Tarczyca a ferrytyna

Co było pierwsze? Niedoczynność tarczycy czy niska ferrytyna? Z tym pytaniem jest trochę jak z pytaniem, co było pierwsze, jajko czy kura? Temat tarczyca a ferrytyna wcale nie jest taki prosty. Tarczyca i ferrytyna są bardzo ze sobą powiązane i jedno wpływa na drugie.

Tarczyca a ferrytyna

Do tego tematu można i należy podejść z dwóch stron. Jeśli chodzi o nasze zdrowie, to rzadko kiedy coś jest czarne albo białe, jednoznaczne. Jak to mówią jest więcej odcieni szarości i częściej na wiele pytań odpowiedź zaczyna się od zwrotu „to zależy”, czego bardzo nie lubią Pacjenci 🙂 Jak to jest więc w przypadku ferrytyny i tarczycy?

Wpływ niedoczynności tarczycy na ferrytynę

Niedoczynność tarczycy może przyczyniać się do zmniejszenia poziomu ferrytyny. W jaki sposób? W niedoczynności tarczycy mamy obniżone poziomy hormonów tarczycy FT4 i FT3. To wpływa na spowolnienie pracy układu pokarmowego, żołądka, perystaltyki jelit. Pojawiają się problemy z trawieniem i wchłanianiem. Mogą pojawiać się zaparcia i inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Zresztą zaparcia to jeden z objawów niedoczynności tarczycy. To wszystko powoduje, że białko i żelazo nie jest dobrze trawione i wchłaniane, co z kolei prowadzi nie tylko do niedoborów żelaza i ferrytyny, ale też niedoborów innych witamin i składników mineralnych. Jeśli chcesz mieć ferrytynę na dobrym poziomie, to koniecznie musisz zadbać o tarczycę i prawidłową pracę układu pokarmowego.

Wpływ niskiej ferrytyny na tarczycę

Odpowiedni poziom ferrytyny jest ważny dla prawidłowej pracy tarczycy. Aż ok. 60% osób z niedoczynnością tarczycy ma anemię z niedoboru żelaza, dlatego badamy właśnie nie tylko żelazo, ale i ferrytynę. Żelazo jest składnikiem peroksydazy tarczycowej, która bierze udział w syntezie hormonów tarczycy. Niedobór żelaza, ferrytyny wpływa na hamowanie aktywności peroksydazy tarczycowej, wzrost poziomu TSH i przeciwciał, a także spadek konwersji i poziomu hormonów tarczycy. Żelazo jest potrzebne do prawidłowego wykorzystania T3 i przenoszenia jej do jąder komórkowych. W prawidłowej pracy tarczycy żelazo i jego zapasy odgrywają niesamowicie dużą rolę. Trudno o dobre poziomy hormonów tarczycy i dobrą pracę tarczycy przy niskiej ferrytynie, anemii i innych niedoborach.

Tarczyca a ferrytyna

Jak widzisz dobry poziom ferrytyny i prawidłowa praca tarczycy są bardzo ze sobą powiązane. Zaburzenia pracy tarczycy wpływają na obniżenie poziomu ferrytyny, a niski poziom ferrytyny zaburza pracę tarczycy. Z tego względu należy równocześnie i jednocześnie ukierunkować swoje działania i na tarczycę, i na ferrytynę. Natomiast, co ważne i ciekawe wiele działań, które mają poprawić poziom ferrytyny jest też ważne dla prawidłowej pracy tarczycy i odwrotnie. To nie jest tak, że to są zupełnie inne działania. Tu działając na jedno, pomagamy też drugiemu. Jednak trzeba wiedzieć, jak działać i te działania muszą być przemyślane, żeby były efektywne.

Porównaj sobie objawy!

Niedoczynność tarczycy i niska ferrytyna, anemia dają mnóstwo takich samych objawów i mają wiele ze sobą wspólnego. Często występują razem. Dlatego tak ważne jest, żeby jednocześnie zaopiekować się tarczycą i zadbać o ferrytynę. Jedno nie będzie dobrze działać bez drugiego!

