Oczywiste i nieoczywiste objawy niedoczynności tarczycy i Hashimoto

Umiejętność obserwowania siebie, tego jak się czuję, jest ogromnie ważna. Im lepiej umiemy obserwować siebie, odczytywać sygnały, które daje nasze ciało i organizm, tym łatwiej jest wyłapać różne nieprawidłowości i szybciej pomóc sobie. Bycie w kontakcie ze sobą i szybkie reagowanie na różne zmiany, może uchronić nas przed wieloma negatywnymi konsekwencjami. Z tego względu dziś chcę omówić oczywiste i nieoczywiste objawy niedoczynności tarczycy i Hashimoto.

Oczywiste i nieoczywiste objawy niedoczynności tarczycy i Hashimoto

Ostatnio zapytałam jedną osobę, jakie treści na temat niedoczynności tarczycy i Hashimoto byłyby dla niej naprawdę pomocne. Ona zaskoczyła mnie swoją odpowiedzią. Powiedziała, że chciałaby znać dokładnie objawy niedoczynności tarczycy i Hashimoto. Gdyby je znała wcześniej, szybciej poszłaby do lekarza, rozpoczęłaby diagnostykę, szybciej zaczęłaby działać, wiedziałaby o co chodzi, co robić. Ta odpowiedź mnie zaskoczyła, ponieważ myślałam, że wszyscy już wszystko na temat objawów wiedzą. Dopadła mnie tzw. klątwa wiedzy dietetyczki 🙂 To dało mi do myślenia, że faktycznie mówienie o objawach niedoczynności tarczycy i Hashimoto jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu, ktoś może szybciej uzyskać diagnozę, pomóc sobie, zamiast męczyć się wiele miesięcy czy lat.

Niedoczynność tarczycy i Hashimoto

Na początek przypomnę krótko definicje. Niedoczynność tarczycy jest stanem, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Może to prowadzić do szeregu różnych objawów, które mogą być zarówno oczywiste, jak i subtelne. Natomiast Hashimoto jest autoimmunologiczną chorobą tarczycy, w której układ odpornościowy atakuje własną tarczycę. To prowadzi do stopniowego niszczenia gruczołu tarczycowego, co może, ale nie musi prowadzić do niedoczynności tarczycy. Hashimoto jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. Dlatego tak często kobiety mają zarówno i Hashimoto, i niedoczynność tarczycy. Można mieć Hashimoto bez niedoczynności tarczycy. A też można mieć niedoczynność tarczycy z Hashimoto wywołaną właśnie Hashimoto. Ale też może być niedoczynność tarczycy niezwiązana z atakiem immunologicznym, gdzie przyczyny są inne. Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, a niedoczynność tarczycy nie jest chorobą autoimmunologiczną.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy i Hashimoto?

Wymienię je łącznie, ponieważ wiele z nich się pokrywa. Dodatkowo niedoczynność tarczycy i Hashimoto często występuje razem. Jeśli robisz diagnostykę w kierunku chorób tarczycy, to warto zrobić od razu cały panel badań w kierunku niedoczynności tarczycy i Hashimoto plus USG tarczycy.

Ja na początku, gdy zdiagnozowano u mnie Hashimoto miałam wiele z tych objawów. W najgorszym etapie Hashimoto byłam wściekła, że życie mi leci, a ja kompletnie nie mam siły z niego korzystać. Obiecałam sobie wtedy nigdy więcej! Od tego czasu zdrowie dla mnie to priorytet. Daje mi samodzielność, niezależność, mam poczucie, że jak jestem zdrowa to mogę wszystko i pokonam wszelkie przeszkody. Zdrowie pomaga się realizować w życiu osobistym i zawodowym. Dla mnie jest bardzo cenne. I nigdy więcej nie chcę wrócić do tamtego stanu, bo objawy Hashimoto mogą być naprawdę uciążliwe i mogą bardzo wyłączać z życia.

Oczywiste i nieoczywiste objawy niedoczynności tarczycy i Hashimoto:

Wymieniłam, aż 24 objawów niedoczynności tarczycy i Hashimoto. Choroby tarczycy mogą objawiać się naprawdę na wiele różnych sposobów, dlatego warto znać te wszystkie objawy i sygnały, które wysyła organizm.

