Dlaczego warto ćwiczyć na siłowni? Czy słusznie wiele kobiet się jej obawia? Jakie są zalety treningu siłowego? Zgłasza się do mnie wiele Pań, które proszą o pomoc w doborze rodzaju i częstotliwości aktywności fizycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej. Zwłaszcza teraz, gdy lato coraz bliżej. Czasami staram się te Panie zachęcić do ćwiczeń na siłowni. Jednak często, gdy tylko wspominam o treningu siłowym widzę strach i przerażenie w oczach, a jednocześnie słyszę wiele argumentów na nie. Mimo że trening siłowy jest coraz popularniejszy. Wiele Pań zaczyna trenować, to jednak na siłowniach zajmują one głównie strefę cardio i wierzą w wiele mitów związanych z siłownią. Mówią, że siłownia jest tylko dla mężczyzn. Boją się, że rozbudują swoją sylwetkę tak, jak Panowie. Obawiają się, że sobie nie poradzą, że ośmieszą się. Z myślą o tych osobach jest dzisiejszy artykuł. Sama kiedyś zaczynałam i dlatego dziś chcę wesprzeć osoby, które chcą spróbować swoich sił na siłowni.
Dlaczego warto ćwiczyć na siłowni?
Siłownia jest moją pasją, drugim domem i z treningu siłowego wyniosłam wiele korzyści, dlatego chciałabym zarazić tą pasją Panie, które obawiają się treningu siłowego! Z tego względu przedstawię Ci najważniejsze powody, dla których warto zacząć uprawiać trening siłowy i uczęszczać na siłownię.
Nie będziecie wyglądać jak facet!
W budowaniu masy mięśniowej najważniejszą rolę odgrywają hormony, a przede wszystkim testosteron. Kobiety syntetyzują zaledwie mały ułamek wartości testosteronu w porównaniu do mężczyzn. Zbudowanie masy mięśniowej nie jest tak proste, jak wielu osobom się wydaje, ale to bardzo ciężka i żmudna praca. Dopóki nie zaczniesz spożywać substancji, które pozwalają na uzyskanie takich mięśni to żaden podobny efekt Ci nie grozi. Oczywiście nie mam na myśli bezpiecznych i wspomagających trening suplementów (np. witaminy, białko, kreatyna, BCAA itp.). Osoby ćwiczące wiele lat wiedzą, że zbudowanie naprawdę muskularnej sylwetki jest procesem trudnym i długotrwałym dla mężczyzn, a jeszcze cięższym dla kobiet. Panie nie posiadają predyspozycji genetycznych do zbudowania potężnej sylwetki! Zaznaczam jednak też, że jest to temat rzeka i zależy również od gustu poszczególnych osób. Jedni wolą bardziej umięśnioną sylwetkę, a inni tylko delikatnie zarysowane mięśnie 😉 Ponadto trening siłowy ma to do siebie, że na bieżąco kontrolujesz postępy i gdy coś nie idzie po Twojej myśli spokojnie możesz zmienić plan treningowy i ćwiczenia.
Przyspieszenie metabolizmu
Dzięki regularnym ćwiczeniom siłowym wzrasta spoczynkowe tempo przemiany materii, czyli mówiąc prościej więcej spalasz kalorii nic nie robiąc np. oglądając film. Ponadto tkanka tłuszczowa spala się przez kilka następnych godzin po treningu siłowym. Komórki mięśniowe są aż osiem razy bardziej aktywne anabolicznie od komórek tłuszczowych, więc im większa będzie Twoja masa mięśniowa, tym więcej kalorii będzie spalał Twój organizm podczas codziennych aktywności. Nie oznacza to, że teraz musisz dźwigać wielkie ciężary. Już proste ćwiczenia kondycyjne z niewielkim lub umiarkowanym obciążeniem wymodelują mięśnie i zapobiegną utracie ich masy podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Ćwicząc z ciężarami nie spalisz raczej więcej kalorii niż podczas aerobów, ale zwiększenie masy mięśniowej zaowocuje nasilonym wykorzystaniem kalorii przez organizm. Każde 0,5 kg dodatkowej masy mięśniowej oznacza zwiększenie zużycia kalorii o 30–40 dziennie. To 1200 kalorii miesięcznie i 0,5 kg tłuszczu spalone na przestrzeni trzech miesięcy. Tak więc można stwierdzić, że intensywny trening siłowy to najlepsza metoda na podkręcenie tempa przemiany materii i spalenie większej liczby kalorii w dłuższej perspektywie czasu.
Zwiększenie siły, szybkości i wytrzymałości mięśniowej
Wpływa to nie tylko na jakość kolejnych treningów, ale również ułatwia funkcjonowanie w życiu codziennym. Łatwiej jest przestawić meble w domu, przynieść ciężkie zakupy ze sklepu, przekopać ogródek czy nawet skosić trawę. Te czynności będą dla Ciebie o wiele lżejsze, dzięki regularnym ćwiczeniom siłowym.
Kształtowanie i poprawianie własnej sylwetki według założonych celów
Siłownię można nazwać takim „rzeźbiarzem”, który modeluje ciało. Trening siłowy jest wszechstronny, umożliwia zarówno zwiększenie masy mięśniowej, jak i wyszczuplenie sylwetki. Dodatkowo dobierając odpowiedni program treningowy można na różne sposoby kształtować sylwetkę kładąc większy nacisk na poszczególne partie ciała czy grupy mięśniowe, na których najbardziej nam zależy. Oczywiste jest, że wielkości i położenia kości nie zmienimy i trzeba to zaakceptować. Kobieta gruszka nie zmieni wielkości swojej miednicy i nie schudnie w tych okolicach, ale może nadbudować górne części ciała, ramiona, plecy i jej sylwetka optycznie będzie wyglądała inaczej. Trening siłowy, jako jedyny może poprawić proporcje sylwetki oraz kształt poszczególnych części ciała.
