Przyczyny powstawania trądziku

Jakie są przyczyny powstawania trądziku? Trądzik może występować u niemowląt, dzieci i najczęściej we wczesnych latach młodzieńczych, gdy zaczyna się produkcja łoju i pojawiają się pierwsze zaskórniki, które później mogą przekształcić się w zmiany zapalne. W okresie dojrzewania każdy ma bardziej lub mniej poważny trądzik, który zwykle ustępuje samoistnie we wczesnej dorosłości. Jednak o ile w okresie dojrzewania jest to zrozumiałe ze względu na burzę hormonalną, to w wieku dorosłym zazwyczaj jest to sygnał, że coś jest nie tak. Według statystyk zarówno kobiety, jak i mężczyźni są dotknięci trądzikiem jednakowo, jednak ciężka postać częściej pojawia się u mężczyzn. W badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii trądzik jest jedną z pierwszych trzech najczęstszych chorób skóry w populacji ogólnej.

Przyczyny powstawania trądziku

Definicja trądziku

Ile jest różnych książek na ten temat, tyle mamy definicji trądziku, dlatego nie będę ich wszystkich przytaczać. Jednak porównując je wszystkie razem, można wyróżnić następujące elementy wspólne:
1. Przewlekła choroba zapalna
2. Choroba skóry
3. Związek z gruczołami łojowymi i/lub mieszkami włosowymi
4. Powstawanie zaskórników, krostek, grudek, wyprysków itp.
5. Wieloczynnikowe podłoże
Jak widać trądzik jest chorobą zapalną skóry, w której powstają różnego rodzaju krostki, grudki, zaskórniki itp. na skutek problemów z gruczołami łojowymi czy mieszkami włosowymi, co może mieć bardzo wiele różnych przyczyn. Jest schorzeniem, które zwykle odzwierciedla problem, który dzieje się wewnątrz ciała, a nie to, co dzieje się bezpośrednio ze skórą. Rozwiązania za pomocą miejscowych środków i kremów mogą nigdy nie zadziałać na prawdziwą przyczynę trądziku.

Jak można podzielić i sklasyfikować trądzik?

1. Ze względu na wiek np. trądzik niemowlęcy, młodzieńczy lub wieku dorosłego. Jednak nie ma korelacji między tym, że jak ktoś miał trądzik niemowlęcy to będzie miał na pewno trądzik młodzieńczy lub go nie będzie miał. Trądzik młodzieńczy może mieć tak samo osoba, która miała trądzik niemowlęcy, jak i ta, która go nie miała.
2. Ze względu na etiologię np. trądzik pospolity czy zaskórnikowy
3. Ze względu na morfologię wykwitów np. grudkowy, krostkowy, ropowiczy

Istnieje ogromna różnorodność trądziku i stopnia ich nasilenia. Są ludzie, którzy mają tylko kilka zaskórników i na tym się kończy, ale i są przypadki z ogólnym zajęciem skóry, z głębokimi zmianami, ropniami i bliznami. Występują nawet przypadki trądziku przy udziale stawów, jak w przypadku trądziku piorunującego. Pamiętajmy także, że trądzik może znajdować się w wielu miejscach naszego ciała, nie tylko na twarzy, także na skórze głowy, szyi, plecach, klatce piersiowej, ramionach, tułowiu, pachwinie oraz między nogami i udami.

Jak wygląda proces powstawania trądziku?

Aparaty włosowo-łojowe znajdują się na większości ciała i składają się z gruczołu łojowego połączonego z kanałem, nazywanym mieszkiem włosowym, z którego to wyrasta włos. Gruczoły łojowe wytwarzają łój (sebum), który normalnie wydobywa się na powierzchnię skóry przez ujścia mieszków włosowych. Są to malutkie dziurki na szczycie kanalia łojowego, zwane porami. Kanalik ten jest zbudowany z takich samych komórek jak te na powierzchni naszej skóry. Ujście takiego gruczołu znajduje się w połowie długości kanalika. Różne czynniki (np. androgeny, niewłaściwa higiena) prowadzą do wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Wtedy łój i zrogowaciały naskórek wypełniające mieszek włosowy mogą stworzyć czop blokujący ich wydobywanie się na powierzchnię skóry, w wyniku czego powstaje zaskórnik.

Co dalej?

