Niedożywienie witaminowo-mineralne jako przyczyna problemów z tarczycą

Jak nie nalejesz do samochodu paliwa, nie zadbasz o płyn do spryskiwaczy, chłodnicy, będą niesprawne hamulce, to daleko nie zajedziesz. A i podróż nie będzie komfortowa. Jak nie podlejesz swoich kwiatów, nie dasz im dostępu do słońca, a zamkniesz je w zimnym i ciemnym pomieszaniu, uschną. Tak samo jest z Twoją tarczycą. Gdy nie dostarczysz jej odpowiedniego paliwa, witamin i składników mineralnych, to nie będzie dobrze funkcjonowała. A Ty będziesz się kiepsko czuła. I też daleko nie zajedziesz. Niedożywienie witaminowo-mineralne jako przyczyna problemów z tarczycą.

Niedożywienie witaminowo-mineralne jako przyczyna problemów z tarczycą

Jak to jest z tą niedoczynnością tarczycy?

Można powiedzieć, że niedoczynność tarczycy i Hashimoto to plaga naszych czasów. Gdzie się nie obejrzę, z kim nie porozmawiam, to albo ktoś sam ma niedoczynność, Hashimoto lub zna kogoś bliskiego z tymi chorobami. Przyczyn rozwoju chorób tarczycy jest bardzo dużo. Ale dziś chcę się skupić na jednej, szalenie istotnej. Dlaczego? Bo Ty masz na nią ogromny wpływ. I jak wiele czynników może być niezależnych od Ciebie, tak pod tym względem możesz bardzo dużo zdziałać. A co to za przyczyna? To właśnie niedożywienie witaminowo-mineralne jako przyczyna problemów z tarczycą. A czym ono jest?

Niedożywienie witaminowo-mineralne jako przyczyna problemów z tarczycą

Tarczyca do swojej pracy, produkcji hormonów tarczycy, konwersji hormonów tarczycy potrzebuje różnych witamin, składników mineralnych, związków, substancji. Gdy nie ma ich w ogóle lub gdy jest ich za mało, te procesy nie będą zachodziły prawidłowo. A dlaczego to takie ważne? Bo praca całej tarczycy wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Żeby Ci to zobrazować, zacznijmy od funkcji tarczycy. Ale to nie są funkcje tarczycy samej w sobie, ale produkowanych przez nią hormonów, czyli tyroksyny i trójjodotyroniny. Hormony tarczycy charakteryzują się najszerszym spektrum działania spośród wszystkich dotychczas poznanych hormonów i wpływają na funkcjonowanie większości tkanek naszego organizmu.

Jaką pełni rolę tarczyca?

Przykładowo:

  • Utrzymuje stałą temperaturę naszego ciała, dlatego często jest nazywana „termostatem”
  • Wzmaga zużycie witamin, a zwłaszcza witamin z grupy B (B1, B2, B12), witaminy C i D
  • Wywiera duży wpływ na metabolizm kości, fosforanów i wapnia
  • Wpływa na wzrost szkieletu i rozwój układu nerwowego u płodu, a także ogólny rozwój płodu w czasie ciąży
  • Ma wpływ na czynności rozrodcze i libido
  • Wpływa na układ nerwowy i krwionośny, a także prawidłową czynność nerek
  • Warunkuje prawidłowe dojrzewanie jajników i jąder oraz prawidłowe wydzielanie hormonów płciowych, gospodarkę hormonalną
  • Jest odpowiedzialna za około 30% spoczynkowej przemiany materii, dlatego przy niedoborze hormonów tarczycy dostarczana z pożywieniem energia jest magazynowana w postaci tkanki tłuszczowej, co prowadzi do nadwagi i otyłości

To i tak jeszcze nie wszystko.

Ale!

Co się musi wydarzyć, żeby tarczyca pełniła te funkcje? Te wszystkie procesy zachodziły prawidłowo? Po pierwsze najpierw hormony tarczycy muszą zostać wyprodukowane. Po drugie musi dojść do konwersji hormonów tarczycy, czyli przekształcenia T4 do T3, ponieważ tarczyca wytwarza głownie T4. A to T3 jest tym najbardziej aktywnym hormonem, który wpływa np. na tempo naszej przemiany materii, wzrost włosów, energię życiową.

