Czy dieta ma wpływ na wzrok?

Dużo czasu spędzam przed komputerem. Konsultacje mam online. Piszę zalecenia, jadłospisy dla Pacjentek. Przygotowuję posty, artykuły, grafiki. Nagrywam podcasty. Wszystko przed komputerem. I z jednej strony jestem dietetykiem, a z drugiej właśnie dużo czasu spędzam przed komputerem. Z tego względu bardzo interesuje mnie temat wpływu odżywiania na oczy. Czy to jak się odżywiamy, ma wpływ na nasze oczy? Czy dieta ma wpływ na wzrok? Zachęcam Cię do przeczytana tego artykułu.

Czy dieta ma wpływ na wzrok?

Wiele też kobiet, z którymi pracuję pyta mnie jak wesprzeć swoje oczy. Często też pracują długie godziny przed komputerem czy w pracy czy w domu. Mają różne spotkania. Tak samo chcą zadbać o wzrok dzieci. Tablety, telefony, komputery. W obecnych czasach szczególnie warto dbać o oczy i wzrok. Coraz więcej osób spędza więcej czasu przed komputerem, telewizorem, tabletem czy telefonem. Dużo pracujemy, przebywamy w zamkniętych pomieszaniach. Oczy skupione są na pracy, obowiązkach, jeździe samochodem. Naszym oczom brakuje odpoczynku. Często są one przemęczone, gałki oczne przekrwione i boli nas głowa. Jak się wspomóc dobrą dietą? Czy dieta ma wpływ na wzrok? Na co zwrócić uwagę? Co włączyć do swojego menu?

Czym są antyoksydanty?

Zacznijmy od antyoksydantów. Antyoksydanty, czyli inaczej przeciwutleniacze chronią nas przed nadmiarem wolnych rodników. Wolne rodniki, to reaktywne, niesparowane atomy tlenu. Powstają w naszym organizmie naturalnie, ale ich nadmiar jest szkodliwy i prowadzi do powstania stresu oksydacyjnego. Czym to może być spowodowane? No właśnie złym odżywianiem, ale też przez nadmiar stresu, zbyt dużą ilość aktywności fizycznej, palenie papierosów, alkohol, toksyny, zanieczyszczenia itd. Nasz organizm ma swoje antyoksydacyjne mechanizmy obrony, ale nie zawsze są one wystarczające, dlatego warto wspomagać się dobrym odżywianiem.

Jakie wyróżniamy antyoksydanty?

Witamina C 

Witamina C potrzebna jest do wytwarzania kolagenu, który jest składnikiem rogówki oka uczestniczącej w procesie widzenia. Występuje także w soczewce oka. Przy jego niedoborze, naczynia spojówki stają się kruche, co prowadzi do różnych krwotoków i wylewów uszkadzających wzrok. Witamina C poprawia także przyswajanie składników odżywczych przez tkanki oka. Znajdziemy ją w różnego rodzaju owocach i warzywach.

Witamina E

Witamina E hamuje wytwarzanie substancji niszczących naczynia krwionośne i chroni przed uszkodzeniem białek i fotoreceptorów siatkówki oka. Znajduje się głównie w olejach, orzechach i zielonych warzywach liściastych.

Witamina A i beta karoten 

Wpływają na prawidłowe funkcjonowanie fotoreceptorów siatkówki oka, pobudzają produkcję specjalnego śluzu nawilżającego oko. Ich zbyt mała ilość przyczynia się do kurzej ślepoty, a niedobór powoduje owrzodzenia i suchość oczu. Natomiast brak witaminy A powoduje kurzą ślepotę, czyli pogorszenie wzroku pod koniec dnia, kiedy robi się ciemno. Źródłem beta karotenu są pomarańczowe i czerwone owoce i warzywa, a witaminy A mięso, jaja, tłuste ryby, masło, nabiał.

