Jaki jest dobry poziom ferrytyny?

Jaki jest dobry poziom ferrytyny? Takie pytania dostaję bardzo często. Chyba jest to jedno z najczęstszych pytań, które otrzymuję. Wcale się nie dziwię, bo byłam jedną z pierwszych osób, która już kilka lat temu w internecie, mediach społecznościowych zaczęła tak dużo mówić o ferrytynie i stworzyła dużo materiałów na ten temat. Natomiast zauważyłam, że nie mam takiego konkretnego wpisu, który mówiłby krótko i konkretnie, jaka jest prawidłowa, dobra ferrytyna i mogłam do niego odsyłać. A niestety odpowiedź na te pytanie wcale nie jest taka prosta. Z tego względu postanowiłam napisać artykuł, żeby pomóc Ci lepiej zrozumieć własne wyniki badań.

Jaki jest dobry poziom ferrytyny?

Normy laboratoryjne ferrytyny często są różne i często to zależy od laboratorium. Gdy przeglądam wyniki badań moich Pacjentek z różnych laboratoriów najczęściej normy ferrytyny wahają się w granicach 4,6-204 ng/ml czy 13-150 ng/ml. Takie normy są najczęściej, jednak potrafią być naprawdę różne. I czy ferrytyna na poziomie 5, 15, 20 jest w porządku, jest dobra? No właśnie! Zdarza się, że kobiety z ferrytyną 7 przy normie 4,6-204 słyszą, że jest w porządku, że jest „w normie”. A niestety wcale tak nie jest… Tu nie chodzi o to, żeby ferrytyna była w tych widełkach laboratoryjnych, ale żeby była na dobrym dla zdrowia poziomie i nie powodowała negatywnych objawów.

Więc jaka ta ferrytyna powinna być?

Zanim o tym napiszę, chcę podkreślić 2 ważne kwestie.

Po pierwsze

Patrzymy na Pacjenta, na cały jego obraz, nie tylko na wyniki. I nie na wyrywkowe, pojedyncze wyniki! Podchodzimy kompleksowo do całej sytuacji. Ferrytynę najczęściej bada się przy pogorszonym samopoczuciu, braku energii, nadmiernym zmęczeniu, wypadaniu włosów. I niedobór ferrytyny daje takie objawy. Jednak takie objawy daje też niedoczynność tarczycy, niski poziom FT4 i FT3, niedobór witaminy D3 czy witaminy B12. A w ogóle bardzo często występuje to wszystko razem. Oczywiście badanie ferrytyny i zadbanie o jej prawidłowy poziom jest bardzo ważne. Jednak warto też zrobić inne, dodatkowe badania, które wpływają na samopoczucie, jeśli naszym celem jest poprawa tego samopoczucia.

Po drugie

Od lipca 2022 r. lekarz pierwszego kontaktu może zlecić darmowe badanie na ferrytynę na koszt NFZ. To naprawdę duża, dobra i pozytywna zmiana, tego wcześniej nie było! I warto z tego korzystać! Badaj regularnie ferrytynę, nie dawaj się zbyć lekarzowi. Daj znać w komentarzu, czy wiedziałaś o tym?

Jaki jest dobry poziom ferrytyny?

Żeby odpowiedzieć Ci na te pytanie przeszukałam wiele publikacji, badań, książek. I odpowiedź wcale nie jest taka jednoznaczna. Jednak jest wiele wskazówek, które mogą być naprawdę pomocne.

Ferrytyna min. 50 ng/ml

Dnia 10 listopada 2022 r. zostało opublikowane nowe badanie na temat ferrytyny. Celem tego badania było określenie klinicznie istotnego progu ferrytyny przy użyciu wczesnych biomarkerów surowiczych niedoboru żelaza, takich jak hepcydyna i rozpuszczalny receptor transferyny. Przedstawione w nim wyniki sugerują, że poziom ferrytyny ≤ 50 ng/ml może wskazywać na wczesny niedobór żelaza. Dodatkowo wyniki tego badania potwierdzają niedawno opublikowane wyniki Galetti i wsp., gdzie również ustalono wartość odcięcia poniżej 50 ng/ml, jako wskaźnik początkowego niedoboru żelaza u młodych kobiet.

