Niedoczynność tarczycy a wypadanie włosów

Osoby z niedoczynnością tarczycy zauważają, że ich włosy stają się słabe, kruche, łamliwe i wypadają. Jeśli nie ureguluje się pracy tarczycy i nie wyrówna poziomu hormonów, to żadne zabiegi i najdroższe kosmetyki nie poprawią stanu włosów. Jak to jest z niedoczynnością tarczycy a wypadaniem włosów?

Dlaczego włosy wypadają przy problemach z tarczycą?

Niedoczynność tarczycy jest bardzo silnie związana z nadmiernym stresem. Jest to jedna z głównych jej przyczyn. Wydzielany w tym czasie kortyzol powoduje, że zamiast aktywnej T3 powstaje nieaktywne rT3, które zajmuje jej miejsce. A właściwa ilość T3 jest potrzebna w celu utrzymania dobrego stanu włosów. Kolejną kwestią jest to, że większość osób zauważa, że w niedoczynności tarczycy tyje, puchnie, pogarsza się ich samopoczucie. Jest to wynik spowolnionego metabolizmu, ponieważ tarczyca w głównej mierze odpowiada za tempo naszej przemiany materii. Natomiast macierz włosa jest jedną z najszybszych i najaktywniej działających tkanek w naszym organizmie. Zwiększa swoją objętość poprzez szybkie dzielenie i różnicowanie się komórek. Jednak są one również najbardziej wrażliwe na działanie czynników uszkadzających.

Problemy z układem pokarmowym

Kolejny czynnik to nieprawidłowa praca układu pokarmowego, zaburzenia wchłaniania i związane z tym niedobory witamin i minerałów. Jeśli żołądek nie będzie pracował prawidłowo, dobrze trawił białek, jeśli cierpimy na zaparcia, biegunki, to składniki pokarmowe nie będą odpowiednio wchłaniane i przyswajane. Tak samo, jeśli jelita będą w złym stanie, nie zostaną wytworzone witaminy, takie jak np. K. Często też przy niedoczynności występują również niedobory cynku, selenu, żelaza, wapnia, witaminy D, C czy witamin z grupy B. A organizm najpierw zużywa witaminy i minerały do najważniejszych procesów życiowych, a ogranicza ich ilość w mniej ważnych jak np. wzrost włosów czy paznokci, dlatego stają się one kruche i łamliwe.

Obniżona temperatura ciała

Z niedoczynnością tarczycy wiąże się bardzo często obniżona temperatura ciała. Wiele osób zmagających się z tym problemem stale raportuje takie temperatury jak 35,5 stopni Celsjusza, więc jak widzimy jest to poniżej normy. Odpowiednia temperatura ciała jest niezbędna do procesów zachodzących w organizmie potrzebnych w procesie wzrostu włosów. Jeśli towarzyszy nam tyle problemów, to można nawet pokusić się o stwierdzenie, że włosy w tym wypadku nawet nie mają prawa rosnąć, być ładne, zdrowe, śliniące i mocne. Organizm w pierwszej kolejności stawia na przeżycie, a nie utrzymanie dobrego stanu włosów. Musimy więc najpierw wyregulować pracę tarczycy i zająć się wszystkimi dolegliwościami z nią związanymi, a włosy wtedy same staną się zdrowsze i mocniejsze.włosy

Żelazo a stan włosów

Uważam, że tutaj jeszcze szczególną uwagę należy zwrócić na poziom żelaza i ferrytyny, które są bardzo ważne dla optymalnej pracy tarczycy i nie mogą być przy dolnej granicy normy. Im są na wyższym poziomie tym lepiej. Żelazo jest konieczne do transportu tlenu w naszym organizmie, więc jego niedobory prowadzą do ograniczeniu tlenu w komórkach. Doświadczamy wtedy zmęczenia, zaburzenia pamięci i koncentracji, a także obniżenia sprawności układu odpornościowego. Niedobór żelaza jest także jedną z przyczyn anemii. O tym, jak diagnozować niedobór żelaza w naszym organizmie pisałam tutaj. I zdarza się, że wyniki badań pokazują prawidłowy poziom żelaza we krwi, a pomimo tego mamy anemię. Dzieje się tak, ponieważ gdy mamy niewystarczającą ilość żelaza, to jak pisałam wyżej, organizm będzie go używał do zapewnienia podstawowych funkcji życiowych, a ograniczy na inne, mniej ważne, jak np. włosy i zaczną one wypadać, bo przecież bez włosów każdy może żyć, tak np. niedożywione kobiety nie mogą zajść w ciążę. Niedokrwistość z niedoboru żelaza w badaniach była najczęstszą przyczyną wypadania włosów.