Powoduje to zablokowanie kanalika gruczołu łojowego i tak zaczyna się trądzik. Gdy kanalik jest zamknięty, to zaczynają wytwarzać się idealne warunki do rozwoju bakterii trądzikowych (bakterie te zawsze żyją na powierzchni skóry), które w zatkanym gruczole łojowym zaczynają się rozmnażać, powstaje zakażenie i zapalenie. Do działania zostaje zmobilizowany nasz układ odpornościowy, który chce wybić bakterie i naprawić wszystko to, co nabroiły w naszej skórze. Powstaje stan zapalny z nabrzmieniem. Leukocyty, czyli białe krwinki są odpowiedzialne za pojawienie się ropy w kroście (żółta lub zielonkawa ciecz), która często wypływa z pryszcza. Jeśli ścianka zatkanego mieszka włosowego zostanie przerwana, może dojść do zakażenia i rozwoju zapalenia w okolicy, co prowadzi do powstania i rozprzestrzenienia pryszczy. Ropa się nie pojawi, jeśli mamy tylko zatkany kanalik i nie doszło do zakażenia. Wtedy na skórze pojawia się pojedynczy czop, czyli wągier.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Odnalezienie prawdziwej przyczyny trądziku jest najważniejsze, ponieważ tak jak pisałam wyżej, trądzik jest schorzeniem, który dzieje się wewnątrz ciała, a nie bezpośrednio ze skórą. Poznanie przyczyny powstawania trądziku pomoże nam naprawić to, co dzieje się w naszym ciele. A przyczyn trądziku jest bardzo dużo. U każdego mogą być inne, a i mogą też łączyć się i występować w kilka razem. Odnalezienie swojej indywidualnej przyczyny jest najważniejsze w procesie leczenia. Wśród podstawowych wyróżnia się:

Przyczyny genetyczne

Historia trądziku w rodzinie zwiększa szanse, że u nas także pojawi się trądzik. Zdarza się, że jeśli rodzice mieli problemy z trądzikiem, to pojawi się on również u dziecka.

Przyczyny środowiskowe

Rozumie się przez to przede wszystkim duży kontakt z toksynami, zanieczyszczeniami, metalami ciężkimi itp. Narażeni na to są zwłaszcza ludzie pracujący w różnych zakładach, w których jest wiele szkodliwych substancji. Wszystkie zanieczyszczenia organizmu wychodzą na skórze, która jest naszym największym organem łączącym ze światem zewnętrznym.

Przyczyny hormonalne

Tym zagadnieniem zajmiemy się najszerzej, ponieważ przysparza najwięcej problemów. W powstawaniu trądziku największą rolę odgrywają przede wszystkim androgeny, hormon wzrostu i insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1).

1. Androgeny

Są to tzw. męskie hormony płciowe, ale oczywiście występują także u kobiet, tyle że w mniejszych ilościach. Należy do nich testosteron, DHT (dihydrotestosteron), DHEA (dehydroepiandrosteron) i androstenedion. Wytwarzane są przede wszystkim przez jajniki, jądra i nadnercza, ale także mogą powstawać z DHEAs miejscowo wewnątrz gruczołu łojowego. Podstawowym hormonem pobudzającym gruczoły łojowe do wydzielania łoju jest testosteron, a głównie jego pochodna, czyli DHT. Testosteron jest przekształcany w DHT, m.in. w skórze za pomocą enzymu 5-alfa reduktazy. Gruczoły łojowe wyposażone są w receptory androgenowe. Są to specjalne białka, które po połączeniu z androgenem stymulują wydzielanie łoju, przy czym DHT jest nawet 10x mocniej przez nie przyciągany niż testosteron. Androgeny powodują wzrost gruczołów łojowych, wzmożone wydzielanie sebum, zwiększają sekrecję łoju i zwiększone złuszczanie się naskórka. Sprawiają, że skóra staje się grubsza i twardsza. Ten rodzaj trądziku nazywany jest androgennym, gdzie mamy sporych rozmiarów grudki, krostki i zaskórniki na brodzie, w okolicach ust, wzdłuż linii żuchwy, na szyi i na plecach.

2. Hormon wzrostu

Jest wydzielany przez przysadkę mózgową. W wątrobie i tkankach stymuluje produkcję insulinopodobnego czynnik wzrostu IGF-1. W okresie dojrzewania mamy dużo hormonu wzrostu, co powoduje dodatkowo wysokie stężenie IGF-1 i w ten sposób powstaje trądzik. Dodatkowo IGF-1 może być wytwarzany w obrębie skóry, gdzie oddziałuje z receptorami gruczołów łojowych. IGF-1 stymuluje produkcję łoju oraz pobudza wzrost tkanki w mieszkach włosowych.

