Detoksykacja w naszym organizmie

Każdy organizm ma własny system detoksykacyjny, który pomaga w wyeliminowaniu toksyn, chemikaliów i innych szkodliwych substancji. Jednak przy problemach z trawieniem organizm nie zawsze może sobie poradzić z eliminacją toksyn, które akumulują się w komórkach. Produkty te transportowane są do wątroby, a w następnej kolejności do organów odpowiedzialnych za ich eliminację, czyli jelit, nerek, płuc i skóry. Jednak nadmierna ilość produktów ubocznych prowadzi do przeciążenia tych organów i stresu, dlatego dziś porozmawiamy o detoksykacji w naszym organizmie.

Detoksykacja w naszym organizmie

Eliminacja toksyn z naszego organizmu może objawiać się u każdego na różne sposoby, w zależności od indywidualnej kondycji organizmu i rodzaju toksyn:
1. Skóra – wysypki, krosty, nieprzyjemny zapach ciała
2. Nerki – częste i bolesne oddawanie moczu, ciemny koloru lub nieprzyjemny zapach moczu
3. Wątroba – gazy, biegunka, zaparcia, zielony stolec ze śluzem, bóle klatki piersiowej po prawej stronie
4. Płuca – zaleganie wydzieliny, kaszel, trudności w oddychaniu

Wątroba

Głównym narządem detoksykacyjnym jest wątroba. Bierze udział w przemianie T4 do aktywnego T3, filtruje krew, gromadzi zapasy glukozy, rozkłada hormony sterydowe, produkuje i wydziela żółć niezbędną do trawienia tłuszczów. Dodatkowo wydala toksyny z organizmu, co odbywa się w 2 fazach.
1. Faza I – polega na metabolizmie rozpuszczalnych w tłuszczach toksyn. W wyniku tego powstają produkty przejściowe. Lekarstwa, pokarmy i toksyny poddawane są szeregowi procesów takich jak: utlenianie, redukcja, hydroliza, hydratyzacja i odłączenie halogenów, aby przygotować je do fazy II. Wymagane są tu witaminy z grupy B (B2, B3, B6, B12), kwas foliowy, glutation i flawonoidy.
2. Faza II – powstałe w fazie I substancje przejściowe poddawane są procesom chemicznym, które zmieniają ich toksyczne właściwości, stają się one rozpuszczalne w wodzie i mogą być wydalone z moczem lub kałem. Niezbędny jest tu kwas foliowy, magnez, glutation, witamina B5 i C oraz aminokwasy – metionina, cysteina, glicyna, tauryna, glutamina i cholina.
Dodatkowo trzeba pamiętać, że nadmiar toksyn, pestycydów, lekarstw itp. może doprowadzić do zalegania ich w wątrobie. Wtedy mogą przedostać się z powrotem do krwi lub zostać odłożone w tkance tłuszczowej.

Objawy upośledzonej detoksykacji wątroby:

– problemy z trawieniem, wzdęty brzuch
– problem z utratą masy ciała lub z przybraniem na wadze
– alergie, astma, nietolerancje pokarmowe
– objawy skórne, np. trądzik, wysypki
– zmęczenie
wzrost poziomu cholesterolu
– depresja
– drażliwość, złość
podkrążone oczy, cienie pod oczami
niezbalansowany poziom cukru we krwi
– zburzenia hormonalne
– PMS
– powtarzające się infekcje
– bóle mięśni i stawów
bezsenność
nadciśnienie
– problemy z pęcherzykiem żółciowym
– hemoroidy

Od czego zacząć?

Warto wspomóc organizm w detoksykacji. Najlepiej zacząć od wyeliminowania alkoholu, pestycydów i chemikaliów. Surowe warzywa i owoce bogate w siarkę wspomagają wątrobę w detoksykacji, jednak może to nie być dobra opcja dla osób z upośledzonym trawieniem. Dodatkowo błonnik może zaostrzać objawy jelitowe. Zazwyczaj diety wspomagające detoksykację eliminują pokarmy zwierzęce i opierają się na produktach roślinnych.