Antocyjany 

Są to barwniki, które należą do flawonoidów. Uczestniczą w uszczelnianiu naczyń krwionośnych oka, zmniejszają krzepliwość krwi i regenerują uszkodzone przez wolne rodniki elementy oka. Poprawiają ostrość widzenia i widzenie po zmroku. Działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Pomagają zapobiegać infekcjom spojówek. Uszczelniają naczynia krwionośne oka i dbają o to, żeby gałka oczna była dobrze ukrwiona. Znajdują się w czerwonych, niebieskich i fioletowych owocach czy warzywach. Szczególnie polecane są tutaj owoce jagodowe.

Luteina i zeaksantyna

Są to barwniki występujące w soczewce oka. Chronią oczy wraz plamką żółtą, zapobiegając jej degradacji, która następuje z wiekiem. Pozytywnie wpływają na funkcjonowanie siatkówki oka. Pomagają chronić oczy przed promieniowaniem jonizującym z komputerów i telewizorów, a także przed promieniowaniem UVA i UVB. Wpływają na ostrość widzenia. Zapobiegają wadom i chorobom oczu, takim jak zaćma. Dodatkowo działają przeciwzapalnie i bakteriostatycznie. Znajdziemy je w pomarańczowych i zielonych owocach i warzywach, a także jajkach.

Likopen 

Likopen hamuje zwyrodnienie plamki żółtej. Jego źródłem są przede wszystkim przetworzone pomidory, czyli różne przeciery, passaty, koncentrat pomidorowy czy ketchup. Aby zwiększyć i polepszyć jego wchłanianie warto dodać trochę tłuszczu np. oliwy z oliwek.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na:

Witaminy z grupy B

Wspomagają pracę nerwu wzrokowego. Witaminy B6, B12 i kwas foliowy mogą zmniejszyć ryzyko degeneracji plamki żółtej. Witamina B1 poprawia siłę wzroku, B2 chroni przed światłowstrętem, a B6 odpręża oczy. Znajdziemy je w mięsie, produktach zbożowych, warzywach strączkowych, orzechach.

Witamina D

Pomaga regulować ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jej bogatym źródłem są tłuste ryby, przetwory mleczne, wątróbka, ale tutaj często warto postawić na suplementację, ponieważ większość ludzi ma niedobory.

Selen

Silny antyoksydant, odgrywa ważną rolę w zwalczaniu zaćmy. Stosuje się go także w profilaktyce retinopatii cukrzycowej. Znajduje się w orzechach brazylijskich, mięsie, rybach i owocach morza, niektórych grzybach.

Cynk

Bierze udział w wytwarzaniu rodopsyny, czyli substancji odpowiedzialnej za właściwe widzenie po zmroku. Dzięki niemu oczy szybko przyzwyczaja się do ciemności, a jego brak wpływa na pogorszenie wzroku. Znajdziemy go w mięsie, jajach, rybach, warzywach strączkowych, orzechach.

Miedź

Poprawia trwałość naczyń krwionośnych oczu. Jej źródłem jest awokado, orzechy, ryby i owoce morza, zielone warzywa liściaste.

Kwasy tłuszczowe omega 3

Kwasy tłuszczowe omega 3, a zwłaszcza DHA, który stanowi naturalny składnik oka i zabezpiecza fotoreceptory. Dzięki DHA komórki siatkówki mogą sprawnie funkcjonować w trudnych warunkach. Niski poziom DHA może wywoływać zespół suchego oka. Dodatkowo kwasy tłuszczowe omega 3 zapobiegają i spowalniają rozwojowi ślepoty, a także poprawiają ukrwienie nerwu wzrokowego. Znajdziemy je głównie w tłustych rybach morskich, oleju lnianym, orzechach, ale można też rozważyć suplementację.

Czy dieta ma wpływ na wzrok?

Warto zadbać o odżywianie, które będzie bogate w wyżej wymienione witaminy, składniki mineralne, związki substancje. Nasz organizm nie umie sam ich wytworzyć. Powinny one być dostarczone z pożywieniem i też przy pomocy wsparcia suplementacji jak np. witamina D3 czy omega 3. Dobre odżywienie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszych oczu, ale i całego organizmu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Warto zadbać także o niski i średni indeks i ładunek glikemiczny posiłków oraz ograniczyć wszelką przetworzoną żywność, fast foody, cukier, słodycze, alkohol i papierosy. Wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do glikacji, czyli przyłączania się cukrów do białek m.in. w soczewce oka, co powoduje zmianę struktury białek. W wyniku tego soczewka staje się mętna i zaczynamy widzieć niewyraźnie. Białka znajdujące się w soczewce oka są szczególnie podatne na tego rodzaju uszkodzenie. Stosowanie odżywczej diety oraz utrzymywanie niskiego poziomu cukru we krwi może zmniejszyć ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej.