3. Estrogeny

Regulują prawidłową pracę gruczołów łojowych. W organizmie muszą być w odpowiedniej ilości, ponieważ przeciwdziałają nadmiernemu rogowaceniu naskórka i zmniejszają produkcję łoju. Dodatkowo biorą udział w tworzeniu naczyń włosowatych, które zaopatrują skórę w tlen i substancje odżywcze i z nimi powiązany jest trądzik różowaty. Oznacza on stan zapalny naczyń znajdujących się w skórze twarzy. Pojawia się wtedy zaczerwienienie, a z czasem swędzące i piekące grudki lub czerwone krosty. Zmiany występują najczęściej na czole, nosie, brodzie i policzkach. Bardzo zaawansowany trądzik obejmuje również dekolt, szyję i okolicę uszu. Kobiety, które mają prawidłowe stężenie estrogenów oraz niskie stężenie androgenów, nie mają problemów z trądzikiem. Natomiast jeśli jest ich zbyt dużo lub zbyt mało, to gruczoły łojowe działają niewłaściwie i prowadzą do powstawania trądziku. Z kolei zbyt duże stężenie progesteronu wpływa na zwiększone owłosienie ciała, może powodować wzrost masy ciała i nasilenie zmian trądzikowych, zwłaszcza ropnych. Z tego względu ważny jest wzajemny odpowiedni stosunek estrogenu i progesteronu.

Trądzik występuje też w wielu chorobach mających podłoże hormonalne. Wyróżnia się tu:

1. Problemy z tarczycą

Prowadzą do wielu zaburzeń równowagi hormonalnej mogących sprzyjać trądzikowi. Niedoczynność tarczycy powoduje niski poziom progesteronu prowadzący do dominacji estrogenu. Wpływa na poziom insuliny, który może wpływać na poziom testosteronu prowadzący do powstania trądziku. Oznacza to, że w celu prawidłowego leczenia trądziku, jeśli przyczyną jest niedoczynność tarczycy, trzeba zająć się uregulowaniem jej pracy. Trądzik spowodowany niedoczynnością tarczycy może występować na całym ciele i zazwyczaj ustępuje lub poprawia się po wyrównaniu jej pracy. Dodatkowo niedoczynność wiąże się z problemami z przewodem pokarmowym, w tym jelitami, które również prowadzą do trądziku. Towarzyszą temu zaburzenia przyswajania witamin, minerałów i innych składników pokarmowych. Kobiety z Hashimoto i innymi chorobami autoimmunologicznymi często mają suchą skórę, wysypki, pokrzywkę, przedmiesiączkowy trądzik i obrzęk twarzy. Z kolei przypadku nadczynności tarczycy mamy do czynienia z większa produkcją hormonów tarczycy, co przyspiesza przemianę materii. Typowe jest więc szybkie chudnięcie, ale także i trądzik na skórze. Szybka przemiana materii sprawia, że skóra staje się bardziej ciepła i równocześnie wilgotna. Może to prowadzić zatkania się porów skóry, i wówczas powstają idealne warunki do życia i rozmnażania dla bakterii beztlenowych, które wywołują zmiany trądzikowe.

2. Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Według kryteriów rozpoznania PCOS, opracowanych w 2004 roku w Rotterdamie, składają się na niego minimum 2 z 3 cech:
– obraz policystycznych jajników w obrazie ultrasonograficznym,
– zaburzenia miesiączkowania i owulacji o charakterze rzadkich miesiączek,
– objawy hiperandrogenizacji i/lub hiperandrogenemia (podwyższone stężenie androgenów we krwi).
Trądzik, oprócz nieregularnych cykli menstruacyjnych i owulacji, przyrostu masy ciała i wypadania włosów jest jednym z najbardziej zauważalnych objawów PCOS. Obejmuje głównie policzki, żuchwę, podbródek i szyję. Przy PCOS mamy zazwyczaj niski poziom progesteronu, co podnosi poziom insuliny, a to z kolei androgenów, jak np. testosteron, który dodatkowo przekształca się do DHT. A wysoki poziom DHT jest bardzo powiązany z trądzikiem. Hiperandrogenizacja przejawia się ciężkim trądzikiem, nie tylko na twarzy, ale także plecach i dekolcie. W tym wypadku podłożem problemów z trądzikiem są zaburzenie gospodarki hormonalnej i przywrócenie odpowiednich proporcji androgenów i estrogenów pomoże uwolnić od trądziku.

