Jak przyjmować leki na tarczycę?

W wielu przypadkach przyjmowanie hormonów tarczycy jest konieczne. Jest to normalne i musimy się z tym pogodzić czy tego chcemy, czy nie. Nie możemy ich demonizować, bo pozwalają wielu osobom normalnie żyć i funkcjonować. Bez hormonów tarczycy nie da się żyć. Często pracę tarczycy można wyregulować za pomocą odpowiedniej diety i indywidualnie dobranych suplementów, żeby nie brać hormonów lub po pewnym czasie zejść z dawki lub je odstawić. Znam wiele takich przypadków. Ale nie jest to zasada i nie zawsze się to udaje. I to nie jest tak, że jeśli ktoś przyjmuje hormony, to jest gorszy, a ten kto nie przyjmuje jest lepszy. Ważna jest indywidualna sytuacja, a nie porównywanie się z innymi. Jak przyjmować leki na tarczycę? Jeśli przyjmujesz Letrox czy Eythyrox to warto to wiedzieć, żeby uzyskać jak najwięcej korzyści.

Jakie leki przyjmujemy na niedoczynność tarczycy?

Najczęściej przepisywane leki to Letrox lub Euthyrox, które zawierają tyroksnę (T4). Euthyrox wcześniej zawierał w swoim składzie laktozę, której nie miał Letrox. Teraz oba preparaty nie mają laktozy. Dawkę tyroksyny ustala lekarz endokrynolog na podstawie badania – należy sprawdzić poziom TSH, FT4 i FT3. Później po 4 tygodniach trzeba powtórzyć badania, żeby zobaczyć czy dawka została dobrana prawidłowo. W zależności od wyników należy ją zmniejszyć, zwiększyć lub pozostawić na tym samym poziomie, jeśli wyniki wyszły w porządku. Później znów robi się badania i koryguje dawkę. Jeśli wszystko jest dobrze, następne badania można zrobić za ok. 3 miesiące.

Leki z hormonami tarczycy

Letrox/Euthyrox to nie jest zwykły lek. Zawierają one hormon, którego nasz organizm nie jest w stanie wytwarzać w ogóle lub w wystarczającej ilości. Celem jest uzupełnienie tego hormonu. Jeśli dawka leku jest dobrana odpowiednio, to pacjent czuje się dobrze i nie towarzyszą mu żadne negatywne objawy. Jednak jeśli mimo brania leku nie czuje się dobrze, dalej ma objawy niedoczynności, wyniki badań się nie poprawiają, to może mieć źle dobraną dawkę. Ale też może źle przyjmować lek, który się potem nie wchłania lub może być problem z konwersją. O konwersji już mówiliśmy tutaj, więc zachęcam do przypomnienia sobie tych wiadomości. Dziś zajmiemy się tylko braniem leków i ich wchłanianiem.

Jak przyjmować leki na tarczycę?

Leku nie wystarczy tak po prostu wziąć, łyknąć tabletkę i po sprawie. Zazwyczaj na wizycie endokrynolog mówi, żeby tabletkę przyjmować rano na czczo, 30-60 min przed śniadaniem i tyle. Taka jest podstawowa zasada. Istnieje jednak jeszcze wiele ważnych czynników, które mogą zaburzać działanie lub wchłanianie leku. A czasami też endokrynolog nie mówi, kiedy brać lek, a ja uważam, że to jego obowiązek. Miałam pacjentkę w ciąży, której nie poinformowano, jak przyjmować lek i mimo jego brania i zwiększania dawki TSH coraz bardziej rosło. A w ciąży było to niebezpieczne. Gdy jej przedstawiłam zasady przyjmowania leku, TSH w ciągu miesiąca spadło do prawidłowej wartości.

Pierwszy posiłek

Zacznijmy od podstaw. Pierwsze i najważniejsze – leku nie wolno przyjmować z jedzeniem. Posiłek znacząco zmniejsza wchłanianie leku. Należy go wziąć rano na czczo i można popić wodą. Ważne, żeby była to woda, a nie jakiś sok, herbata czy kawa. W badaniach udowodniono, że kawa zakłóca wchłanianie T4 w jelitach. Śniadanie powinno się zjeść za godzinę lub nawet za dwie godziny. Niektórzy mówią, że wystarczy 30 min, ale w większości przypadków okazuje się, że jest to zbyt krótki okres czasu.