Niedożywienie witaminowo-mineralne jako przyczyna problemów z tarczycą

Produkcja hormonów tarczycy

Tarczyca w ok. 80-90% produkuje T4 i w ok. 10-20% T3. Do wytworzenia hormonów tarczycy potrzebna jest tyrozyna i jod. Tyrozyna jest aminokwasem białkowym i niedożywienie białkowe też wpływa na rozwój problemów z tarczycą. Szczegółowo pisałam o tym tutaj. Przeczytaj koniecznie! I żeby powstały hormony tarczycy tyrozyna musi połączyć się z jodem. Wygląda to tak:
Tyrozyna + 1 cz. jodu = MIT (monojodotyrozyna T1)
Tyrozyna + 2 cz. jodu = DIT (dwujodotyrozyna T2)
T2 + T2 = tyroksyna (T4)
T2 + T1 = trójjodotyronina (T3)
Gdy będzie brakowało czy to tyrozyny, czy jodu, czy jednego i drugiego nie nastąpi prawidłowa produkcja hormonów tarczycy. Tak więc widzisz, jak ważna jest odpowiednia podaż i białka, i jodu. I tu podkreślam ODPOWIEDNIA podaż. Bo niedobór jodu może przyczynić się do rozwoju niedoczynności, a nadmiar do rozwoju Hashimoto.

Konwersja hormonów tarczycy

Tarczyca produkuje przede wszystkim T4, które jest hormonem nieaktywnym (prohormonem) i nie ma dużego wpływu na metabolizm. Natomiast aktywnym hormonem jest T3. Dodatkowo, aby tarczyca działała prawidłowo musi dość do przekształcenia (konwersji) T4 do T3. Odbywa się ona w licznych tkankach organizmu (wątroba, nerki, jelita), dlatego musimy się zająć nie tylko tarczycą, ale też pozostałymi organami. Dodatkowo istnieje mnóstwo czynników, które zaburzają konwersję hormonów. Do tych czynników należą m.in. niedobory witamin i składników mineralnych.

Zarówno przy produkcji i konwersji hormonów tarczycy zachodzą różne procesy w organizmie. Biorą w tym udział różne enzymy np. peroksydazy, dejodyznazy, które regulują działanie hormonów tarczycy. W skład tych enzymów i przy tych procesach uczestniczą różne witaminy i składniki mineralne. Gdy ich brakuje, jest za mało, te procesy nie zachodzą tak, jak powinny. W wyniku tego mamy za mało hormonów tarczycy i rozwijają się problemy z tarczycą. Tu przykładowo niesamowitą rolę odgrywa np. selen, cynk, jod, żelazo, witaminy z grupy B, witamina D, antyoksydanty. Każdy z tych składników ma swoją rolę i zadania, jeśli chodzi o produkcję i konwersję hormonów tarczycy.

Czy wystarczy dieta?

Podstawą jest dobrze skomponowana dieta bogata w poszczególne witaminy i składniki mineralne. Większość potrzebnych składników możemy bez problemu dostarczyć z dietą. Warto tu wiedzieć, gdzie znajdziemy poszczególne i potrzebne substancje. A także w jakich ilościach je dostarczać. Jednak tu też chcę zaznaczyć ważną kwestię. Nasze osobiste, subiektywne spojrzenie na dietę. Ja na konsultacjach z moimi Pacjentkami analizuję ich dzienniczki żywieniowe. I bardzo często słyszę stwierdzenie „Odżywiam się zdrowo, dbam o wszystko, a masa ciała nie spada, wciąż brakuje mi energii”. Gdy potem analizuję dzienniczek, badania, widzę, z czego to wynika. Brakuje w diecie odpowiedniej ilości białka, niektórych witamin, składników mineralnych, bo np. Pacjentka nie spożywa określonych grup produktów. Słyszała, że coś jest zakazane, szkodzi w Hashimoto. A potem gdy uzupełnimy dietę w określone produkty, pojawia się lepsze samopoczucie, wzrost energii. Stan zdrowia się poprawia.