To jest ważne!

W oparciu o ustalenie progu ferrytyny na poziomie ≤ 50 ng/ml częstość występowania niedoboru żelaza może sięgać nawet 65%. To spora zmiana w stosunku do aktualnych szacunków. To też może wpływać na niedostateczne diagnozy niedoboru żelaza w populacji ogólnej, a tym samym wynikające z tego niedoszacowanie możliwych patologii związanych z niedoborem żelaza. W badaniu podkreślono konieczność ustalenia poziomu ferrytyny odzwierciedlającego wczesny niedobór żelaza nawet bez niedokrwistości. Na podstawie wyników tego badania, eksperci uważają, że oznaczenie ferrytyny powinno być zlecane w każdej rutynowej analizie krwi, aby szybko wykryć niedobór żelaza wymagający dalszych badań i leczenia. Wnioskiem tego badania jest to, że poziom ferrytyny ≤ 50 ng/ml wskazuje na wczesny niedobór żelaza. W związku z tym należy uznać to za klinicznie istotną wartość odcięcia dla niedoboru żelaza. (Są to cytaty z badania z dnia 10.11.2022: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9692751/)

Ferrytyna poniżej 15 ng/ml

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące biomarkerów niedoboru żelaza sugerują wartość graniczną poniżej 15 ng/ml w ogólnie zdrowej populacji. U osób z aktywną infekcją lub stanami zapalnymi stężenie ferrytyny poniżej 30 ng/ml u dzieci poniżej 5 r.ż i poniżej 70 ng/ml u osób dorosłych może wskazywać na niedobór żelaza. Inne publikacje też wskazują, że poziom poniżej 12 ng/ml u dzieci i poniżej 15 ng/ml u dorosłych wskazuje, że zapasy żelaza są wyczerpane. Natomiast, jak sama widzisz, jak wcześniej napisałam normy ferrytyny na wynikach badań laboratoryjnych wahają się w granicach 4,6-204 ng/ml czy 13-150 ng/ml. Teraz już wiesz, że poziom 5, 10, 12, 24, może się mieścić w „widełkach” w zależności od laboratorium, ale nie oznacza to, że jest to dobry poziom i wszystko jest w porządku.

Jaki jest dobry poziom ferrytyny?

Izabella Wentz, farmaceutka, autorka książek o Hashimoto i niedoczynności tarczycy oraz specjalistka w tym temacie, wyróżnia następujące progi, jeśli chodzi o ferrytynę:

 • Wynik powyżej 40 ng/ml – poziom, który jest potrzebny, aby zminimalizować wypadanie włosów
 • Wynik powyżej 70 ng/ml – poziom, który jest konieczny, aby włosy zaczęły odrastać
 • Poziom 90-110 ng/ml – optymalny poziom dla osób z niedoczynnością tarczycy i chorobami autoimmunologicznymi

I właśnie też wiele publikacji czy specjalistów podkreśla, że taki minimalny poziom ferrytyny to min. 40-50 ng/ml, a najlepiej ok. 70 ng/ml.

Normy dla ferrytyny

Jak widzisz ferrytyna jest dosyć złożonym zagadnieniem i przedmiotem wielu badań. Na szczęście coraz więcej się o niej mówi i weszła do bezpłatnego pakietu badań w ramach NFZ. Naprawdę zachęcam Cię do regularnego badania ferrytyny, przy różnych profilaktycznych badaniach. Ferrytyna to wskaźniki laboratoryjny informujący najwcześniej o zmniejszeniu ustrojowych zapasów żelaza. Ma najwyższą swoistość dla niedoboru żelaza. Ferrytyna pomoże wykryć wczesny niedobór żelaza, dzięki temu będziesz mogła szybciej i lepiej zadziałać. Nie czekać, aż będzie naprawdę źle, pojawi się poważna anemia, czy Twoje samopoczucie będzie naprawdę kiepskie. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć!!!