Eutyhrox/Letrox a kawa

Nie ma jednoznacznych danych wskazujących, że kawa w niedoczynności tarczycy i Hashimoto jest zła lub dobra, dozwolona lub zakazana. Zależy to także indywidualnie od danej osoby, stanu zdrowia. Jeśli ktoś pije kawę, czuje się dobrze, to uważam, że może pić. Trzeba jednak zachować odpowiedni odstęp czasu pomiędzy kawą a posiłkiem i kawą a Euthyroxem/Letroxem. Między posiłkiem, ponieważ zaburza wchłanianie składników odżywczych potrzebnych tarczycy, a między lekiem, ponieważ zaburza jego wchłanianie.

Badanie -> Pacjentów podzielono na 3 grupy i podano im tyroksynę (100mcg):
I gr. – popijała lek wodą
II gr. – popijała lek kawą
III gr. – popijała lek wodą, a za 60 min. piła kawę
Woda nie wpłynęła na wchłanianie leku. Natomiast w II i II grupie wchłanianie było o ok. 30% mniejsze. A mniejsze wchłanianie leku powoduje, że bardziej dokuczają Ci objawy niedoczynności i potrzebujesz większych dawek leku. W badaniu widać, że leku nie można popijać kawą i pić w bliskim odstępstwie czasu. Nie ma jednak ściśle określonej godziny, kiedy wypić kawę po wzięciu tabletki. W różnych źródłach podaje się czas ok. 2-4h. Zależy to też od stanu naszych jelit i wchłaniania. Mogę tu przytoczyć krótką historię. Kiedyś trenowałam z Panią na siłowni, która miała wyciętą tarczycę i zaraz po lekach piła kawę. Doradziłam jej, żeby zachowała dłuższy odstęp czasu. Już po 2 tygodniach powiedziała mi, że czuje się zdecydowanie lepiej.

Czy warto brać lek na noc?

Mniej znaną opcją, ale również stosowaną, jest branie leku wieczorem przed pójściem spać, ok. 3h po kolacji. Przeprowadzono badanie na małej grupie osób – 12 kobiet leczonych tyroksyną. Podawano ją pacjentkom z pierwotną niedoczynnością tarczycy przed snem. Badania pokazały, że przyjmowanie leku na noc spowodowało spadek TSH i wzrost hormonów tarczycy w porównaniu do tej samej dawki tyroksyny przyjmowanej rano. Świadczy to prawdopodobnie o lepszym wychwycie tyroksyny przez przewód pokarmowy w nocy. Wtedy lek ma wystarczająco dużo czasu na dobre wchłonięcie się i nic tego nie zaburza. Rytm dobowy TSH również pozostał nienaruszony. Nie namawiam tu oczywiście nikogo od razu do samodzielnej zmiany pory przyjmowania leku. Będzie to jednak na pewno dobra opcja dla osób, które nie mają czasu rano czekać ze zjedzeniem śniadania oraz dla tych, które biorą wiele suplementów czy leków, bo jest mniejsze ryzyko interakcji.

Wybierz jeden sposób przyjmowania leku!

Wybierz jedną porę przyjmowania leku i tego się trzymaj. Nie powinno się co chwila zmieniać pory przyjmowania leku. Tak, że jednego dnia weźmiemy tabletkę wieczorem, innego rano, jak nam się przypomni. Porę brania leku należy indywidualnie dostosować do siebie. Jeśli bierzemy lek i za 1h jemy śniadanie, a po wynikach i samopoczuciu widać, że do końca nie jest w porządku, to zanim zwiększymy dawkę, warto wydłużyć ten czas do 1,5h albo do 2h, żeby dać więcej czasu na wchłanianie lub zacząć brać na noc. U każdego jest to naprawdę kwestia indywidualna. U niektórych osób wystarczy czasami 45 min a u innych trzeba poczekać 2h lub wziąć tabletkę wieczorem.

Co zaburza wchłanianie leków?

Warto również zwrócić uwagę na substancje zaburzające działanie lub wchłanianie leków z hormonami tarczycy. Suplementy żelaza, wapnia, leki IPP, produkty z soją i laktozą najlepiej przyjmować 3-4h przed lub po przyjęciu leku. Należy również uważać ze środkami przeciwkrzepliwymi, które mogą nasilać działanie tyroksyny. Z kolei takie suplementy jak selen czy cynk należy też przyjmować w odpowiednim odstępstwie czasu od hormonu. Selen powinien być brany w odstępstwie ok. 4h od hormonu i nie należy go brać razem z cynkiem. Cynk można wziąć potem, za ok. 2-4h cynk.

