Jak przyjmować leki na tarczycę?

W wielu przypadkach przyjmowanie hormonów tarczycy jest konieczne. Jest to normalne i musimy się z tym pogodzić czy tego chcemy, czy nie. Nie możemy ich demonizować, bo pozwalają wielu osobom normalnie żyć i funkcjonować. Bez hormonów tarczycy nie da się żyć. Często pracę tarczycy można wyregulować za pomocą odpowiedniej diety i indywidualnie dobranych suplementów, żeby nie brać hormonów lub po pewnym czasie zejść z dawki lub je odstawić. Znam wiele takich przypadków. Ale nie jest to zasada i nie zawsze się to udaje. I to nie jest tak, że jeśli ktoś przyjmuje hormony, to jest gorszy, a ten kto nie przyjmuje jest lepszy. Ważna jest indywidualna sytuacja, a nie porównywanie się z innymi. Dlatego jeśli przyjmujesz Letrox czy Eythyrox to warto wiedzieć, jak przyjmować leki, żeby uzyskać jak najwięcej korzyści.

 

Jakie leki przyjmujemy na niedoczynność tarczycy?letrox

Najczęściej przepisywane leki to Letrox lub Euthyrox, które zawierają tyroksnę (T4). Euthyrox wcześniej zawierał w swoim składzie laktozę, której nie miał Letrox. Teraz oba preparaty nie mają laktozy. Dawkę tyroksyny ustala lekarz endokrynolog na podstawie badania – należy sprawdzić poziom TSH, FT4 i FT3. Później po 4 tygodniach trzeba powtórzyć badania, żeby zobaczyć czy dawka została dobrana prawidłowo. W zależności od wyników należy ją zmniejszyć, zwiększyć lub pozostawić na tym samym poziomie, jeśli wyniki wyszły w porządku. Później znów robi się badania i koryguje dawkę. Jeśli wszystko jest dobrze, następne badania można zrobić za ok. 3 miesiące.

Leki z hormonami tarczycy

Letrox/Euthyrox to nie jest zwykły lek. Zawierają one hormon, którego nasz organizm nie jest w stanie wytwarzać w ogóle lub w wystarczającej ilości. Celem jest uzupełnienie tego hormonu. Jeśli dawka leku jest dobrana odpowiednio, to pacjent czuje się dobrze i nie towarzyszą mu żadne negatywne objawy. Jednak jeśli mimo brania leku nie czuje się dobrze, dalej ma objawy niedoczynności, wyniki badań się nie poprawiają, to może mieć źle dobraną dawkę. Ale też może źle przyjmować lek, który się potem nie wchłania lub może być problem z konwersją. O konwersji już mówiliśmy tutaj, więc zachęcam do przypomnienia sobie tych wiadomości. Dziś zajmiemy się tylko braniem leków i ich wchłanianiem.

Zasady przyjmowanie hormonów tarczycy

Leku nie wystarczy tak po prostu wziąć, łyknąć tabletkę i po sprawie. Zazwyczaj na wizycie endokrynolog mówi, żeby tabletkę przyjmować rano na czczo, 30-60 min przed śniadaniem i tyle. Taka jest podstawowa zasada. Istnieje jednak jeszcze wiele ważnych czynników, które mogą zaburzać działanie lub wchłanianie leku. A czasami też endokrynolog nie mówi, kiedy brać lek, a ja uważam, że to jego obowiązek. Miałam pacjentkę w ciąży, której nie poinformowano, jak przyjmować lek i mimo jego brania i zwiększania dawki TSH coraz bardziej rosło. A w ciąży było to niebezpieczne. Gdy jej przedstawiłam zasady przyjmowania leku, TSH w ciągu miesiąca spadło do prawidłowej wartości.

Pierwszy posiłek

Zacznijmy od podstaw. Pierwsze i najważniejsze – leku nie wolno przyjmować z jedzeniem. Posiłek znacząco zmniejsza wchłanianie leku. Należy go wziąć rano na czczo i można popić wodą. Ważne, żeby była to woda, a nie jakiś sok, herbata czy kawa. W badaniach udowodniono, że kawa zakłóca wchłanianie T4 w jelitach. Śniadanie powinno się zjeść za godzinę lub nawet za dwie godziny. Niektórzy mówią, że wystarczy 30 min, ale w większości przypadków okazuje się, że jest to zbyt krótki okres czasu.