Stabilizacja i poprawa postawy Twojego ciała
Ja dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom siłowym zyskałam proste plecy i nie garbię się już tak, jak kiedyś. Trening siłowy nauczył mnie trzymać prawidłową sylwetkę, zarówno podczas stania, jak i siedzenia. Ponadto silne i sprawne mięśnie pomagają w dużym stopniu uchronić nas przed różnymi urazami jak i kontuzjami.
Większa świadomość i lepsze poznanie własnego ciała
Trenując na siłowni z obciążeniem poznajesz własne ciało, poszczególne mięśnie, uczysz się jak prawidłowo poruszać się i przyjmować postawy w życiu codziennym. Wiele osób idąc na siłownię nie wie, który to mięsień dwugłowy czy czworogłowy, a potem już operuje profesjonalnymi nazwami. Wie, które mięśnie, przy jakim ćwiczeniu powinny pracować, na co kłaść nacisk, czego nie robić, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Z czasem też już samemu obiektywnie, może stwierdzić, nad którymi partiami ciała musi więcej popracować.
Poprawa koordynacji i równowagi
Ćwicząc na siłowni do pracy angażujesz też mięśnie głębokie, które potem pozwalają Ci na utrzymanie prawidłowej postawy ciała czy równowagi. Trening siłowy sprawia, że są one silniejsze i odporniejsze na urazy.
Wzmocnienie mięśni, stawów, więzadeł, ścięgien
A te utrzymują nasze ciało w ruchu i dzięki, czemu mamy mniejsze ryzyko kontuzji. Większe umięśnienie, silniejsze kości, ścięgna oraz ustabilizowany kręgosłup stanowią ochronę dla Twojego organizmu i narządów wewnętrznych. Ponadto im silniejsze mięśnie tym lepsza ochrona stawów.
Wzmocnienie kości
Trening siłowy nie tylko pozwoli Ci zbudować silniejsze i mocniejsze mięśnie, ale również kości. Wpływa na wytrzymałość oraz gęstości kości, a także zmniejsza ryzyko złamań. Dzięki temu mamy mniejsze ryzyko zachorowania na osteoporozę.
Na siłowni masz do dyspozycji znacznie więcej miejsca i sprzętu niż w domu
Można ćwiczyć bez obaw, że sąsiadom będzie przeszkadzał hałas lub podłoga się zarwie od ciężkiego sprzętu. Dodatkowo możesz tam znaleźć wiele przyrządów, które umożliwią wykonanie dobrego i różnorodnego treningu, a samemu taki sprzęt ciężko jest kupić ze względu na jego koszt i brak wystarczającej ilości miejsca.
Łatwiej jest kontrolować swoją technikę, która jest kluczowa w treningu siłowym
Na siłowniach są duże lustra, które pomogą Ci sprawdzić czy poprawnie wykonujesz ćwiczenia, które wcześniej obejrzysz w Internecie. Jednak przede wszystkim na siłowni można spotkać profesjonalnego trenera lub inne doświadczone osoby, które odpowiedzą na nurtujące Cię pytania. Udzielą rad, wskazówek, nauczą obsługi sprzętu i co najważniejsze pomogą przy odpowiedniej technice ćwiczeń, skorygują błędy.
Co jeszcze jest ważne?
- Zgrabniejsze, jędrniejsze ciało. Bardziej elastyczna i napięta skóra. Trening siłowy to najlepsze narzędzie w walce z cellulitem.
- Brak nudy. Trening siłowy można tak rozplanować i tak ułożyć ćwiczenia, że nigdy nie będziesz się nudziła. Daje on wiele możliwości i rodzajów ćwiczeń do wyboru, że każdy trening może być inny.
- Opóźnia procesy starzenia! Tak, właśnie tak, drogie Panie! I Panowie też 🙂 Wraz z wiekiem mięśnie zanikają i mamy ich coraz mniej. Natomiast ćwiczenia siłowe spowalniają starczy zanik mięśni. Pomagają utrzymać sprawność fizyczną na odpowiednim poziomie, a także spowolnieją powstawanie chorób związanych ze starzeniem.
- W treningu siłowym podoba mi się też to, że mogę ćwiczyć, kiedy chcę i mam czas. Nie muszę dostosowywać się do różnych godzin, jak to ma miejsce w przypadku różnych grupowych zajęć fitness. Dodatkowo ćwiczę tak długo, jak chcę i na ile pozwala mi czas.
Wybierz dobry trening dla siebie!
Oczywiście trzeba pamiętać, że nie dla każdego trening siłowy będzie bezpieczny i nie każdy może ćwiczyć na siłowni. Jeśli ktoś ma przeciwwskazaniami do uprawiania treningu siłowego, to warto wybrać inną aktywność. Jeśli jednak masz możliwość trenowania na siłowni, to jak najbardziej zachęcam.
A Ty ćwiczysz na siłowni? Lubisz ten rodzaj treningu? 😉
Potrzebujesz indywidualnego wsparcia?
Jeśli czujesz, że potrzebujesz indywidualnego wsparcia, możesz umówić się na konsultację ze mną. Dokładnie przeanalizujemy Twoją sytuację zdrowotną, objawy i samopoczucie. Wyznaczymy odpowiednie kierunki i wdrożymy właściwe dla Ciebie działania.
’Ja uwielbiam ćwiczenia na siłowni, ćwiczę średnio co 2 dni:)
Dodaj komentarz