Higiena i styl życia

Nie tylko dieta jest ważna, ale też zadbanie o odpoczynek, regenerację i sen. Nasze oczy ciągle pracują, a zwłaszcza przed komputerem, telewizorem, telefonem, przy sztucznym oświetleniu najbardziej się męczą. Z tego względu muszą mieć czas, żeby odpocząć. Pracując cały dzień przed komputerem rób, co jakiś czas krótkie przerwy, żeby oczy mogły odpocząć. W Internecie można znaleźć mnóstwo wskazówek i ćwiczeń, które warto w tym czasie wykonywać.

Podsumowanie

Jeśli zadbasz odpowiednio o swój jadłospis i uzupełnisz go w potrzebne składniki odżywcze, to po jakimś czasie na pewno poczujesz różnicę w pracy oczu i widzeniu. Wielu wad wzroku i problemów z oczami nie da się skorygować bez pomocy soczewek, okularów czy różnych zbiegów, ale to nie zwalnia ze stosowania odpowiedniego odżywiania. Regularne spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze pomoże nam utrzymać oczy w jak najlepszej kondycji przez jak najdłuższy czas.

Jak ktoś mi niedawno powiedział, oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale także naszego trybu życia i odżywiania. 😉

Posłuchaj więcej w podcaście 🙂

Umów się na konsultację ze mną

Jeśli masz różne problemy zdrowotne, zaburzenia gospodarki cukrowej, hormonalnej, pogorszone samopoczucie, czujesz, że potrzebujesz pomocy i wsparcia, możesz umówić się na wstępną konsultację ze mną. Razem dokładnie przeanalizujemy Twoją sytuację zdrowotną, objawy i samopoczucie. Wspólnie znajdziemy przyczyny problemów, ustalimy, co warto zrobić, w którą stronę iść. Wprowadzimy odpowiednie działania.

Bibliografia:

1.Kotwas J. „Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku”, „Ophtha Therapy” 2.Nowak R., Natura – niedocenione źródło kwasu askorbinowego, „Postępy Fitoterapii” 3.Włodarek D., Lange E., Kozłowska L., Głąbska D., „Dietoterapia” 4.Pitchford P., „Odżywianie dla zdrowia”

Dołącz do rozmowy

6 komentarzy

  1. Oczywiście, że dieta ma wpływ i sam po sobie zauważyłem jak od dwóch lat zacząłem się znacznie lepiej odżywiać to nie tylko to wpływa na wzrok, ale inne aspekty zdrowia jak np. skóra, włosy itd 🙂 a okularów nigdy nie nosiłem i nie zapowiada się 😉

    1. Super! Warto dbać o siebie i swoje odżywianie 😉

  2. Ze względu na pęd życia zapomina się o zdrowiu. Tym bardziej bagatelizuje się uważany przez wielu za najważniejszy ze zmysłów – wzrok. Bardzo przyjemnie i kompetentnie napisany artykuł. Przekonuje, iż edimus ut vivamus.

  3. Wiedziałam, że dieta ma wpływ na wzrok, ale nie wiedziałam że aż taki

    1. Odżywianie ma ogromny wpływ na nasz organizm i nasze narządy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!

Nazywam się Marta. Jestem dietetykiem i psychodietetykiem. Jako dietetyk specjalizuję się w pracy z kobietami z różnego rodzaju problemami hormonalnymi, jak np. zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością, PCOS, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, insulinooporność, problemy z nadwagą i otyłością. Jako psychodietetyk naprawiam relację z jedzeniem i własnym ciałem. Pracuję z kobietami, które zmagają się z kompulsywnym objadaniem, zajadaniem emocji, stresu, objadaniem słodyczami.