Objawy niedoczynności tarczycy, Hashimoto = objawy niedoborów witamin i składników mineralnych

Niedoczynność tarczycy i Hashimoto objawia się na wiele różnych sposobów. Wyróżniamy tu m.in.:

  • Przyrost masy ciała i problem z redukcją zbędnej tkanki tłuszczowej
  • Uczucie zatrzymywania wody w organizmie
  • Nadmierna senność, ale też i bezsenność
  • Problemy z układem pokarmowym np. wzdęcia, zaparcia
  • Problemy hormonalne np. z miesiączką
  • Pogorszona tolerancja aktywności fizycznej, bóle mięśniowe, dłuższa regeneracja po wysiłku
  • Nadmierne zmęczenie, osłabienie
  • Słaba tolerancja niskich temperatur, szybkie marznięcie
  • Częste przeziębienia
  • Nadmierne wypadanie włosów, przerzedzanie się brwi
  • Słabe, kruche paznokcie
  • Sucha, blada skóra, żółtawo zabarwiona – łokcie
  • Obrzęk twarzy, powiek, dłoni, grubsze rysy twarzy
  • Wahania nastrojów
  • Problemy z pamięcią, koncentracją, skupieniem, „mgła mózgowa”
  • Spowolnienie mowy, myślenia, ruchu
  • Zmniejszone libido
  • Uczucie niepokoju, lęku
  • Zaburzenia depresyjne

I oczywiście to wszystko mogą być objawy niedoczynności tarczycy, Hashimoto. Dodatkowo to mogą być objawy niedoborów poszczególnych witamin i składników mineralnych. Dostarczając odpowiednią ilość składników odżywczych uzupełnimy niedobory i poprawimy pracę tarczycy. A za tym idzie nasze dobre samopoczucie i stan zdrowia.

Jaki ma to związek z odchudzaniem?

Często osoby z niedoczynnością, Hashimoto mają problem z dodatkowymi kilogramami i chcą szybko się ich pozbyć. W tym celu wiele osób zaczyna stosować różne, bardzo niskokaloryczne i restrykcyjne diety, żeby szybko schudnąć. Jednak nie tędy droga. Zbyt duże restrykcje kaloryczne mogą spowodować wzrost stężenia TSH, zmniejszyć tempo przemiany materii, a także prowadzić do wzrostu produkcji kortyzolu. To wpływa na aktywność dejodynazy w wątrobie i zmniejszenie poziomu T3 we krwi. A jak już wiele razy powtarzałam, T3 ma ogromny wpływ na tempo naszej przemiany materii i energię życiową.

Niedożywienie witaminowo-mineralne jako przyczyna problemów z tarczycą

Mała ilość pożywienia to mała ilość witamin i składników mineralnych potrzebnych naszemu organizmowi. A niedożywienie kaloryczne, białkowe i witaminowo-mineralne jest powiązane z gorszą pracą i aktywnością tarczycy. Wzrost TSH jest mechanizmem adaptacyjnym pojawiającym się jako odpowiedź na niedobór kalorii i składników odżywczych w diecie. Odpowiednio zbilansowana dieta, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do produkcji hormonów tarczycy ma bardzo duże znaczenie w chorobach tarczycy. Naprawdę wiem, jak to jest tyć w niedoczynności tarczycy i Hashimoto, jak trudno jest schudnąć i jak bardzo nam na tym zależy. Ale stosując różne niskokaloryczne diety, jeszcze bardziej pogarszamy swoją sytuację. Należy postawić na racjonalną, dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w składniki odżywcze, której celem jest wspomaganie pracy tarczy, przywrócenie zdrowia i dobrego samopoczucia. Niedożywienie witaminowo-mineralne ma ogromny wpływ na pracę tarczycy i o tym możesz posłuchać w kursie o składnikach potrzebnych tarczycy.

Czy potrzebna jest suplementacja?

Suplementy są uzupełnieniem diety, a nie jej niezbędnym elementem czy zastępującym ją. Czasami ogrywają ważną rolę, ale pod warunkiem, że są dobrze dobrane. Tu obowiązuje bardzo ważna zasada – suplementy dobieramy do naszych potrzeb, a nie potrzeby do suplementów. Kupujemy coś, co jest nam potrzebne, a nie dlatego, że jest reklamowane. Uzupełnienie witamin, składników mineralnych, innych związków i substancji jest bardzo ważne dla prawidłowej funkcji tarczycy i układu odpornościowego. Dobrze dobrana suplementacja może wspierać prawidłowe działanie układu immunologicznego, zmniejszać stan zapalny, wpływać na prawidłowe funkcjonowanie mikroflory jelitowej. Często też osoby z Hashimoto stosują różne diety eliminacyjne i niedobory warto uzupełnić w postaci suplementów. Czasami też Pacjent jest w bardzo złym stanie, jest silna niedoczynność tarczycy, bardzo nasilone objawy i potrzebna jest szybka reakcja w postaci dobrych suplementów poprawiających stan zdrowia. Jednak też nie popadajmy w skrajność. Spotkałam przypadki, gdzie zgłosiły się do mnie osoby, które przesuplementowały selen czy witaminę D3 dwukrotnie ponad normę. Dlatego też pamiętajmy, że suplementy to nie landrynki 😉 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mądrej i rozsądnej suplementacji dołącz do kursu o składnikach potrzebnych tarczycy.