1. Przyrost masy ciała i problem z redukcją zbędnej tkanki tłuszczowej

To jeden z najczęstszych i najbardziej znanych objawów. Wiele osób, które zaczynają mieć problemy z masą ciała bada tarczycę. I słusznie, ponieważ hormony tarczycy wpływają na nasz metabolizm. Tarczyca jest odpowiedzialna za ok. 30% spoczynkowej przemiany materii, dlatego przy niedoborze hormonów tarczycy, dostarczana z pożywieniem energia może być magazynowana w postaci tkanki tłuszczowej, co prowadzi do nadwagi i otyłości. W przypadku ciężkiej niedoczynności tarczycy przemiany metaboliczne mogą zmniejszyć się nawet o połowę w stosunku do wartości wyjściowej. Statystyki mówią, że ok. 68% kobiet chorujących na Hashimoto ma problemy z nadwagą i otyłością. Dlatego tak ważne jest zadbanie o tarczycę, jeśli chcesz schudnąć.

2. Zatrzymywania wody w organizmie, puchnięcie

Osoby z niedoczynnością tarczycy, Hashimoto, często maja wrażenie opuchnięcia, nadmiernego gromadzenia wody, poczucia ciężkości. Więcej o tym napisałam w oddzielnym artykule.

3. Obrzęk twarzy, powiek, dłoni, grubsze rysy twarzy

Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą produkować niefizjologiczne złogi śluzowatych mukopolisacharydów. Wchłaniają one wodę i odkładają się w skórze oraz tkance łącznej. Charakterystyczne opuchlizny, szczególnie twarzy to tak zwany obrzęk śluzowaty. Upodabnia ciało do mokrej gąbki. Twarz może stać się maskowata, nalana, powieki opuchnięte, opadające. Taka sama tkanka może gromadzić się także wokół serca i utrudniać jego pracę.

4. Sucha, blada skóra, żółtawo zabarwiona

Jedną z przyczyn może być niedoczynność tarczycy i niskie poziomy hormonów tarczycy. T4 i T3 wzmagają zużycie różnych witamin. Niedobór T4 upośledza przemianę karotenu w witaminę A w wątrobie. W związku z tym w niedoczynności tarczycy, gdy poziomy hormonów są obniżone, stężenie karotenu we krwi podnosi się i nadaje skórze żółte zabarwienie. Dodatkowo mogą rozwinąć się objawy awitaminozy A, jak kurza ślepota czy rogowacenie rogówek.

5. Nadmierne wypadanie włosów, przerzedzanie się brwi

Na ten temat mam cały artykuł, więc zachęcam do jego przeczytania. Tarczyca ma duży wpływ na nasze włosy i często się zdarza, że to wypadanie włosów jest objawem, który prowadzi do diagnozy niedoczynności tarczycy czy Hashimoto.

6. Nadmierne zmęczenie, osłabienie

Hormony produkowane przez tarczycę wpływają na nasze samopoczucie, energię życiową, siłę. Osoby z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto często zmagają się z nadmiernym zmęczeniem, brakiem energii, sennością, ospałością, obniżoną motywacją.

7. Słaba tolerancja niskich temperatur, szybkie marznięcie

Niedoczynność tarczycy, niskie poziomy hormonów tarczycy wpływają na spowolnienie wszystkich procesów życiowych. Niski poziom produkcji energii to też mniejsza produkcja ciepła i niższa temperatura ciała. Tarczyca utrzymuje stałą temperaturę naszego ciała, dlatego często jest nazywana „termostatem”.

8. Problemy z układem pokarmowym np. wzdęcia, zaparcia

Tarczyca i produkowane przez nią hormony wpływają na pracę układu pokarmowego, perystaltykę jelit. W niedoczynności tarczycy spowalnia metabolizm i praca układu pokarmowego, co może objawiać się np. wzdęciami i zaparciami.

9. Pogorszona tolerancja aktywności fizycznej, szybsza męczliwość, bóle mięśniowe, dłuższa regeneracja po wysiłku

Gdy masz niedoczynność tarczycy, Hashimoto, niskie hormony tarczycy, brakuje Ci energii, siły, czujesz się zmęczona, to ciężko w takiej sytuacji być aktywnym fizycznie, trenować, czy czasami nawet ciężko o zwykłą aktywność w ciągu dnia. Pojawia się wtedy też często obniżone libido.

10. Zaburzenia hormonalne, problemy z miesiączką, płodnością, trudności z zajściem w ciążę, poronienia

Zaburzenia pracy tarczycy, nieuregulowane hormony mogą przyczyniać się do zaburzeń miesiączkowania, problemów z płodnością, zajściem w ciążę czy poronień. Wiele kobiet tego się obawia. Często na konsultacje zgłaszają się do mnie Panie, które chcą przygotować się do zajścia w ciążę w niedoczynności tarczycy i Hashimoto, uregulować hormony. Jeśli zmagasz się z problemami z płodnością, jest to bardzo ważne, żeby zadbać o tarczycę.