A jaki jest Twój poziom ferrytyny? Badasz regularnie?

Dlaczego tak duży nacisk kładę na ferrytynę?

Spójrz na tę tabelę. Przeanalizuj ją dokładnie.

niska ferrytyna, jak podnieść poziom ferrytyny

Widzisz to, co ja?

W pierwszym etapie to właśnie ferrytyna jest nieznacznie obniżona.

To ona jest taką czerwoną lampką, która się zapala i wskazuje, że coś zaczyna się dziać. Wszystko inne jest w porządku. W innych wynikach nie widać zmian. Kolejne zaburzenia pojawiają się w następnych etapach. Dlatego tak ważne jest, żeby regularnie badać ferrytynę i w razie czego móc zacząć szybko działać.

Zapamiętaj te punkty!

 1. Ferrytyna jest bardzo ważnym wskaźnikiem laboratoryjnym, który informuje najwcześniej o zmniejszeniu ustrojowych zapasów żelaza! To ona obniża się w pierwszym etapie.
 2. Ferrytyna pomaga zdiagnozować utajoną anemię z niedoboru żelaza.
  Utajonego niedoboru żelaza nie widać w morfologii ani poziomie żelaza we krwi.
 3. Pierwszym parametrem mówiącym o tym, że zapasy żelaza są wyczerpane jest ferrytyna. Dopiero z czasem obniża się żelazo czy morfologia.
 4. Najlepiej zacząć działać, gdy obniżyła się ferrytyna, a żelazo i morfologia są jeszcze w normie. Wtedy można najłatwiej i najszybciej sobie pomóc.
 5. Gdy obniży się już żelazo i parametry czerwonokrwinkowe, wtedy jest coraz trudniej poprawić wyniki i proces trwa dłużej.

Dlatego nie czekaj do ostatniego etapu, jak już wszystkie wyniki badań się zaburzą. To jak z klockami domina. Najpierw leci ferrytyna, potem żelazo, a potem parametry czerwonokrwinkowe w morfologii i dalsze konsekwencje.

Twoja ferrytyna jest niska?

Chcesz lepiej zadbać o swoją ferrytynę? Podnieść ją trwale i skutecznie?

 • Chcesz poznać skuteczne metody i techniki, dzięki którym na stałe podniesiesz poziom ferrytyny?
 • Masz dość tego, że suplementacja żelaza działa na chwilę, a potem ferrytyna zaraz znów spada?
 • Chcesz nauczyć się, jak działać na co dzień, żeby utrzymywać odpowiednio wysoki poziom ferrytyny i czuć się dobrze?
 • Zatrzymać wypadanie włosów? Odżywić je i nadać im blasku?
 • Odzyskać energię życiową i motywację do działania, poprawić skupienie i koncentrację, co przełoży się na lepszą jakość Twojego życia osobistego i zawodowego?
 • Poprawić pracę Twojej tarczycy, poziom hormonów tarczycy, a to przyspieszy Twój metabolizm?
 • Odzyskać siły na aktywność fizyczną, przestać szybko się męczyć i mieć energię?
 • Nauczyć się czytać swoje wyniki badań, żeby nie dać już więcej sobie wmówić, że wszystko jest dobrze, jeśli czujesz, że jest źle?
 • Chcesz nauczyć się, jak układać codzienny jadłospis bogaty w żelazo i ferrytynę, dostosowany do Ciebie bez konieczności trzymania się jakiejkolwiek uciążliwej diety?

Dołącz do kursu online „Jak skutecznie podnieść poziom ferrytyny?”

Połącz wiedzę z praktyką! Przestań kręcić się w kółko.