3. Problemy z gospodarką cukrową, wahania poziomu cukru i insuliny we krwi

Insulina jest hormonem wytwarzany przez komórki beta trzustki odgrywającym szczególną rolę w metabolizmie węglowodanów. Wysoki poziom insuliny zwiększa produkcję hormonu wzrostu (GH), co prowadzi z kolei do zwiększenia produkcji inulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1). IGF-1 wytwarzany jest głównie w wątrobie, ale też w wielu innych tkankach, a jego poziom zależy m.in. od ilości hormonu wzrostu (GH) i poziomu insuliny we krwi. IGF-1 wykazuje także działanie hipoglikemizujące. Wysoki poziom insuliny i IGF-1 obniża poziom SHBG, powoduje rozrost sebocytów, zwiększoną lipogenezę i nasila produkcję łoju. Przewlekła hiperinsulinemia zwiększa również produkcję androgenów w organizmie, które dodatkowo nasilają łojotok. Dodatkowo wykazano, że androgeny zwiększają endogenne poziomy IGF-1 we krwi, co zwiększa dalszy poziom androgenów. W ten sposób powstaje błędne koło, które przyczynia się do zwiększonej produkcji łoju. Uważa się, że ładunek glikemiczny i indeks glikemiczny produktów, które spożywamy, ma wpływ na powstawanie trądziku. Dieta oparta na produktach o wysokim IG prowadzi do problemów z gospodarką cukrową. Podwyższa poziomy insuliny pobudzając wydzielanie androgenów, a co się dzieje dalej, to już wiemy. Wahania poziomu cukru we krwi i problemy z insuliną powoduje nie tylko IG i ŁG, ale ogólnie zła dieta, nadmierny i przewlekły stres, niedosypianie itp.

Problemy trawienne i ogólnie problemy z przewodem pokarmowym

Tutaj należy zwrócić uwagę na odpowiednie zakwaszenie żołądka, alergie i nietolerancje pokarmowe, Candidę, SIBO, nieszczelne jelita, stany zapalne. Zmiany w jelitach mogą prowadzić do zmian w skórze, w tym trądziku, ale także wielu innych chorób skóry. Uszkodzone i nieszczelne jelita przepuszczają do krwi substancje, które nie powinny się w niej znaleźć i powodują alergie i stany zapalne w całym organizmie. Chore jelita także słabiej przyjmują witaminy, mikroelementy i inne składniki odżywcze, a ich braki także sprzyjają trądzikowi. W jelitach produkowana jest także substancja P, która wpływa na zdrowie skóry i jelit. W przypadku zaburzonej flory bakteryjnej jej wydzielanie jest zaburzone, co wpływa na produkcję sebum.

Obciążona, zanieczyszczona wątroba

Praca wątroby jest ściśle powiązana ze stanem skóry, ponieważ jedną z jej funkcji jest oczyszczanie i detoksykacja. Jeśli praca wątroby jest zaburzona, to często pojawiają się zaczerwienienia, wysypki czy wypryski.

Zaburzona odporność

W wyniku różnych czynników np. toksyny, stres, nieodpowiednia dieta, choroby, układ odpornościowy zostaje zachwiany, co objawia się stanem zapalnym, który też może u niektórych osób powodować trądzik.

Nieodpowiednia dieta

Przede wszystkim przetworzone jedzenie, dodatki do żywności, cukier, nabiał, tłuszcze trans, nadmiar kwasów tłuszczowych omega 6, nadmiar fruktozy, zwłaszcza tej dodawanej do gotowych produktów, wysoki indeks i ładunek glikemiczny potraw. W 2002 r. Cordain i in. przeprowadzili badanie wśród dwóch nie-zachodnich populacji – mieszkańców Kitavan z Papui Nowej Gwinei i Achégo myśliwych-zbieraczy z Paragwaju. Spośród ok. 1300 pacjentów nie zgłoszono żadnych przypadków trądziku. Sugerowano, że brak trądziku w tych społeczeństwach może być bezpośrednią konsekwencją ich diet. Obie populacje żyją na dietach o niskim IG, pozbawionych rafinowanej żywności, takiej jak zboża, chipsy, ciastka i chleb. Dieta mieszkańców Kitavan składała się z bulw, owoców, ryb i kokosów. Spożycie produktów mlecznych, kawy, alkoholu, zbóż, cukru, olejów i soli było minimalne.