Ferrytyna a stan włosów

Wiąże się z tym także ferrytyna, czyli białko występujące w każdej komórce naszego organizmu i odpowiedzialne za magazynowanie żelaza w komórkach. Jej obecność jest niezbędna do transportu do jądra komórkowego i utylizacji aktywnego hormonu tarczycy T3, a odpowiedni poziom T3 wpływa na stan włosów. Niedobór ferrytyny jest główną przyczyną wypadania włosów, a zwłaszcza, jeśli mamy równoczesne niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Pojawia się wtedy wypadanie włosów głównie w czasie mycia i czesania oraz ogólne przerzedzenie, ale bez łysienia plackowatego.

Ile powinna wynosić ferrytyna?

Normy dla poziomu ferrytyny wynoszą w zależności od laboratorium ok. 12-150 ng/ml
Wynik powyżej 40 ng/ml – poziom, który jest potrzebny, aby zminimalizować wypadanie włosów.
Wynik powyżej 70 ng/ml – poziom, który jest konieczny, aby włosy zaczęły odrastać.
Poziom 90-110 ng/ml – optymalny poziom dla osób z niedoczynnością tarczycy i chorobami autoimmunologicznymi.Dbanie o włosy
Badania potwierdzają, że kobiety z niedoborem żelaza są narażone na zwiększone ryzyko utraty włosów. Podkreślają rolę ferrytyny w surowicy. U kobiet stężenie ferrytyny w surowicy poniżej lub równe 30 ng/ml jest silnie związane z utratą włosów. Oprócz podniesienia poziomu żelaza i ferrytyny warto zadbać o dostateczną podaż L-lizny. Lizyna wchodzi w skład białka wewnętrznej części korzenia włosów i wpływa na ich objętość. Znajdziemy ją w jajkach, mięsie, rybach, szpinaku, ziemniakach i czekoladzie 😉 Zachęcam też do przeczytanie mojego starego wpisu, gdzie znajdziecie informacje, co wprowadzić do diety, aby poprawić stan włosów, paznokci i skóry.

Zacznij od naprawy tarczycy!

Jeśli więc masz niedoczynność tarczycy i wypadają Ci włosy, zajmij się najpierw tarczycą, a jednocześnie poprawisz stan włosów. Dopiero potem możesz włączyć jakieś dodatkowe zbiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne czy wzmacniające. Wszystkim też polecam sprawdzić poziom żelaza i ferrytyny. Ja z doświadczenia mogę stwierdzić, że podniesienie poziomu tych parametrów, gdy są za nisko, powoduje, że włosy przestają wypadać. Miałam przypadki, gdy dana osoba miała problem z tarczycą i włosy leciały garściami. Gdy wyregulowałyśmy hormony tarczycy, podniosłyśmy poziom żelaza i ferrytyny, włosy przestawały wypadać, a nawet zaczęły rosnąć nowe.

Więcej informacji

Sprawdź webinar „Witaminy, składniki mineralne i inne związki niezbędne do prawidłowej pracy tarczycy”. Więcej informacji znajdziesz także w moim kursie online „Na ratunek tarczycy!” lub w kursie online „Odchudzanie po ludzku”. A jeśli chcesz, żebym indywidualnie pomogła Ci w powrocie do zdrowia, to umów się na wstępną konsultację ze mną. Zobaczę z czym masz problem i jak mogę Ci pomóc.

KONSULTACJA
Bibliografia:
1. Cabot S., Jasinska M., „Leczenie Chorób Tarczycy. Holistyczne Metody Poprawy Pracy Tarczycy”
2. Myers A., „Możesz wyleczyć choroby autoimmunologiczne. Samodzielna profilaktyka i leczenie”
3. Wentz I., M. Nowosadzka, „Zapalenie Tarczycy Hashimoto”
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26436027
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14708596
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20021982
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12190640
8. https://www.pfm.pl/
A także rozmowa z trychologiem Agatą Suską, która jest świetnym specjalistą i jeśli ktoś ma problemy z włosami to szczerze polecam 😉

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. Ojej, znalazłam tu swoje nazwisko przez przypadek, dziękuję za opinię 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!

Nazywam się Marta Skoczeń. Dietetyka to moja praca i pasja. Uwielbiam pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów zdrowotnych. Chcę pokazać, że za pomocą odpowiedniej diety i aktywności fizycznej można zmienić swoje życie na lepsze.

Odbierz darmowy rozdział

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy rozdział mojego ebooka „Niedoczynność tarczycy i Hashimoto w pigułce”.

Ta strona korzysta z ciasteczek (pliki cookies), aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Przekazując swoje dane w trakcie korzystania ze strony wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie i przechowywanie na serwerze. Dane te są przechowywane w sposób bezpieczny, a ich administratorem jest Marta Skoczeń prowadząca działalność pod nazwą Poradnia dietetyczna „Apetyt na Życie” specjalista ds. żywienia Marta Skoczeń. W każdej chwili możesz żądać ich usunięcia za pomocą formularza kontaktowego.