Dodatkowo kurs zawiera przepisy na pyszne, proste i szybkie posiłki bogate w żelazo! W kursie znajdziesz zestaw 25 przepisów na posiłki bogate w żelazo i substancje wspierające jego wchłanianie. Każdy przepis zawiera:

 • Podaną kaloryczność, zawartość białka, tłuszczów i węglowodanów
 • Podaną zawartość żelaza, rodzaj żelaza i co wpływa na jego wchłanianie
 • Wskazówki i ciekawostki, dlaczego tak jest skomponowany posiłek, co tu ma znaczenie, jak łączyć składniki, bilansować posiłki.

Jest to świetna praktyka i edukacja w jednym. Dzięki temu samodzielnie nauczysz się bilansować posiłki, zobaczysz, jak to robić dobrze. Dodatkowo wzbogacisz swoje menu w pyszne potrawy. Posiłki nie będą wymagające i czasochłonne w przygotowaniu. Sprawdź kurs!

Bibliografia:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9692751/
2. Wentz I., Zapalenie tarczycy Hashimoto, 2013
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK569877/
4. Krakulska-Prystupiuk E., Niedokrwistość z niedoboru żelaza – postępowanie w praktyce lekarza rodzinnego, Lekarz POZ 1/2019

Dołącz do rozmowy

34 komentarze

 1. Ja właśnie jestem przykładem osoby, ktora od 4 miesięcy nie mogła być zdiagnozowana poprawnie bo zlecali mi morfologię, żelazo, Wit b, d, tarczyca, enzymy wątrobowe itd. Wszystko w normie laboratoryjnej, a ja nie do życia, do tego prawie łysa…tak włosy mi leciały.. A o ferrytynie wówczas w ogóle nie słyszałam.
  Dopiero na początku czerwca tego roku jeden lekarz dał mi skierowanie na ferrytynę, wyszła tragiczne 9. Żelazo z surowicy już też spadlo do 82. Od czerwca na diecie, suplementacji. I ferrytyna, uważam dobre 52.
  Zabrakło mi w artykule informacji jaką wartość powinna mieć ferrytyna przy staraniu się o dziecko.
  Pozdrawiam,
  Fajny artykuł

 2. U mnie ferrytyna 14.4 z kolei zelazo poniżej 35, i zmiana parametrów czerwonokrwinkowych no i D3 ok 10. Złe samopoczucie, wypadanie włosów, niepokój serca. Zdaniem lekarza jest ok. Hah. Kazałam sobie wypisać feroplex , biorę d3 4tys. Zobaczymy

  1. Niestety niedobory żelaza, ferrytyny, witaminy D3 mogą dawać takie objawy. Warto też zbadać witaminę B12 i kwas foliowy, bo też może być za nisko. I przede wszystkim warto poszukać przyczyny, dlaczego ferrytyna jest tak nisko, bo bez znalezienia przyczyny suplementacja może pomóc tylko na chwilę.

 3. Czy dla dzieci te normy są takie same? Jaki poziom jest wskazany dla 5 latka, a jaki dla 10 latka?

  1. Normy ferrytyny dla dzieci są inne, zależą od wieku i płci.

 4. Witam mam feratyne 29
  Włosy lecą mi garściami
  Żelazo mam 130

  1. Niestety ferrytyna bardzo niska. A wypadające włosy są jednym z objawów niskiej ferrytyny. Warto się tym zająć.

  1. Niestety ferrytyna jest za nisko. Warto poszukać przyczyny jej niskiego poziomu.

   1. Dzień dobry moja Pani Dr mówi że ferrytyna 20 jest spoko a 30 powinnam mieć…A ja mam bruzdy na paznokciach,włosy lecą garściami, paznokcie się łamią,jest mi ciagle zimo.Mam niedoczynnosc ale uregulowana

    1. Ferrytyna warto, żeby min. była 50. Tak mówią najnowsze publikacje naukowe. I objawy, które pani opisała mogą być wynikiem niskiej ferrytyny.

 5. Witam mam ferrytyne 10,33 co mam robić 🤷‍♀️

  1. Na pewno kluczowe jest znalezienie przyczyny, dlaczego jest ona tak nisko. Na blogu mam artykuł o tym, jak podnieść ferrytynę i kurs online w tym temacie. Tam jest wszystko wyjaśnione, jak działać krok po kroku.