Nadmierny i przewlekły stres

W wielu przypadkach stres powoduje lub zaostrza już istniejące zmiany trądzikowe. Nazywany jest on często trądzikiem neuropatycznym. Wiele chorób i narządów ściśle powiązanych jest z układem nerwowym, w tym skóra także. Stres nasila produkcję androgenów, które wzmagają nadmierne wydzielanie łoju i złuszczanie się naskórka. I często jest to błędne koło. Stresujemy się z powodu trądziku, a stres jeszcze bardziej nasila trądzik. Tutaj przede wszystkim trzeba pracować nad sobą, nauczyć radzić sobie z emocjami, różnymi wydarzeniami w życiu.

Różnego rodzaju leki

Można tu wymienić np. leki przeciwdepresyjne, glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe.

Nieodpowiednie kosmetyki

Przede wszystkim zawierające zbyt dużo chemii, dodatków i w ogóle ich zbyt duża ilość w codziennym użytku.

Palenie papierosów

Palenie papierosów pozbawia skórę tlenu, przez co zwiększa częstotliwość powstawania trądziku i różnych problemów skórnych. Nie dotyczy to wszystkich palaczy, ale badania wykazały, że palenie może powodować trądzik

Pasożyty

Jest to często lekceważona i zapominana przyczyna. Większości ludziom wydaje się to abstrakcyjne. Jak to ja mogę mieć pasożyty? Przecież prowadzę higieniczny tryb życia. Ale często obecność pasożytów objawia się problemami skórnymi.

Przyczyny powstawania trądziku

W wielu przypadkach samemu trzeba szukać przyczyny i sprawdzać różne strategie na sobie. Nie ma jednej, uniwersalnej recepty dla każdego. To są podstawowe przyczyny, ale indywidualnie u każdego mogą wystąpić jeszcze inne. Wiele osób zadaje pytanie czy trądzikiem można się zarazić od innych osób i bardzo obawia się tego. Ja uważam, że raczej nie, ponieważ bakteria Propionibacterium acnes (bakteria wywołująca trądzik) bytuje na skórze wszystkich ludzi. Jednak, gdy trądzik jest bardzo ostry i nie jest leczony, to może się pojawić zakażenie wtórne, które zostanie przeniesione na inną osobę, ale wtedy, gdy ma ona jakieś otwarte rany. W praktyce chyba jest to bardzo rzadki przypadek.

Jakie badania warto zrobić, aby zdiagnozować problemy z trądzikiem?

1. Morfologia z rozmazem
2. Badanie ogólne moczu
3. Testosteron, estrogen, progesteron, prolaktyna, androstendion, SHGB, DHEA, DHEAs, LH, FSH (u kobiet w odpowiednich dniach cyklu)
4. Krzywa glukozowo-insulinowa lub chociaż glukoza i insulina na czczo
5. Panel tarczycowy: TSH, FT4, FT3, ATPO, ATG
6. AST, ALT, GGTP
7. Lipidogram i homocysteina
8. Witamina D3
9. Żelazo i ferrytyna
10. Cynk
11. Alergie i nietolerancje pokarmowe

Mapa twarzy i ciała

Warto też wspomnieć o „mapowaniu twarzy”, inaczej „czytaniu z twarzy”, które łączy stare techniki medycyny ajurwedyjskiej i chińskiej, a także nowe techniki dermatologiczne. Ich celem jest wyjaśnienie podstawowych przyczyn powstawania trądziku. Dużo ludzi uważa, że nie ma to potwierdzenia medycznego, ale wielu osobom ta wiedza pomaga odnaleźć przyczyny ich trądziku lub chociaż daje kierunek, gdzie zacząć poszukiwania.

1. Górne i dolne czoło

Trądzik powiązany ze stylem życia. Większość pryszczów na czole i trądzik na skroniach może mieć podłoże bakteryjne i wskazywać, że nieodpowiednio się odżywiamy, niedosypiamy i nie dbamy o higienę.