Pomoc dla organizmu w detoksykacji:

1. Suplementacja – dostarcza witaminy i minerały, które wspomagają detoksykacyję oraz pracę wątroby.
2. Zioła – wspomagają detoksykację, wiążą toksyny i je wydalają.
3. Odpowiednia dieta – ma na celu ograniczenie dostarczania toksyn do organizmu i pozwala organizmowi uporać się z zalegającymi toksynami.
4. Głodówka – organizm zużywa tkanki, które nie spełniają istotnej roli (tłuszcze, enzymy, trawienne, włókna mięśniowe i enzymy glikolityczne) do produkcji energii. Przyspiesza proces gojenia i pomaga wyeliminować toksyny rozpuszczalne w tłuszczach.
5. Hydroterapia – gorąca woda przyspiesza krążenie krwi i stymuluje filtrację przez wątrobę.
6. Probiotyki – wspomagają detoks poprzez zapewnienie integracji bariery jelitowej i zapobiegają namnożeniu się bakterii chorobotwórczych, produkujących toksyny w jelicie grubym.
7. Sauna – zwiększa cyrkulację krwi, stymuluje filtrację przez wątrobę i wpływa na wydalanie toksyn z potem.
8. Irygacja jelita grubego – płukanie okrężnicy wodą, czasami dodaje się też zioła. Uważa się, że toksyny akumulują się w wyściółce jelita i stamtąd mogą przedostawać się do krwi.
9. Wiązanie toksyn – konsumpcja błonnika, glinki i stosowanie chelatacji wyciąga toksyny i metale ciężkie z komórek i tkanek, co sprzyja ich wydalaniu z organizmu.
10. Ćwiczenia fizyczne – zwiększa pompowanie krwi i limfy poprzez systemy filtracyjne organizmu, a także pozbywanie się toksyn z organizmu.

Dieta oparta na sokach i zupach

Soki przygotowywane za pomocą sokowirówki są łatwo przyswajalne, zawierają witaminy, minerały, enzymy i rozpuszczalny błonnik, który jest zdolny do wiązanie toksyn. Wykorzystuje się tu większość wartości odżywczych warzyw i owoców bez nadmiernego obciążania przewodu pokarmowego. Dieta bez białek zwierzęcych stosowana przez krótki okres czasu może wspomóc regenerację wątroby oraz przewodu pokarmowego. Dłuższe jej stosowanie nie jest zalecane, ponieważ towarzyszą jej zawsze niedobory wielu związków obecnych w produktach zwierzęcych, jak np., żelazo, cynk, selen i kwasy tłuszczowe. Tutaj dobrze sprawdzają się rosoły i przygotowywane na ich bazie zupy. Dodatkowe działanie oczyszczające i kojące ma picie wody i herbat ziołowych.

Substancje wiążące toksyny:

1. Sok z cytryny – ma właściwości oczyszczające i pomaga w detoksykacji wątroby. Najlepiej pić na czczo ½ szklanki wody z sokiem z cytryny.
2. Błonnik – wiąże toksyny i wydala je z kałem. Błonnik z owoców i warzyw (inulina, FOS, fityniany) pomocny jest w wiązaniu i wydalaniu toksyn
3. Glinka bentonitowa – ma właściwości oczyszczające i absorbujące. Jest dobrze tolerowana przez osoby z zaburzeniami przewodu pokarmowego i stosowana u osób z zespołem jelita nadwrażliwego. W odróżnieniu od błonnika nie jest poddawana fermentacji przez bakterie przewodu pokarmowego. W trakcie przechodzenia przez przewód pokarmowy przyciąga i wiąże takie toksyny, jak wirusy, pasożyty, metale ciężkie, pestycydy, a następnie wydala je z kałem. Można też stosować glinkę w formie maseczek do twarzy i środków do kąpieli. Dodatkowo należy pamiętać, że spożywanie leków jednocześnie z glinką powoduje związanie leku.

Suplementy stosowane w detoksykacji:

1. I faza detoksykacji w wątrobie: witaminy z grupy B (B2, B3, B6, B12), kwas foliowy, glutation i flawonoidy.
3. II faza detoksykacji w wątrobie: kwas foliowy, magnez, glutation, witamina B5 i C oraz aminokwasy – metionina, cysteina, glicyna, tauryna, glutamina i cholina.
2. Acetylocysteina (NAC) – powstaje z niej glutation. Pomaga zredukować ilość przeciwciał poprzez zneutralizowanie nadtlenku wodory oraz jest pomocna w detoksykacji.
3. Aminokwasy – konieczne w procesie odbudowy i leczenia. Jednak proces ich trawienia obciąża nasz organizm i obniża efektywność innych funkcji jak np., gojenie i oczyszczanie. Natomiast podawanie czystych aminokwasów nie wymaga żadnej dodatkowej pracy ze strony organizmu i są one łatwo przyswajalne.
4. Zioła – mają właściwości pomocnicze w oczyszczaniu. Wyróżnia się tu: karczoch, mniszek lekarski, ostropest plamisty, cytryniec chiński, berberys, lucernę, korzeń lukrecji, kurkuminę, fosfatydylocholinę, śniegowiec wirginijski, lecytynę, celulozę.
5. Chlorella, spirulina, Echinacea – mają właściwości pomocne w detoksykacji, ale mogą zaostrzać proces autoimmunologiczny poprzesz podwyższenie Th1