Eutyhrox/Letrox a kawa

Nie ma jednoznacznych danych wskazujących, że kawa w niedoczynności tarczycy i Hashimoto jest zła lub dobra, dozwolona lub zakazana. Zależy to także indywidualnie od danej osoby, stanu zdrowia. Jeśli ktoś pije kawę, czuje się dobrze, to uważam, że może pić. Trzeba jednak zachować odpowiedni odstęp czasu pomiędzy kawą a posiłkiem i kawą a Euthyroxem/Letroxem. Między posiłkiem, ponieważ zaburza wchłanianie składników odżywczych potrzebnych tarczycy, a między lekiem, ponieważ zaburza jego wchłanianie.

Badanie -> Pacjentów podzielono na 3 grupy i podano im tyroksynę (100mcg):
I gr. – popijała lek wodą
II gr. – popijała lek kawą
III gr. – popijała lek wodą, a za 60 min. piła kawę
Woda nie wpłynęła na wchłanianie leku. Natomiast w II i II grupie wchłanianie było o ok. 30% mniejsze. A mniejsze wchłanianie leku powoduje, że bardziej dokuczają Ci objawy niedoczynności i potrzebujesz większych dawek leku. W badaniu widać, że leku nie można popijać kawą i pić w bliskim odstępstwie czasu. Nie ma jednak ściśle określonej godziny, kiedy wypić kawę po wzięciu tabletki. W różnych źródłach podaje się czas ok. 2-4h. Zależy to też od stanu naszych jelit i wchłaniania. Mogę tu przytoczyć krótką historię. Kiedyś trenowałam z Panią na siłowni, która miała wyciętą tarczycę i zaraz po lekach piła kawę. Doradziłam jej, żeby zachowała dłuższy odstęp czasu. Już po 2 tygodniach powiedziała mi, że czuje się zdecydowanie lepiej.

Czy warto brać lek na noc?

Mniej znaną opcją, ale również stosowaną, jest branie leku wieczorem przed pójściem spać, ok. 3h po kolacji. Przeprowadzono badanie na małej grupie osób – 12 kobiet leczonych tyroksyną. Podawano ją pacjentkom z pierwotną niedoczynnością tarczycy przed snem. Badania pokazały, że przyjmowanie leku na noc spowodowało spadek TSH i wzrost hormonów tarczycy w porównaniu do tej samej dawki tyroksyny przyjmowanej rano. Świadczy to prawdopodobnie o lepszym wychwycie tyroksyny przez przewód pokarmowy w nocy. Wtedy lek ma wystarczająco dużo czasu na dobre wchłonięcie się i nic tego nie zaburza. Rytm dobowy TSH również pozostał nienaruszony. Nie namawiam tu oczywiście nikogo od razu do samodzielnej zmiany pory przyjmowania leku. Będzie to jednak na pewno dobra opcja dla osób, które nie mają czasu rano czekać ze zjedzeniem śniadania oraz dla tych, które biorą wiele suplementów czy leków, bo jest mniejsze ryzyko interakcji.

Wybierz jeden sposób przyjmowania leku!

Wybierz jedną porę przyjmowania leku i tego się trzymaj. Nie powinno się co chwila zmieniać pory przyjmowania leku. Tak, że jednego dnia weźmiemy tabletkę wieczorem, innego rano, jak nam się przypomni. Porę brania leku należy indywidualnie dostosować do siebie. Jeśli bierzemy lek i za 1h jemy śniadanie, a po wynikach i samopoczuciu widać, że do końca nie jest w porządku, to zanim zwiększymy dawkę, warto wydłużyć ten czas do 1,5h albo do 2h, żeby dać więcej czasu na wchłanianie lub zacząć brać na noc. U każdego jest to naprawdę kwestia indywidualna. U niektórych osób wystarczy czasami 45 min a u innych trzeba poczekać 2h lub wziąć tabletkę wieczorem.

