Jaki jest dobry poziom ferrytyny? Takie pytania dostaję bardzo często. Chyba jest to jedno z najczęstszych pytań, które otrzymuję. Wcale się nie dziwię, bo byłam jedną z pierwszych osób, która już kilka lat temu w internecie, mediach społecznościowych zaczęła tak dużo mówić o ferrytynie i stworzyła dużo materiałów na ten temat. Natomiast zauważyłam, że nie mam takiego konkretnego wpisu, który mówiłby krótko i konkretnie, jaka jest prawidłowa, dobra ferrytyna i mogłam do niego odsyłać. A niestety odpowiedź na te pytanie wcale nie jest taka prosta. Z tego względu postanowiłam napisać artykuł, żeby pomóc Ci lepiej zrozumieć własne wyniki badań.
Jaki jest dobry poziom ferrytyny?
Normy laboratoryjne ferrytyny często są różne i często to zależy od laboratorium. Gdy przeglądam wyniki badań moich Pacjentek z różnych laboratoriów najczęściej normy ferrytyny wahają się w granicach 4,6-204 ng/ml czy 13-150 ng/ml. Takie normy są najczęściej, jednak potrafią być naprawdę różne. I czy ferrytyna na poziomie 5, 15, 20 jest w porządku, jest dobra? No właśnie! Zdarza się, że kobiety z ferrytyną 7 przy normie 4,6-204 słyszą, że jest w porządku, że jest „w normie”. A niestety wcale tak nie jest… Tu nie chodzi o to, żeby ferrytyna była w tych widełkach laboratoryjnych, ale żeby była na dobrym dla zdrowia poziomie i nie powodowała negatywnych objawów.
Więc jaka ta ferrytyna powinna być?
Zanim o tym napiszę, chcę podkreślić 2 ważne kwestie.
Po pierwsze
Patrzymy na Pacjenta, na cały jego obraz, nie tylko na wyniki. I nie na wyrywkowe, pojedyncze wyniki! Podchodzimy kompleksowo do całej sytuacji. Ferrytynę najczęściej bada się przy pogorszonym samopoczuciu, braku energii, nadmiernym zmęczeniu, wypadaniu włosów. I niedobór ferrytyny daje takie objawy. Jednak takie objawy daje też niedoczynność tarczycy, niski poziom FT4 i FT3, niedobór witaminy D3 czy witaminy B12. A w ogóle bardzo często występuje to wszystko razem. Oczywiście badanie ferrytyny i zadbanie o jej prawidłowy poziom jest bardzo ważne. Jednak warto też zrobić inne, dodatkowe badania, które wpływają na samopoczucie, jeśli naszym celem jest poprawa tego samopoczucia.
Po drugie
Od lipca 2022 r. lekarz pierwszego kontaktu może zlecić darmowe badanie na ferrytynę na koszt NFZ. To naprawdę duża, dobra i pozytywna zmiana, tego wcześniej nie było! I warto z tego korzystać! Badaj regularnie ferrytynę, nie dawaj się zbyć lekarzowi. Daj znać w komentarzu, czy wiedziałaś o tym?
Jaki jest dobry poziom ferrytyny?
Żeby odpowiedzieć Ci na te pytanie przeszukałam wiele publikacji, badań, książek. I odpowiedź wcale nie jest taka jednoznaczna. Jednak jest wiele wskazówek, które mogą być naprawdę pomocne.
Ferrytyna min. 50 ng/ml
Dnia 10 listopada 2022 r. zostało opublikowane nowe badanie na temat ferrytyny. Celem tego badania było określenie klinicznie istotnego progu ferrytyny przy użyciu wczesnych biomarkerów surowiczych niedoboru żelaza, takich jak hepcydyna i rozpuszczalny receptor transferyny. Przedstawione w nim wyniki sugerują, że poziom ferrytyny ≤ 50 ng/ml może wskazywać na wczesny niedobór żelaza. Dodatkowo wyniki tego badania potwierdzają niedawno opublikowane wyniki Galetti i wsp., gdzie również ustalono wartość odcięcia poniżej 50 ng/ml, jako wskaźnik początkowego niedoboru żelaza u młodych kobiet.
To jest ważne!