A jaki jest Twój poziom ferrytyny?

Twoja ferrytyna jest niska?

Tylko teraz mój kurs online „Jak skutecznie podnieść poziom ferrytyny?” możesz nabyć aż 100 zł taniej. Niższa cena jest tylko do 25 września 2024r. To jedyna taka okazja w tym roku!

Chcesz lepiej zadbać o swoją ferrytynę? Podnieść ją trwale i skutecznie?

  • Chcesz poznać skuteczne metody i techniki, dzięki którym na stałe podniesiesz poziom ferrytyny?
  • Masz dość tego, że suplementacja żelaza działa na chwilę, a potem ferrytyna zaraz znów spada?
  • Chcesz nauczyć się, jak działać na co dzień, żeby utrzymywać odpowiednio wysoki poziom ferrytyny i czuć się dobrze?
  • Zatrzymać wypadanie włosów? Odżywić je i nadać im blasku?
  • Odzyskać energię życiową i motywację do działania, poprawić skupienie i koncentrację, co przełoży się na lepszą jakość Twojego życia osobistego i zawodowego?
  • Poprawić pracę Twojej tarczycy, poziom hormonów tarczycy, a to przyspieszy Twój metabolizm i poprawi Twoje samopoczucie?
  • Odzyskać siły na aktywność fizyczną, przestać szybko się męczyć?
  • Nauczyć się czytać swoje wyniki badań, żeby nie dać już więcej sobie wmówić, że wszystko jest dobrze, jeśli czujesz, że jest źle?
  • Chcesz nauczyć się, jak układać codzienny jadłospis bogaty w żelazo i ferrytynę, dostosowany do Ciebie bez konieczności trzymania się jakiejkolwiek uciążliwej diety?

Dołącz do kursu online:

„Jak skutecznie podnieść poziom ferrytyny?”

Połącz wiedzę z praktyką! Przestań kręcić się w kółko.

Dodatkowo kurs zawiera przepisy na pyszne, proste i szybkie posiłki bogate w żelazo! W kursie znajdziesz zestaw 25 przepisów na posiłki bogate w żelazo i substancje wspierające jego wchłanianie. Każdy przepis zawiera:

  • Podaną kaloryczność, zawartość białka, tłuszczów i węglowodanów
  • Podaną zawartość żelaza, rodzaj żelaza i co wpływa na jego wchłanianie
  • Wskazówki i ciekawostki, dlaczego tak jest skomponowany posiłek, co tu ma znaczenie, jak dobrze łączyć składniki i bilansować posiłki.

Jest to świetna praktyka i edukacja w jednym. Dzięki temu samodzielnie nauczysz się bilansować posiłki, zobaczysz, jak to robić dobrze. Dodatkowo wzbogacisz swoje menu w pyszne potrawy. Posiłki nie będą wymagające i czasochłonne w przygotowaniu.

Sprawdź kurs!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!

Nazywam się Marta. Jestem dietetykiem i psychodietetykiem. Jako dietetyk specjalizuję się w pracy z kobietami z różnego rodzaju problemami hormonalnymi, jak np. zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością, PCOS, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, insulinooporność, problemy z nadwagą i otyłością. Jako psychodietetyk naprawiam relację z jedzeniem i własnym ciałem. Pracuję z kobietami, które zmagają się z kompulsywnym objadaniem, zajadaniem emocji, stresu, objadaniem słodyczami.

Ta strona korzysta z ciasteczek (pliki cookies), aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Przekazując swoje dane w trakcie korzystania ze strony wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie i przechowywanie na serwerze. Dane te są przechowywane w sposób bezpieczny, a ich administratorem jest Marta Skoczeń prowadząca działalność pod nazwą Poradnia dietetyczna „Apetyt na Życie” specjalista ds. żywienia Marta Skoczeń. W każdej chwili możesz żądać ich usunięcia za pomocą formularza kontaktowego.