11. Podniesiony poziom cholesterolu

Hormony tarczycy wzmagają metabolizm tłuszczów. Pod wpływem T4 i T3 obniża się stężenie tłuszczów oraz cholesterolu. Obniżenie poziomu hormonów tarczycy w niedoczynności tarczycy prowadzi do upośledzenia metabolizmu lipidów, zwiększenia cholesterolu całkowitego, trójglicerydów oraz większego odkładania tłuszczów w wątrobie i tkankach. Zwiększenie ilości krążących tłuszczów w nieuregulowanej niedoczynności tarczycy może przyczyniać się do rozwoju miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych.

12. Zmniejszone libido

Gdy spowalnia praca Twojego organizmu, czujesz się opuchnięta, brakuje Ci energii, siły, czujesz się zmęczona i senna trudno mieć ochotę na miłosne igraszki. Libido może znacznie się zmniejszyć. Ważne jest tu uregulowanie hormonów tarczycowych i uzupełnienie niedoborów pokarmowych.

13. Uczucie niepokoju, lęku, depresja, zaburzenia lękowe

Zaburzenia pracy tarczycy mogą znacząco wpływać na nasz stan psychiczny i emocjonalny. Ten temat poruszyłam dokładniej w oddzielnym artykule niedoczynność tarczycy i Hashimoto a depresja i zaburzenia lękowe.

Jakie jeszcze mogą być objawy?

  1. Nadmierna senność, ale też i bezsenność
  2. Częste przeziębienia
  3. Słabe, kruche paznokcie
  4. Wahania nastrojów
  5. Problemy z pamięcią, koncentracją, skupieniem, mgła mózgowa
  6. Spowolnienie mowy, myślenia, ruchu
  7. Kołatanie serca
  8. Zachrypnięty głos
  9. Trudności z połykaniem
  10. Niskie ciśnienie
  11. Bradykardia, czyli zwolnienie akcji serca spowodowane zmniejszoną kurczliwością komór serca i zwiększonym oporem obwodowym

Widzisz jak dużo tego? Znałaś te wszystkie objawy? Któreś Cię zaskoczyły? Z którymi Ty się zmagasz?

Dlaczego wyróżniamy tak dużo objawów?

Hormony tarczycy charakteryzują się najszerszym spektrum działania spośród wszystkich dotychczas poznanych hormonów i wpływają na funkcjonowanie większości tkanek naszego organizmu. Nie ma chyba organu, miejsca w naszym organizmie, na który nie wpływałaby tarczyca i produkowane przez nią hormony tarczycy. Z tego względu zaburzenia pracy tarczycy objawiają się na tak wiele rożnych sposobów. Dodatkowo wiele osób tych objawów nie kojarzy na pierwszy rzut oka z tarczycą przez co pomija diagnostykę w tym kierunku. Warto, żebyś podrzuciła tę listę objawów, ten artykuł osobie, u której widzisz, że zmaga się z takimi, podobnymi dolegliwościami.

Zmagasz się z tymi objawami? Dolegliwościami?

Masz już ich dość? Chciałabyś sobie z nimi raz na zawsze poradzić? Poczuć się naprawdę dobrze? Nie mieć poczucia, że tracisz życie? Chciałabyś zacząć żyć pełnią życia, z dużą energią i dobrym samopoczuciem?

W tym pomoże Ci mój e-book „Zdrowa tarczyca. Odżywianie i suplementacja w niedoczynności tarczycy i Hashimoto”. Zastosowanie kroków i wskazówek z e-booka pomoże Ci wyeliminować lub znacznie zmniejszyć wszystkie powyższe objawy. Nie czekaj dłużej! Daj sobie pomóc. Kliknij niżej i zobacz, w czym pomoże Ci e-book i co w nim znajdziesz.

Sprawdzam e-booka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!

Nazywam się Marta. Jestem dietetykiem i psychodietetykiem. Jako dietetyk specjalizuję się w pracy z kobietami z różnego rodzaju problemami hormonalnymi, jak np. zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością, PCOS, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, insulinooporność, problemy z nadwagą i otyłością. Jako psychodietetyk naprawiam relację z jedzeniem i własnym ciałem. Pracuję z kobietami, które zmagają się z kompulsywnym objadaniem, zajadaniem emocji, stresu, objadaniem słodyczami.

Umów się na konsultację ze mną!

Sprawdź czy i jak mogę Ci pomóc! Wspólnie poszukajmy rozwiązania Twoich problemów.

Ta strona korzysta z ciasteczek (pliki cookies), aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Przekazując swoje dane w trakcie korzystania ze strony wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie i przechowywanie na serwerze. Dane te są przechowywane w sposób bezpieczny, a ich administratorem jest Marta Skoczeń prowadząca działalność pod nazwą Poradnia dietetyczna „Apetyt na Życie” specjalista ds. żywienia Marta Skoczeń. W każdej chwili możesz żądać ich usunięcia za pomocą formularza kontaktowego.