W oparciu o ustalenie progu ferrytyny na poziomie ≤ 50 ng/ml częstość występowania niedoboru żelaza może sięgać nawet 65%. To spora zmiana w stosunku do aktualnych szacunków. To też może wpływać na niedostateczne diagnozy niedoboru żelaza w populacji ogólnej, a tym samym wynikające z tego niedoszacowanie możliwych patologii związanych z niedoborem żelaza. W badaniu podkreślono konieczność ustalenia poziomu ferrytyny odzwierciedlającego wczesny niedobór żelaza nawet bez niedokrwistości. Na podstawie wyników tego badania, eksperci uważają, że oznaczenie ferrytyny powinno być zlecane w każdej rutynowej analizie krwi, aby szybko wykryć niedobór żelaza wymagający dalszych badań i leczenia. Wnioskiem tego badania jest to, że poziom ferrytyny ≤ 50 ng/ml wskazuje na wczesny niedobór żelaza. W związku z tym należy uznać to za klinicznie istotną wartość odcięcia dla niedoboru żelaza. (Są to cytaty z badania z dnia 10.11.2022: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9692751/)
Ferrytyna poniżej 15 ng/ml
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące biomarkerów niedoboru żelaza sugerują wartość graniczną poniżej 15 ng/ml w ogólnie zdrowej populacji. U osób z aktywną infekcją lub stanami zapalnymi stężenie ferrytyny poniżej 30 ng/ml u dzieci poniżej 5 r.ż i poniżej 70 ng/ml u osób dorosłych może wskazywać na niedobór żelaza. Inne publikacje też wskazują, że poziom poniżej 12 ng/ml u dzieci i poniżej 15 ng/ml u dorosłych wskazuje, że zapasy żelaza są wyczerpane. Natomiast, jak sama widzisz, jak wcześniej napisałam normy ferrytyny na wynikach badań laboratoryjnych wahają się w granicach 4,6-204 ng/ml czy 13-150 ng/ml. Teraz już wiesz, że poziom 5, 10, 12, 24, może się mieścić w „widełkach” w zależności od laboratorium, ale nie oznacza to, że jest to dobry poziom i wszystko jest w porządku.
Jaki jest dobry poziom ferrytyny?
Izabella Wentz, farmaceutka, autorka książek o Hashimoto i niedoczynności tarczycy oraz specjalistka w tym temacie, wyróżnia następujące progi, jeśli chodzi o ferrytynę:
- Wynik powyżej 40 ng/ml – poziom, który jest potrzebny, aby zminimalizować wypadanie włosów
- Wynik powyżej 70 ng/ml – poziom, który jest konieczny, aby włosy zaczęły odrastać
- Poziom 90-110 ng/ml – optymalny poziom dla osób z niedoczynnością tarczycy i chorobami autoimmunologicznymi
I właśnie też wiele publikacji czy specjalistów podkreśla, że taki minimalny poziom ferrytyny to min. 40-50 ng/ml, a najlepiej ok. 70 ng/ml.
Normy dla ferrytyny
Jak widzisz ferrytyna jest dosyć złożonym zagadnieniem i przedmiotem wielu badań. Na szczęście coraz więcej się o niej mówi i weszła do bezpłatnego pakietu badań w ramach NFZ. Naprawdę zachęcam Cię do regularnego badania ferrytyny, przy różnych profilaktycznych badaniach. Ferrytyna to wskaźniki laboratoryjny informujący najwcześniej o zmniejszeniu ustrojowych zapasów żelaza. Ma najwyższą swoistość dla niedoboru żelaza. Ferrytyna pomoże wykryć wczesny niedobór żelaza, dzięki temu będziesz mogła szybciej i lepiej zadziałać. Nie czekać, aż będzie naprawdę źle, pojawi się poważna anemia, czy Twoje samopoczucie będzie naprawdę kiepskie. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć!!!
A jaki jest Twój poziom ferrytyny? Badasz regularnie?
Dlaczego tak duży nacisk kładę na ferrytynę?
Spójrz na tę tabelę. Przeanalizuj ją dokładnie.
Widzisz to, co ja?
W pierwszym etapie to właśnie ferrytyna jest nieznacznie obniżona.
To ona jest taką czerwoną lampką, która się zapala i wskazuje, że coś zaczyna się dziać. Wszystko inne jest w porządku. W innych wynikach nie widać zmian. Kolejne zaburzenia pojawiają się w następnych etapach. Dlatego tak ważne jest, żeby regularnie badać ferrytynę i w razie czego móc zacząć szybko działać.
Zapamiętaj te punkty!
- Ferrytyna jest bardzo ważnym wskaźnikiem laboratoryjnym, który informuje najwcześniej o zmniejszeniu ustrojowych zapasów żelaza! To ona obniża się w pierwszym etapie.