Co zaburza wchłanianie leków?

Warto również zwrócić uwagę na substancje zaburzające działanie lub wchłanianie leków z hormonami tarczycy. Suplementy żelaza, wapnia, leki IPP, produkty z soją i laktozą najlepiej przyjmować 3-4h przed lub po przyjęciu leku. Należy również uważać ze środkami przeciwkrzepliwymi, które mogą nasilać działanie tyroksyny. Z kolei takie suplementy jak selen czy cynk należy też przyjmować w odpowiednim odstępstwie czasu od hormonu. Selen powinien być brany w odstępstwie ok. 4h od hormonu i nie należy go brać razem z cynkiem. Cynk można wziąć potem, za ok. 2-4h cynk. Więcej na ten temat opowiadam w webinarze o witaminach, składnikach mineralnych potrzebnych pracy tarczycy.

Leki mogące wchodzić w interakcję z hormonami tarczycy:

1. Tabletki antykoncepcyjne i leki zawierające estrogen stosowane w hormonalnej terapii zastępczej – estrogen zwiększa wytwarzanie białka wiążącego tyroksynę i sprawia, że staje się ona nieaktywna.
2. Insulina – może zmniejszać skuteczność działania tyroksyny.
3. Beta-blokery stosowane w przypadku nadciśnienia i niektórych chorób serca.
4. NLPZ, jak np. aspiryna.
5. Leki antydepresyjne – mogą wzmacniać działanie tyroksyny i odwrotnie.
6. Leki przeciwwirusowe.
7. Leki na padaczkę.
8. Kortykosteroidy.
9. Niektóre antybiotyki np. cyproflokascyna i rifampicyna.
10. Leki na zbyt wysoki poziom cholesterolu np. cholestyramina. Leki te mogą wiązać się z tyroksyną i nie dopuszczać do jej wchłaniania.
11. Amiodaron – stosowany w leczeniu arytmii. Rozpuszcza się w tkance tłuszczowej i może być w niej magazynowany nawet przez kilka miesięcy, przez co oddziałuje na tarczycę przez długi czas nawet po odstawieniu i wywoływać niedoczynność lub nadczynność. Więcej na temat leków, interakcji, suplementów znajdziesz w tym artykule.

Pytaj i informuj!

Bardzo ważne jest też poinformowanie endokrynologa, jakie leki bierzemy, żeby nam powiedział, kiedy, co jest najlepiej brać, żeby nie zachodziły szkodliwe interakcje. Tak samo, jeśli inny lekarz przepisuje nam jakieś leki, też zawsze informujmy go o przyjmowanych hormonach tarczycy. Ponadto jeśli sama zaczynasz brać nowy lek kupiony w aptece bez recepty, zawsze zapytaj lekarza lub farmaceutę czy jest on dla Ciebie bezpieczny i jak go brać.

Jaki wpływ ma witamina C?

W jednym z badań pacjentom wraz z hormonem tarczycy podawano napój zwierający 500mg witaminy C przez 2 miesiące. Następnie zbadano hormony i okazało się, że nastąpił spadek TSH (nawet aż o 69,2%), a wzrost hormonów FT3 i FT4, czyli sytuacja przez nas porządna. W innym badaniu podawano 1g witaminy C i też nastąpiła poprawa wyników. Podejrzewa się, że witamina C poprawia rozpuszczalność tyroksyny w żołądku poprzez obniżenie jego PH i zakwaszenie soku żołądkowego, co pozwala jej na łatwiejsze przechodzenie do krwi. Może warto spróbować u siebie taki sposób, a zwłaszcza u osób, które już biorą wysokie dawki hormonów lub mają różne problemy z żołądkiem, wchłanianiem czy ogólnie przewodem pokarmowym.

Jak przyjmować leki na tarczycę? Zapamiętaj!