Leki mogące wchodzić w interakcję z hormonami tarczycy:

1. Tabletki antykoncepcyjne i leki zawierające estrogen stosowane w hormonalnej terapii zastępczej – estrogen zwiększa wytwarzanie białka wiążącego tyroksynę i sprawia, że staje się ona nieaktywna.
2. Insulina – może zmniejszać skuteczność działania tyroksyny.
3. Beta-blokery stosowane w przypadku nadciśnienia i niektórych chorób serca.
4. NLPZ, jak np. aspiryna.
5. Leki antydepresyjne – mogą wzmacniać działanie tyroksyny i odwrotnie.
6. Leki przeciwwirusowe.
7. Leki na padaczkę.
8. Kortykosteroidy.
9. Niektóre antybiotyki np. cyproflokascyna i rifampicyna.
10. Leki na zbyt wysoki poziom cholesterolu np. cholestyramina. Leki te mogą wiązać się z tyroksyną i nie dopuszczać do jej wchłaniania.
11. Amiodaron – stosowany w leczeniu arytmii. Rozpuszcza się w tkance tłuszczowej i może być w niej magazynowany nawet przez kilka miesięcy, przez co oddziałuje na tarczycę przez długi czas nawet po odstawieniu i wywoływać niedoczynność lub nadczynność. Więcej na temat leków, interakcji, suplementów znajdziesz w tym artykule.

Pytaj i informuj!

Bardzo ważne jest też poinformowanie endokrynologa, jakie leki bierzemy, żeby nam powiedział, kiedy, co jest najlepiej brać, żeby nie zachodziły szkodliwe interakcje. Tak samo, jeśli inny lekarz przepisuje nam jakieś leki, też zawsze informujmy go o przyjmowanych hormonach tarczycy. Ponadto jeśli sama zaczynasz brać nowy lek kupiony w aptece bez recepty, zawsze zapytaj lekarza lub farmaceutę czy jest on dla Ciebie bezpieczny i jak go brać.

Jaki wpływ ma witamina C?

W jednym z badań pacjentom wraz z hormonem tarczycy podawano napój zwierający 500mg witaminy C przez 2 miesiące. Następnie zbadano hormony i okazało się, że nastąpił spadek TSH (nawet aż o 69,2%), a wzrost hormonów FT3 i FT4, czyli sytuacja przez nas porządna. W innym badaniu podawano 1g witaminy C i też nastąpiła poprawa wyników. Podejrzewa się, że witamina C poprawia rozpuszczalność tyroksyny w żołądku poprzez obniżenie jego PH i zakwaszenie soku żołądkowego, co pozwala jej na łatwiejsze przechodzenie do krwi. Może warto spróbować u siebie taki sposób, a zwłaszcza u osób, które już biorą wysokie dawki hormonów lub mają różne problemy z żołądkiem, wchłanianiem czy ogólnie przewodem pokarmowym.

Jak przyjmować leki na tarczycę? Zapamiętaj!

Żeby lek zadziałał prawidłowo musi najpierw dobrze się wchłonąć, a potem T4 musi przekształcić się w aktywną formę, czyli T3. Musisz o to zadbać, bo inaczej zwiększanie dawki leku nic tu nie pomoże. Wyniki nie będą dobre i Ty nie będziesz czuła się dobrze. I co bardzo ważne! Nawet jeśli musisz brać leki, to nie znaczy, że nie musisz dbać o dietę. Jak wiemy, hormony tarczy są przyswajane w jelicie cienkim, dlatego należy szczególnie dbać o to co jemy, w tym o wątrobę, jelita żołądek.

Oczywiście nie namawiam tutaj nikogo do samodzielnej zmiany pory przyjmowania hormonu, ale przeanalizowania czy na pewno nie popełnia błędów, czy lek wchłania się prawidłowo i skonsultowania tego ze swoim lekarzem. Często wiele kobiet mimo brania leków strasznie się męczy i nie czuje się dobrze, a minimalne zmiany mogą wiele zmienić.