2. Między brwiami

Trądzik powiązany z wątrobą. Może wskazywać, że pijemy zbyt dużo alkoholu, źle się odżywiamy lub  mamy alergię czy nietolerancję pokarmową. Wiele osób doświadcza trądziku w tym miejscu twarzy z powodu pewnych pokarmów, które jedzą. Przykładem korelacji między wątrobą a tym obszarem ciała jest to, że efekt uboczny problemów z wątrobą jest widoczny przez żółknięcie oczu zwane „żółtaczką”. Podobnie jak w przypadku trądziku na czole, pomiędzy brwiami jest obszar, na który wpływ ma nasz stylu życia – nieprawidłowe mycie skóry głowy, spocone/przetłuszczone włosy na twarzy.

3. Pod i wokół oczu

Trądzik związany z nerkami i wątrobą. Dodatkowo cienie pod oczami mogą oznaczać odwodnienie.

4. Nos

Trądzik powiązany z problemami dotyczącymi serca, zwłaszcza wysokiego ciśnienia krwi.

5. Uszy

Trądzik powiązane z nerkami, co objawia się np. dzwonieniem w uszach jako wynik osłabienia nerek. Uszy mogą również wskazywać, że nie pijemy wystarczającej ilości wody, a odwodnienie ma wpływ na stan skóry.

6. Policzki

Trądzik związany z układem oddechowym. Trądzik w tym miejscu może charakteryzować się małymi kropkami i zazwyczaj jest to trądzik różowaty, który jest spowodowany rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi w skórze, dając czerwony i zaczerwieniony wygląd. Na policzki ma również wpływ makijaż, tłuste kremy i kosmetyki. Wiele przypadków trądziku na policzkach spowodowanych jest nieusuwaniem makijażu lub niezmienianiem naszych poszewek na poduszki, które zawierają zarazki i bakterie.

7. Podbródek

Trądzik powiązany z układem hormonalnym, głownie z układem rozrodczym. Wskazuje na brak równowagi hormonalnej w naszym organizmie spowodowanej np. dojrzewaniem, zaburzeniami miesiączki, PCOS, menopauzą, a także problemami z gospodarką cukrową, brakiem snu i nadmiernym stresem.

8. Dno podbródka

Trądzik powiązany z żołądkiem. Pryszcze na linii szczęki i dolnej części brody mogą wskazywać na problemy z układem pokarmowym. Wiele chorób układu trawiennego powoduje problemy w okolicach twarzy.

9. Szyja

Trądzik powiązany z hormonami, ale też może być spowodowany przez podrażnienie w wyniku stosowania nieodpowiednich produktów do włosów, przez koszule z obcisłymi kołnierzami i pocenie się.

10. Ramiona

Trądzik związany z problemami hormonalnymi, ale także może być spowodowany tarciem paska od torebki noszonej na ramieniu z jednoczesnym poceniem.

11. Klatka piersiowa

Trądzik powiązany z wątrobą i układem pokarmowym. Nasz układ trawienny kontroluje poziom dobrych i szkodliwych bakterii w naszym organizmie, które mogą powodować podrażnienia skóry, w tym na klatce piersiowej. Wypryski na tej części ciała są też często spowodowane przez ciasne ubrania, które nie są oddychające lub różnego rodzaju kosmetyki do mycia ciała i mydła, których używamy, a także infekcją grzybiczą lub alergią i niewłaściwym odżywianiem.

12. Ręce

Trądzik powiązany z niedoborem witamin, gównie witaminy A, D i K2. Pojawia się tutaj głównie z powodu nadczynności gruczołów łojowych, które produkują zbyt dużo sebum, zakażają mieszki włosowe i zatykają  pory. W tym miejscu możemy mieć do czynienia także z rogowaceniem prążkowym. Są to maleńkie pryszczopodobne guzki i małe szorstkie łaty na ramionach. Zapalenie rogówki występuje, gdy mamy nadmiar keratyny, która jest substancją, chroniącą naszą skórę przed szkodliwymi substancjami. Nie ranią ani nie swędzą, ale mogą być trudne do pozbycia się i podczas gdy nie jest to trądzik, wiele osób może je pomylić z pryszczami. Problemy skórne w tym miejscu mogą też być powiązane z nietrawieniem glutenu.

13. Brzuch

Trądzik związany z naszym stylem życia, ale też może być spowodowany ciasno dopasowanymi ubraniami i tkaninami, które podrażniają skórę. Często występuje u osób golących brzuch, ponieważ mieszki włosowe są bardziej podatne na zatykanie się martwymi komórkami skóry i bakteriami.

