnosić jak największe ciężary czy mieć jeszcze bardziej wyrzeźbioną sylwetkę. Jednak nasz organizm to bardzo skomplikowana maszyna i efektów pracy nie widać w mgnieniu oka. Dodatkowo często się zdarza, że przy zwiększonej ilości treningu nie chudniemy, ale tyjemy, ponieważ nasz organizm zaczyna się po prostu buntować. Nie mówię tu oczywiście o sportowcach zawodowych, którzy często trenują 2 razy dziennie, ale o ludziach ćwiczących rekreacyjnie. Sportowcy mają wsparcie i pomoc całego sztabu ludzi: dietetyków, trenerów, fizjoterapeutów, masażystów itp, a także żyją sportem i często oprócz tego nie robią nic innego. Natomiast zwykli ludzie pracują i mają inne obowiązki, które są dla nich często dużym stresem. A sport jest również stresorem dla organizmu. Chociaż wielu ludzi idzie na trening, żeby odstresować się, odpocząć psychicznie od codzienności, ale prawda jest taka, że trening to dla organizmu bardzo duży stres. Cała regeneracja organizmu po treningu, odbudowywanie włókien mięśniowych wymaga od naszego organizmu wiele wysiłku. Dodatkowo najmniej stresującym treningiem jest trening siłowy, zaś długie aeroby, jak np. bieganie to rodzaj najbardziej stresującego treningu.
Nie prawdą jest, że przetrenowanie nie istnieje i można cały czas trenować maksymalnie do upadku mięśniowego. Dodatkowo pragnę zaznaczyć, że przetrenowanie naszych mięśni jest praktycznie niemożliwe. Oczywiście jeśli nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana i wysypiamy się. Jednak pamiętaj, że w trakcie treningu nie trenujesz tylko mięśni, ale w ogromnym stopniu angażujesz swój układ nerwowy – pracują tu zarówno komórki mięśniowe, jak i komórki nerwowe. Zbyt częste i intensywne treningi doprowadzają właśnie do przetrenowania układu nerwowego, a wtedy nasze osiągnięcia sportowe zaczną się cofać. A układ nerwowy pracuje również i w dni wolne od treningu, kiedy mamy mnóstwo spraw na głowie, jak szkołę, pracę, rodzinę itd. Natomiast treningi należy dzielić na cykle, kiedy trenujemy ciężej, lżej i kiedy mamy okres roztrenowania, żeby dać odpocząć układu nerwowemu.
A więc jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że przesadziliśmy z treningami i nasz organizm potrzebuje odpoczynku?
- Problemy z zasypianiem. Jeśli ktoś zazwyczaj nie ma problemów ze snem, zasypianiem, wysypianiem się, a potem nagle zaczyna mieć trudności z zasypianiem, wybudzaniem się w nocy, to znaczy, że coś już jest nie tak. Wynika to głównie ze zbyt dużej ilości stresu w życiu. I może to być stres związany ze szkołą, pracą, rodziną, ale często pochodzi również od zbyt dużej ilości treningów.
- Ciągłe i bardzo częste kontuzje, urazy, bóle mięśni. Wskazuje to na słabą regenerację organizmu. Świadczą o tym też DOMsy, czyli mikrouszkodzenia mięśni, które wiele osób potocznie określa zakwasami. Jeśli Twoje treningi nie są wystarczająco mocne i obciążające, a mimo to często masz „zakwasy”, które nawet utrzymują się kilka dni, to znak, że Twój organizm potrzebuje odpoczynku.
- Brak progresu w treningu. Brak zmian w sylwetce, na wadze, ale też niemożność podnoszenia większego ciężaru, robienia większej ilości powtórzeń czy też trudności w biciu swoich rekordów podczas biegów zarówno czasowych jak i pod względem długości pokonywanych tras.
- Problemy trawienne, które mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Możemy to odczuwać przez pogorszone trawienie pokarmu przez żołądek, bóle brzucha, zaparcia, biegunki, wzdęcia. Zwłaszcza jeśli te problemy pojawiają się nagle i są uciążliwe.
- Zwiększona częstość oddawania moczu oraz wybudzanie się w nocy tylko po to, aby udać się do toalety. To też jest często zauważany objaw przetrenowania.
- Zatrzymywanie wody w organizmie. Jednak może być to również wynik spożywania zbyt małej ilości płynów.
- Drażliwość. Jeśli ciągle coś jest nie tak, coś Ci się nie podoba, masz cały czas złe dni, doskwiera Ci drastyczne pogorszenie samopoczucia, jesteś niemiły w stosunku do otoczenia, wiecznie niewyspany, zmęczony to może świadczyć o przemęczeniu. Jednak nie tylko, takie objawy mogą również świadczyć o innych problemach ze zdrowiem.
- Większa ilość przeziębień czy różnych infekcji, które Cię dotykają. Wskazuje to na osłabienie organizmu i zmniejszenie odporności.
- Zmniejszone libido. Jednak jest to również kwestia pośrednia, która może wynikać z innych problemów.
Te wszystkie objawy mogą wskazywać oczywiście na różne problemy, zwłaszcza gdy się nawarstwiają. Nie mniej trzeba wtedy poważnie pomyśleć o regeneracji i zadbaniu o własne zdrowie.
A ile treningów w tygodniu to za dużo? Jest to kwestia bardzo indywidualna dla każdego z nas. Niektórzy potrzebują większej ilości treningów, natomiast inni mniej. Według mnie taka optymalna ilość w ciągu tygodnia to 3-4 treningi. Natomiast uważam, że już 6 i powyżej treningów tygodniowo, to jest zbyt dużo dla osoby ćwiczącej amatorsko.
A Ty doświadczyłeś jakieś objawy przetrenowania?