Umów się na konsultację ze mną

Jeśli masz różne problemy zdrowotne, zaburzenia gospodarki cukrowej, hormonalnej, pogorszone samopoczucie, czujesz, że potrzebujesz pomocy i wsparcia, możesz umówić się na wstępną konsultację ze mną. Razem dokładnie przeanalizujemy Twoją sytuację zdrowotną, objawy i samopoczucie. Wspólnie znajdziemy przyczyny problemów, ustalimy, co warto zrobić, w którą stronę iść. Wprowadzimy odpowiednie działania.

Bibliografia:
1. Cabot S., Jasinska M. „Leczenie chorób tarczycy. Holistyczne metody poprawy pracy tarczycy”.
2. Wentz I., M. Nowosadzka, „Zapalenie Tarczycy Hashimoto”
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17201800
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18341376
5. https://academic.oup.com/jcem/article/99/6/E1031/2537305
6. http://www.scielo.org.ar/pdf/raem/v48n1/v48n1a03.pdf

Dołącz do rozmowy

46 komentarzy

  1. Wszystko prawda, przez jakiś czas nie pilnowałam odstępu pomiędzy przyjeciem Letroxu a zjedzeniem śniadania, efekt …. TSH powyżej 20 i źle samopoczucie. Po konsultacji lekarskiej i rozpoczęciu przyjmowania leków min. 30 min przed śniadaniem, po 3 m-cach TSH w normie. Lekarze zbyt lakoniczne lub w ogóle nie informują dlaczego należy zachować przerwę pomiędzy przyjeciem leku a zjedzeniem śniadania.

  2. Ja od 7 miesięcy właśnie mam dawkę zwiekszona z 50 na 75 i wyniki TSH z 2,87 spadły tylko do 2,68 🙁 mam pytanie odnośnie witaminy C – należy np. Dodać sok z cytryny do wody która popijam tabletkę wzięta rano? Czy dopiero w ciągu dnia pic szklankę wody z sokiem z cytryny? Z góry dziękuje za odpowiedz i za wskazówki na blogu. Chce sie starać o dzidzie pod koniec roku i chce zbić TSH koniecznie co najmniej do 1,5 🙂

    1. Może Pani popić tabletkę wodą z sokiem z cytryny, ale też np. do śniadania i kolacji zażywać wit. C. To prawda, starając się o dziecko TSH, nie powinno być wyższe niż 1,5. 😉

  3. Sporadycznie czasami muszę wziąć aspirynę (1 tab. 500mg), jak wówczas brać euthyrox n?

    1. Warto wtedy też zachować odstęp, nie łykać razem.

  4. Pracuje na 3 zmiany 6-14, 14-22, 22-6. Mam brać euthyrox rano na czczo. Jak mam to zrobić? 1 i 2 zmianę ogarnę, ale nie wiem jak po nockach to zrobić, ponieważ po pracy rano zazwyczaj nie jem. Dopiero jak się obudzę, czyli ok 12-13. Czy mam brać lek dopiero wtedy?

    1. Jak po nocnej zmianie nie je Pani rano, to może być rano przed pójście spać. Czyli, jak ma Pani zmianę 6-14, to rano np. o 5-6, jak zmiana 14-22, to też można rano o 6, a jak zmiana 22-6, to też można o 6, tylko, żeby ok. 4h przed wzięciem leku nie jadła Pani.

  5. Witam. Biorę euthyrox i Tab.na nadcisnienie, chodzę do pracy na jedną zmianę. Moje pytanie czy mogę wziąć o 3 w nocy tabletkę na tarczyce nadczczo i się położyć dalej spac zeby o 4 wziąć na nadcisnienie. Nie wiem już sama jak ma je brac na czczo zeby było dobrze.

    1. Tu warto byłoby indywidualnie przeanalizować sytuację, wszystkie przyjmowane leki, suplementy i styl życia, a potem na podstawie tego dopasować sposób przyjmowania leków. Warto też zapytać lekarza prowadzącego, jak ułożyć przyjmowanie leków, żeby nie było interakcji.

      1. Ale właśnie o to zapytała. Najgorsze jest to, że człowiek się pyta w jakim odstępie czasu brać beta-blokery na nadciśnienie od tabletek na tarczycę i żaden wprost nie powie.