14. Pachwiny i krocze

Trądzik związany przede wszystkim z higieną, goleniem, chorobami przenoszonymi drogą płciową. Różnicę między chorobami przenoszonymi drogą płciową, a trądzikiem można stwierdzić po tym, że choroby przenoszone drogą płciową charakteryzują się swędzącymi i wypełnionymi ropą guzkami.

15. Nogi i uda

Trądzik związany głównie z wrażliwą skórą. Podrażnienia mogą być spowodowane niewłaściwymi kremami, balsamami, nieodpowiednimi lub niewygodnymi ubraniami, a także wrastaniem włosków po goleniu.

16. Plecy

Trądzik powiązany głównie z hormonami, zwiększonym poziomem testosteronu i estrogenu. Może być spowodowany także przez pocenie się, noszenie spoconych ubrań ocierających skórę, różne nieodpowiednie kosmetyki.

17. Pośladki

Trądzik powiązany z układem trawiennym, w tym wymienia się spożycie glutenu, ale też przez zbyt ścisłe i dopasowane spodnie.

Przyczyny powstawania trądziku

Należy pamiętać, że mapowanie twarzy i ciała jest tylko częściowo poparte dowodami naukowymi i jest bardziej ogólną wytyczną, która może nie dotyczyć wszystkich, ponieważ ludzie mają indywidualne wrażliwości. Jednak trądzik, który pojawia się na naszej twarzy i ciele, nadal wskazuje na brak równowagi w naszym ciele, którym musimy się zająć i rozwiązać. Mówi nam, że mamy wewnętrzne problemy zdrowotne, że coś się dziej w naszym organizmie. Znajomość przyczyn powstawania trądziku może pomóc nam naprawić to, co dzieje się w naszym ciele. Wiele razy staramy się leczyć trądzik, stosując miejscowe zabiegi punktowe, przeróżne kosmetyki, ale te produkty zapewniają tylko chwilową ulgę. Znalezienie przyczyny to podstawa.

A w następnym artykule można przeczytać o diecie w trądziku.

Umów się na konsultację ze mną

Jeśli masz różne problemy zdrowotne, zaburzenia gospodarki cukrowej, hormonalnej, pogorszone samopoczucie, czujesz, że potrzebujesz pomocy i wsparcia, możesz umówić się na wstępną konsultację ze mną. Razem dokładnie przeanalizujemy Twoją sytuację zdrowotną, objawy i samopoczucie. Wspólnie znajdziemy przyczyny problemów, ustalimy, co warto zrobić, w którą stronę iść. Wprowadzimy odpowiednie działania.

Bibliografia i ciekawe materiały do poczytania:
1. Pitchford P., „Odżywianie dla zdrowia”
2. www.tradzikpospolity.pl
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12485434
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4120804/
5. http://www.jtad.org/2007/3/jtad71302a.pdf
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23826827
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4884775/
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2836431/
9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835905/
10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2431503/
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26711092
12. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24808112
13. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12184671
14. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19635281
15. https://www.restartmed.com/hypothyroidism-acne/
16. http://hardhittinghealth.org/2016/10/03/acne-face-map-health-what-does-it-reveal/
17. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/features/more-than#1
18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4884775/
19. www.antytrądzik.pl
20. www.napryszcz.pl
21. www.akademiadietetyki.pl
22. http://www.poradnikzielarski.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!

Nazywam się Marta. Jestem dietetykiem i psychodietetykiem. Jako dietetyk specjalizuję się w pracy z kobietami z różnego rodzaju problemami hormonalnymi, jak np. zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością, PCOS, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, insulinooporność, problemy z nadwagą i otyłością. Jako psychodietetyk naprawiam relację z jedzeniem i własnym ciałem. Pracuję z kobietami, które zmagają się z kompulsywnym objadaniem, zajadaniem emocji, stresu, objadaniem słodyczami.

Ta strona korzysta z ciasteczek (pliki cookies), aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Przekazując swoje dane w trakcie korzystania ze strony wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie i przechowywanie na serwerze. Dane te są przechowywane w sposób bezpieczny, a ich administratorem jest Marta Skoczeń prowadząca działalność pod nazwą Poradnia dietetyczna „Apetyt na Życie” specjalista ds. żywienia Marta Skoczeń. W każdej chwili możesz żądać ich usunięcia za pomocą formularza kontaktowego.