Żeby lek zadziałał prawidłowo musi najpierw dobrze się wchłonąć, a potem T4 musi przekształcić się w aktywną formę, czyli T3. Musisz o to zadbać, bo inaczej zwiększanie dawki leku nic tu nie pomoże. Wyniki nie będą dobre i Ty nie będziesz czuła się dobrze. I co bardzo ważne! Nawet jeśli musisz brać leki, to nie znaczy, że nie musisz dbać o dietę. Jak wiemy, hormony tarczy są przyswajane w jelicie cienkim, dlatego należy szczególnie dbać o to co jemy, w tym o wątrobę, jelita żołądek.

Oczywiście nie namawiam tutaj nikogo do samodzielnej zmiany pory przyjmowania hormonu, ale przeanalizowania czy na pewno nie popełnia błędów, czy lek wchłania się prawidłowo i skonsultowania tego ze swoim lekarzem. Często wiele kobiet mimo brania leków strasznie się męczy i nie czuje się dobrze, a minimalne zmiany mogą wiele zmienić.

Więcej informacji

Sprawdź webinar „Witaminy, składniki mineralne i inne związki niezbędne do prawidłowej pracy tarczycy”. Więcej informacji znajdziesz także w moim kursie online „Na ratunek tarczycy!” lub w kursie online „Odchudzanie po ludzku”. A jeśli chcesz, żebym indywidualnie pomogła Ci w powrocie do zdrowia, to umów się na wstępną konsultację ze mną. Zobaczę z czym masz problem i jak mogę Ci pomóc.

KONSULTACJA
Bibliografia:
1. Cabot S., Jasinska M. „Leczenie chorób tarczycy. Holistyczne metody poprawy pracy tarczycy”.
2. Wentz I., M. Nowosadzka, „Zapalenie Tarczycy Hashimoto”
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17201800
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18341376
5. https://academic.oup.com/jcem/article/99/6/E1031/2537305
6. http://www.scielo.org.ar/pdf/raem/v48n1/v48n1a03.pdf

Dołącz do rozmowy

3 komentarze

  1. Wszystko prawda, przez jakiś czas nie pilnowałam odstępu pomiędzy przyjeciem Letroxu a zjedzeniem śniadania, efekt …. TSH powyżej 20 i źle samopoczucie. Po konsultacji lekarskiej i rozpoczęciu przyjmowania leków min. 30 min przed śniadaniem, po 3 m-cach TSH w normie. Lekarze zbyt lakoniczne lub w ogóle nie informują dlaczego należy zachować przerwę pomiędzy przyjeciem leku a zjedzeniem śniadania.

  2. Ja od 7 miesięcy właśnie mam dawkę zwiekszona z 50 na 75 i wyniki TSH z 2,87 spadły tylko do 2,68 🙁 mam pytanie odnośnie witaminy C – należy np. Dodać sok z cytryny do wody która popijam tabletkę wzięta rano? Czy dopiero w ciągu dnia pic szklankę wody z sokiem z cytryny? Z góry dziękuje za odpowiedz i za wskazówki na blogu. Chce sie starać o dzidzie pod koniec roku i chce zbić TSH koniecznie co najmniej do 1,5 🙂

    1. Może Pani popić tabletkę wodą z sokiem z cytryny, ale też np. do śniadania i kolacji zażywać wit. C. To prawda, starając się o dziecko TSH, nie powinno być wyższe niż 1,5. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cześć!

Nazywam się Marta Skoczeń. Dietetyka to moja praca i pasja. Uwielbiam pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów zdrowotnych. Chcę pokazać, że za pomocą odpowiedniej diety i aktywności fizycznej można zmienić swoje życie na lepsze.

Odbierz darmowy rozdział

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowy rozdział mojego ebooka „Niedoczynność tarczycy i Hashimoto w pigułce”.

Ta strona korzysta z ciasteczek (pliki cookies), aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Przekazując swoje dane w trakcie korzystania ze strony wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie i przechowywanie na serwerze. Dane te są przechowywane w sposób bezpieczny, a ich administratorem jest Marta Skoczeń prowadząca działalność pod nazwą Poradnia dietetyczna „Apetyt na Życie” specjalista ds. żywienia Marta Skoczeń. W każdej chwili możesz żądać ich usunięcia za pomocą formularza kontaktowego.