  6. Czy po 3 miesięcznej kuracji Euthyrox, wyniki TSH, FT3 FT4, antygeny oraz usg są w normie, to możemy przerwać już przyjmowanie leku?

    1. Odstawienie leku czy zmniejszenie dawki konsultujemy z lekarzem prowadzącym.

    2. Witam. Mam zalecone brać przez 7 dni 12,5, później 7 dni 25,a później na zmianę 25 i 50. Czy to znaczy,że mam brać tydzień 25 tydzień 50 czy codziennie inna dawka ?Pogubilam się. Z góry dziękuję za odpowiedź

      1. Wydaję mi się, że na zmianę, jednego dnia 15, drugiego dnia 50, kolejnego dnia 25, a kolejnego 50 i tak na zmianę. Warto jednak przede wszystkim zapytać lekarza, który zalecił i rozpisał leki i z nim to skonsultować.

  7. Córka ma 8 lat, i dostała euthyrox N 25. Cały czas się zastanawiam czy powinna brać tabletki o tej samej godzinie czy wystarczy rano na czczo?

    1. Tabletki należy codziennie przyjmować o tej samej godzinie. Jak będzie +/- 10-15 min. różnicy to nic się nie dzieje, jednak nie poleca się brać tak, że jednego dnia np. o 6, innego o 9, a następnego o 7. Warto sobie ustalić jedną godzinę przyjmowania leku.

  8. Dzień dobry, biorę euthyrox 75 po usuniętej tarczycy. Rano pije sporo wody ok 2 szklanki po 300 ml. Mam pytanie czy najpierw wziąć euthyrox i za pół godziny wypić wodę, czy lepiej najpierw wodę 2 szklanki i chwilę po nich euthyrox?

    1. Można napić się wody przed wzięciem leku i po wzięciu leku. Warto jednak, żeby tej wody było odrobinę mniej. I ważne, żeby to była zwykła woda, nie np. mineralizowana.

  9. Witam. Jak lepiej brać euterox. Mam robotę w różne zmiany czyyraz wstaje o 6 raz o 7 raz o 8 i nie wiem jak lepiej czy ustawić budzik na jakąś ranną godzine i spać dalej czy przed spaniem.? Dzięki za odpowiedź

    1. Tak, warto lek brać o tej samej godzinie, nastawić budzik, a potem dalej można jeszcze spać.

  10. Witam. Czy jak lekarz kazał mi brać letroxu przez 3 dni 25 a kolejne 4 dni 50 to dobrze zrozumiałam że po kolei 3 dni 25 a 50 przez 4 dni? Czy to powinno się brać na zmianę? Bo biorę już przez dłuższy czas i obawiam się że źle zrozumiałam bo widzę że inni biorą na zmianę.

    1. Najlepiej skonsultować to z lekarzem, który przepisał leki i dawkowanie. Ciężko powiedzieć, co miał na myśli. Warto go zapytać i upewnić się.

  11. Witam. Wcześniej nie wiedziałam że trzeba brać o stałej porze i brałam jak mi się przypomniało oczywiście rano ale mogę sobie ustalić stałą godzinę mimo że ostatnio brałam po 8 czasem wpół do 9 a czasem prawie już koło 9 ale musiałam wziąć o 8 i teraz chyba już będę brała o 8. Mogę sobie tak przestawić?

  12. Chyba ze mogę sobie przestawić i o 7 brać bo teraz pracuje o 8. Chyba że nie mogę już tak zmieniać. Bo nie wiem co już robić. Bo pracuje za granicą i przyjeżdżam na 3 tygodnie albo na miesiąc później wracam do Polski i tak w kółko.

    1. Warto wybrać stałą porę przyjmowanie, może to być i albo 7 i albo 8.

  13. Jak mam brać o takiej samej porze skoro pracuję zmianowo? I proszę mi nie pisać, że mam zmienić pracę. Jak pracuję na noc to mam największy kłopot bo teoretycznie mogłabym wziąć tabletkę rano po powrocie z pracy a przed snem ALE w nocy piję kawę i przede wszystkim WODĘ. Wszędzie jest napisane ile PO leku nie pić ale nigdzie nie piszą ile PRZED. Z kawą jakoś poradzę ale jak mam nie pić wody?

    1. Wodę można pić i przed wzięciem leku i po wzięciu leku. Sama czysta woda, bez dodatków, nie mineralizowana nie jest problemem.