- Ferrytyna pomaga zdiagnozować utajoną anemię z niedoboru żelaza.
Utajonego niedoboru żelaza nie widać w morfologii ani poziomie żelaza we krwi. - Pierwszym parametrem mówiącym o tym, że zapasy żelaza są wyczerpane jest ferrytyna. Dopiero z czasem obniża się żelazo czy morfologia.
- Najlepiej zacząć działać, gdy obniżyła się ferrytyna, a żelazo i morfologia są jeszcze w normie. Wtedy można najłatwiej i najszybciej sobie pomóc.
- Gdy obniży się już żelazo i parametry czerwonokrwinkowe, wtedy jest coraz trudniej poprawić wyniki i proces trwa dłużej.
Dlatego nie czekaj do ostatniego etapu, jak już wszystkie wyniki badań się zaburzą. To jak z klockami domina. Najpierw leci ferrytyna, potem żelazo, a potem parametry czerwonokrwinkowe w morfologii i dalsze konsekwencje.
Twoja ferrytyna jest niska?
Chcesz lepiej zadbać o swoją ferrytynę? Podnieść ją trwale i skutecznie?
- Chcesz poznać skuteczne metody i techniki, dzięki którym na stałe podniesiesz poziom ferrytyny?
- Masz dość tego, że suplementacja żelaza działa na chwilę, a potem ferrytyna zaraz znów spada?
- Chcesz nauczyć się, jak działać na co dzień, żeby utrzymywać odpowiednio wysoki poziom ferrytyny i czuć się dobrze?
- Zatrzymać wypadanie włosów? Odżywić je i nadać im blasku?
- Odzyskać energię życiową i motywację do działania, poprawić skupienie i koncentrację, co przełoży się na lepszą jakość Twojego życia osobistego i zawodowego?
- Poprawić pracę Twojej tarczycy, poziom hormonów tarczycy, a to przyspieszy Twój metabolizm?
- Odzyskać siły na aktywność fizyczną, przestać szybko się męczyć i mieć energię?
- Nauczyć się czytać swoje wyniki badań, żeby nie dać już więcej sobie wmówić, że wszystko jest dobrze, jeśli czujesz, że jest źle?
- Chcesz nauczyć się, jak układać codzienny jadłospis bogaty w żelazo i ferrytynę, dostosowany do Ciebie bez konieczności trzymania się jakiejkolwiek uciążliwej diety?
Dołącz do kursu online „Jak skutecznie podnieść poziom ferrytyny?”
Połącz wiedzę z praktyką! Przestań kręcić się w kółko.
Dodatkowo kurs zawiera przepisy na pyszne, proste i szybkie posiłki bogate w żelazo! W kursie znajdziesz zestaw 25 przepisów na posiłki bogate w żelazo i substancje wspierające jego wchłanianie. Każdy przepis zawiera:
- Podaną kaloryczność, zawartość białka, tłuszczów i węglowodanów
- Podaną zawartość żelaza, rodzaj żelaza i co wpływa na jego wchłanianie
- Wskazówki i ciekawostki, dlaczego tak jest skomponowany posiłek, co tu ma znaczenie, jak łączyć składniki, bilansować posiłki.
Jest to świetna praktyka i edukacja w jednym. Dzięki temu samodzielnie nauczysz się bilansować posiłki, zobaczysz, jak to robić dobrze. Dodatkowo wzbogacisz swoje menu w pyszne potrawy. Posiłki nie będą wymagające i czasochłonne w przygotowaniu. Sprawdź kurs!
Ja właśnie jestem przykładem osoby, ktora od 4 miesięcy nie mogła być zdiagnozowana poprawnie bo zlecali mi morfologię, żelazo, Wit b, d, tarczyca, enzymy wątrobowe itd. Wszystko w normie laboratoryjnej, a ja nie do życia, do tego prawie łysa…tak włosy mi leciały.. A o ferrytynie wówczas w ogóle nie słyszałam.
Dopiero na początku czerwca tego roku jeden lekarz dał mi skierowanie na ferrytynę, wyszła tragiczne 9. Żelazo z surowicy już też spadlo do 82. Od czerwca na diecie, suplementacji. I ferrytyna, uważam dobre 52.
Zabrakło mi w artykule informacji jaką wartość powinna mieć ferrytyna przy staraniu się o dziecko.
Pozdrawiam,
Fajny artykuł
Dodaj komentarz