Inne czynniki wspomagające detoksykację w naszym organizmie:

1. Kąpiele w soli Epsom
2. Lewatywa
3. Hydrokolonoterapia
4. Oczyszczanie okrężnicy – zwłaszcza u osób z zaparciami. Pomaga w detoksykacji i stymuluje wątrobę do produkcji żółci.
5. Masaż – zwiększa przepływ limfy, a układ limfatyczny odpowiada za transport i wydalanie toksyn.
6. Ssanie oleju
7. Sauna
8. Ćwiczenia fizyczne
9. Gorące kąpiele
10. Szczotkowanie skóry
Jednym z ważniejszych mechanizmów detoksykacyjnych jest wydzielanie potu przez skórę, jednak u niektórych osób może być ono obniżone, np u osób z niedoczynnością tarczycy. Jest to spowodowane niższą temperaturą ciała i dlatego polecane są czynności wpływające na zwiększenie wydzielania potu.

Podstawa detoksykacji w naszym  organizmie

Najważniejszymi elementami detoksykacji w naszym organizmie są wątroba i nerki. I to one odpowiadają za metabolizm wielu substancji i zajmują się detoksykacją organizmu, dlatego trzeba zadbać o ich prawidłowe funkcjonowanie. Za detoksykację nie odpowiadają żadne suplementy, diety sokowe, czy inne rzeczy. One mogę jedynie wspomóc organizm, gdy jakieś procesy z różnych przyczyn nie zachodzą prawidłowo.

Umów się na konsultację ze mną

Jeśli masz różne problemy zdrowotne, zaburzenia gospodarki cukrowej, hormonalnej, pogorszone samopoczucie, czujesz, że potrzebujesz pomocy i wsparcia, możesz umówić się na wstępną konsultację ze mną. Razem dokładnie przeanalizujemy Twoją sytuację zdrowotną, objawy i samopoczucie. Wspólnie znajdziemy przyczyny problemów, ustalimy, co warto zrobić, w którą stronę iść. Wprowadzimy odpowiednie działania.

Bibliografia:
1. Myers A., „Możesz wyleczyć choroby autoimmunologiczne. Samodzielna profilaktyka i leczenie”
2. Wentz I., M. Nowosadzka, „Zapalenie Tarczycy Hashimoto”
3. Lewko K., „Leczenie dobrą dietą”
4. Wahls T., Adamson E., „Fenomenalna kuracja dr Wahls”

Dołącz do rozmowy

4 komentarze

  1. Bardzo bogaty i wyczerpujący wpis, ale chciałam spytać – czy sami jesteśmy w stanie ocenić, czy mamy problem z problemem samooczyszczenia organizmu? Bo właściwie każdy ma jakiś objaw z Ciebie opisanych, i one mogą być także objawem zupełnie innego problemu.

    1. Musimy sami nauczyć się obserwacji organizmu i po zastosowaniu naturalnych sposobów wspomagających detoksykację sprawdzić czy objawy ustąpiły. Jeśli nie tzn., że to może być zupełnie inny problem. Warto też zrobić podstawowe badania, jak morfologia czy próby wątrobowe, które też pomogą w tym temacie.

  2. A co myślicie o teatoksie. Ostatnio można kupić mieszanki herbat, które ponoć znakomicie wpływają na oczyszczanie organizmu. Czy ktoś próbował tego sposobu?

    1. Ja raczej z dystansem podchodzę do takich produktów.Jest wiele lepszych naturalnych ziół, które można pojedynczo i wymiennie stosować. A poza tym nic nie zastąpi prawidłowego odżywiania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!

Nazywam się Marta. Jestem dietetykiem i psychodietetykiem. Jako dietetyk specjalizuję się w pracy z kobietami z różnego rodzaju problemami hormonalnymi, jak np. zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością, PCOS, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, insulinooporność, problemy z nadwagą i otyłością. Jako psychodietetyk naprawiam relację z jedzeniem i własnym ciałem. Pracuję z kobietami, które zmagają się z kompulsywnym objadaniem, zajadaniem emocji, stresu, objadaniem słodyczami.

Umów się na konsultację ze mną!

Sprawdź czy i jak mogę Ci pomóc! Wspólnie poszukajmy rozwiązania Twoich problemów.

Ta strona korzysta z ciasteczek (pliki cookies), aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Przekazując swoje dane w trakcie korzystania ze strony wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie i przechowywanie na serwerze. Dane te są przechowywane w sposób bezpieczny, a ich administratorem jest Marta Skoczeń prowadząca działalność pod nazwą Poradnia dietetyczna „Apetyt na Życie” specjalista ds. żywienia Marta Skoczeń. W każdej chwili możesz żądać ich usunięcia za pomocą formularza kontaktowego.