  14. Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie Thyrozolu. Po miesiącu barania w dawce 20 mg TSH z 0,0005 na 4,62
    ft3 3.,43 ft4 4,02 – lekarz za tydzień a ja mam obawy ,ze przy tej dawce zaraz wejdę w niedoczynność. Czy mogę sama zmodyfikować dawkę do 10 mg./dobę?

    1. Dawkowanie leków należy ustalić zw swoim lekarzem, ja nie mogę tego odradzać czy doradzać na forum.

  15. Przyjmuje letrox 100od 20 lat obecnie choruję na szpiczaka przyjmuje też inne leki osłonowe na zoładek mam przyjmować polprazol lub controloc obecnie TSH mimo przyjmowania letroxu 100 wzrosło do 18 ale po letroxie przyjmuje też polprazol w odstępie 30 minut do godz teraz lekarz zwiększy dawkę do 125 kiedy w takim razie przyjmować polprazol i leki na nadcisnienie

    1. Z lekarzem, który przepisał leki należy ustalić sposób i czas ich przyjmowania, tak żeby nie wchodziły ze sobą w interakcje i wzajemnie nie zaburzały swojego wchłaniania.

  16. Witam czy jest prawdą że po przyjęciu euthyroxu należy chodzić przez pół godziny? Moja mama tak czyni ale jest to dla niej spory problem. A ja takiej informacji nigdzie nie znalazłam, z góry dziękuję za odpowiedź

    1. Nigdy o czymś takim nie słyszałam i nie czytałam.

  17. Dzień dobry biorę eutyrox 100 rano na czczo po około godzinie jem śniadanie podczas którego biorę maślan sodu czy muszę brać leki osłonowe od jakiegoś czasu mam problem z jelitami czy może być to od eutyroxu z góry dziękuję za poradę

    1. Euthyrox nie powinien powodować problemów jelitowych. Zapraszam na konsultację, to poszukamy przyczyn.

  18. Witam.Jestem 6lat po wycieciu plata tarczycy,bralam letrox 75 bylo wszystko dobrze 2miesiace temu robilam kontrolne tsh bylo 4.5,teraz tsh wzroslo momentalnie do 10,5.Od miesiąca mam bardzo wysokie tętno 110 do 120.Tabletki biorę rano na czczo popijam łykiem wody,po godzinie pije kawę.Czy możliwe są skutki uboczne Letroxu?Dodam że leczę się na nerwice lękową.pozdrawiam

    1. Mogą to być skutki uboczne, ale też może być wiele innych przyczyn, które powodują, że TSH znacznie wzrosło. Możemy to przeanalizować na konsultacji.

  19. Witam, jestem po poporodowym zapaleniu tarczycy. Brałam euthyrox 75ug, wyniki badań się unormowały. Po konsultacji z lekarzem zeszłam od tygodnia na dawkę 25ug by powoli odstawiać lek. Zapomniałam się zapytać o objawy, jestem strasznie zmęczona i bolą mnie mięśnie. Czy to może być skutek zmniejszania dawki ?

    1. Może to być objaw zmniejszania dawki, odstawiania leku, a mogą to być objawy innych zaburzeń, chorób, problemów, niedoborów.

  20. Dzień dobry. Rano mam zwyczaj płakać jamę ustną olejem kokosowym przez jakieś kilkanaście minut. Czy i kiedy mogę to robić przy braniu euthyroxu? I jaki odstęp zachować między euthyroxem a cynkiem i wit d3, który lekarz zalecił mi brać w okresie przeziębień ze względu na moją bardzo niską odporność.

  21. Witam, minimum 30 min po zażyciu leku letrox można zjeść np ryż biały na mleku kokosowym własnej roboty bez dodatku wapnia ?

    1. Zachęcałabym zachować odstęp 60 min., żeby lek się lepiej wchłonął.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!

Nazywam się Marta. Jestem dietetykiem i psychodietetykiem. Jako dietetyk specjalizuję się w pracy z kobietami z różnego rodzaju problemami hormonalnymi, jak np. zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością, PCOS, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, insulinooporność, problemy z nadwagą i otyłością. Jako psychodietetyk naprawiam relację z jedzeniem i własnym ciałem. Pracuję z kobietami, które zmagają się z kompulsywnym objadaniem, zajadaniem emocji, stresu, objadaniem słodyczami.