 6. U mnie ferrytyna 5 ug/l [15-150], a żelazo 4,12 umol/l [5,83-34,50].
  Najchętniej był spała po 12h dziennie.
  Leczenie feroplex i witamina d3

  1. Bardzo duże niedobory, wcale się nie dziwię, że jest tak duża senność i brak energii. Suplementacja będzie tu pomocna, jednak warto poszukać przyczyny, dlaczego ferrytyna jest tak nisko.

 7. Ferrytyny 3,68 a żelazo 10,10 g/dl. Także chyba czas wybrać się do lekarza. Dietę mam bogatą w żelazo, suplemenuję też Wit. C, także nie wiem o co chodzi.

  1. Ferrytyna jest bardzo nisko. Zdecydowanie trzeba poszukać, dlaczego jest tak nisko, jaka jest przyczyna. Inaczej można kręcić się w kółko bez efektów.

 8. A co jeśli u młodej kobiety ferrytyna raczej niska, około 30-45, a żelazo zawsze powyżej normy (powyżej 200)?

  1. Może być problem z wchłanianiem. Żelazo krąży we krwi, ale nie do końca się wchłania, magazynuje.

 9. Witam. U mnie ferrytyna 6 żelazo 50 . Czuję się słabo. Szczególnie z rana.
  Jak sprawdzić przyczynę?

 10. Dzień dobry, własnie dostałam wyniki, ferrytyna na poziomie 20,6, żelazo 120, na badania skierowała mnie podolog, bo niestety nabawiłam sie kurzajek. Lekarz rodzinny, nie widzi w tym nic niepokojącego….darować sobie wizyty u innych lekarzy, czy samemu zacząć coś suplementować?

  1. Przede wszystkim bliżej przyjrzeć się sytuacji, gospodarce żelazowej w organizmie i znaleźć przyczynę niskiej ferrytyny, a potem nią się zająć. Działanie na własną rękę i nieprzemyślana, nieodpowiednia suplementacja może czasami bardziej zaszkodzić niż pomóc.

 11. Ferrytyna 10, żelazo 16. Wyszedł helikobakter pyroli, czy to może być przyczyna takich wyników. Czuję się źle, całe ciało mnie swędzi, bez żadnej wysypki. Duszność po wejściu na pierwsze piętro,kołatanie serca.

  1. Tak, Helicobcter p. jak najbardziej może być przyczyną niskiej ferrytyny. Warto nim się w pierwszej kolejności zająć, żeby podnieść ferrytynę.

 12. W ciąży miałam kiepską morfologię, ale lekarz prowadzący nie widział problemu. Zrobiłam na własną rękę badanie krwii i ferrytynę miałam 8,6. Dopiero na moją prośbę przepisał mi preparat z żelazem. Niestety nikt mi nie powiedział jakie mogą być tego skutki. Dziecko w 8 miesiącu nie chciało jeść, okazało się, że miało ferrytynę 2,1. Teraz ma 19,6 i lekarz już nie przepisał jej żelaza, a ja się teraz zastanawiam czy nie suplementować dalej. Ma 15 miesięcy i apetyt wcale jej nie dopisuje, do tego ma problemy ze snem i nie wiem czy to kwestia wyżynających się zębów czy jednak nadal powinniśmy brać lek z żelazem.

  1. Przed ciążą, w ciąży zalecany poziom ferrytyny to 60. Super, że zbadałaś na własną rękę ferrytynę i zaczęłaś działać. Natomiast jeśli chodzi o dziecko, to warto iść do dietetyka, który specjalizuje się w pomocy dzieciom w tym wieku i z nim zadbać o dobrze zbilansowane odżywianie dziecka.

   1. Matko, 60?!? To położna mi powiedziała, że ta moja wartość 8,6 to nue jest wcale taka najgorsza. Nie dziwne, że w ciąży czułam się taka słaba. W ten sposób pewnie zaszkodziłam dziecku nawet o tym nie wiedząc. Jestem w temacie jeśli chodzi o bilansowanie diety pod kątem żelaza, znam wszystkie zalecenia. Natomiast ciężko coś zdziałać jeśli dziecko nie chce jeść.

 13. Ja mam ferrytynę 18, włosy lecą i często jestem zmęczona. Niestety lekarz rodzinny nie widzi problemu, według niego jest w normie , a wypadanie włosów nie jest powodem do suplementacji 🙁
  Ferroplex wypisał mi endokrynolog…od rodzinnego chciałam kolejną receptę, to zrobił mi awanturę, że on nie widzi podstaw do suplementacji, że Ferroplex obciąża wątrobę i niech endokrynolog wypisuje, jak uważa, że jest potrzeba. Jestem w szoku.

  1. Suplementacja to nie jest rozwiązanie problemu. Jaka jest przyczyna niskiej ferrytyny? Czy ona została znaleziona i zajęto się nią? To podstawa, żeby zdiagnozować przyczynę i działać na nią, żeby skutecznie podnieść poziom ferrytyny. Suplementacja to działanie objawowe i na dłuższą metę może negatywnie wpływać na układ pokarmowy.

 14. Ostatnio po padaniu krwi wyszła mi ferrytyna 35, mimo przyjmowania feroplexu na podniesienie żelaza, ciągle wypadają mi włosy i odczuwam ogromną senność i brak energii łącznie z zasłabnięciami ostatnio

  1. Takie objawy też mogą być wynikiem np. niskiego poziomu witaminy B12, kwasu foliowego, witaminy D3, niedoczynności tarczycy, Hashimoto. Na blogu mam wiele artykułów na ten temat, zachęcam do przeczytania. I oczywiście warto podnieść ferrytynę do min. 50.

 15. Ostatnio robiłam kompleksowe badania z krwi. Mam Ferrytynę na poziomie 40, jednak żelazo aż 250 !, natomiast B12 370, a Kwas foliowy 8, Wit D 35.
  Nie mam żadnych objawów zmęczenia, sypiam dobrze, włosy i skóra raczej też bez większych problemów.
  Staramy się z mężem o potomka i dłuższy czas już nie wychodzi, czy to podwyższone żelazo może przeszkadzać w staraniach??
  Jak zwiększyć wchłanianie żelaza z krwi ?? Czy mogę z takim żelazem dalej spożywać zakwas z buraka ?

  1. Tu wszystko jest za nisko. Ferrytyna zalecana kobietom starającym się o dziecko, w ciąży to 60, witamina B12, D3, kwas foliowy też za nisko. Plus dochodzą starania o dziecko. To nie jest temat na krótki komentarz, to wszystko wymaga dodatkowych pytań, indywidualnego omówienia, szerokiego wywiadu i analizy. Zapraszam na konsultację, żebym mogła pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!

Nazywam się Marta. Jestem dietetykiem i psychodietetykiem. Jako dietetyk specjalizuję się w pracy z kobietami z różnego rodzaju problemami hormonalnymi, jak np. zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością, PCOS, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, insulinooporność, problemy z nadwagą i otyłością. Jako psychodietetyk naprawiam relację z jedzeniem i własnym ciałem. Pracuję z kobietami, które zmagają się z kompulsywnym objadaniem, zajadaniem emocji, stresu, objadaniem słodyczami.

Umów się na konsultację ze mną!

Sprawdź czy i jak mogę Ci pomóc! Wspólnie poszukajmy rozwiązania Twoich problemów.

Ta strona korzysta z ciasteczek (pliki cookies), aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Przekazując swoje dane w trakcie korzystania ze strony wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie i przechowywanie na serwerze. Dane te są przechowywane w sposób bezpieczny, a ich administratorem jest Marta Skoczeń prowadząca działalność pod nazwą Poradnia dietetyczna „Apetyt na Życie” specjalista ds. żywienia Marta Skoczeń. W każdej chwili możesz żądać ich usunięcia za pomocą formularza kontaktowego.