A co z lekami z hormonami tarczycy?

Najczęściej przepisywane leki to Euthyrox, Letrox czy Novothyral, które zawierają T4 lub T4 i T3. Leki zawierają hormony, których nasz organizm nie jest w stanie w ogóle wytwarzać lub w wystarczającej ilości. Stosujemy je w celu uzupełnienia hormonów. Sprawdzą się one w niedoczynności tarczycy lub u osoby z wyciętą tarczycą. Wtedy czasami są naprawdę konieczne i potrzebne. Jednak terapia hormonalna nie wyleczy samego Hashimoto, które jest chorobą autoimmunologiczną. Tu mamy problem z układem odpornościowym. Podawanie hormonów nie spowoduje zatrzymania produkcji przeciwciał. I żebyśmy dobrze się zrozumieli. Nie jestem przeciwniczką leków. Są one naprawdę czasami potrzebne i ratują życie. Ale często też są nadużywane i stosowane niepotrzebnie. Dodatkowo żadnego z leków czy suplementów nie należy traktować jako złotego środka, pigułki rozwiązującej wszelkie problemy. Ważne jest tu zaznaczenie, że lek może zwiększyć poziom T4, ale jeśli mamy problem z konwersją, to T3 nadal będzie nisko. Tu ważne zadbanie jest o całokształt, w tym bardzo ważna rolę odgrywa nasz styl życia i odżywianie.

Chcesz zrobić dla siebie coś więcej?

  • Nie chcesz polegać tylko na lekach?
  • Naturalnie wesprzeć swoją tarczycę i układ odpornościowy w niedoczynności tarczycy, Hashimoto?
  • Stać się bardziej świadomą Pacjentką?
  • Czujesz, że sama sobie nie poradzisz?
  • Potrzebujesz wsparcia i pomocy?

Dołącz do kursu online o składnikach potrzebnych tarczycy. Ten kurs to taki przepis, receptura, która pokaże Ci, jak poradzić sobie z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto. Naturalnie zadbać o Twoją tarczycę i układ odpornościowy. Dzięki przerobieniu kursu zobaczysz, jakie badania warto zrobić. Nauczysz się je czytać, będziesz wiedziała co i w jakich ilościach włączyć do diety, co suplementować. Nie czekaj z założonymi rękami. Weź swoje zdrowie w swoje ręce.

Witaminy, składniki mineralne i inne związki potrzebne do prawidłowej pracy tarczycy

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak odżywić swoją tarczycę, wesprzeć jej pracę, zachęcam do zapoznania się z kursem na ten temat. Nauczysz się odpowiednio odżywiać swój organizmu pod względem witaminowo-mineralnym. Dzięki temu zmniejszysz wszystkie negatywne objawy, które Ci towarzyszą. Dowiesz się, o jakie witaminy i składniki mineralne zadbać. Czy można je dostarczyć z dietą, czy trzeba suplementować? Jeśli suplementować, to które suplementy są warte uwagi, a na które szkoda pieniędzy? W kursie szczegółowo omawiam rolę witamin i składników mineralnych w niedoczynności tarczycy i Hashimoto. Dostaniesz mnóstwo wiedzy połączonej z praktycznymi wskazówki, które będziesz mogła zastosować w życiu codziennym i poprawić swój stan zdrowia. Zapoznaj się z opiniami osób, które brały we wcześniejszej edycji:

Niedożywienie witaminowo-mineralne jako przyczyna problemów z tarczycą

Dołącz do rozmowy

4 komentarze

  1. Suplementacja powinna być zawsze prowadzona pod kontrolą osób doświadczonych

  2. dopiero od jakiegoś czasu spożywam dzienną porcję witamin (na razie bez suplementów) niby to tylko owoce i warzywa, a czuje znaczną różnicę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!

Nazywam się Marta. Jestem dietetykiem i psychodietetykiem. Jako dietetyk specjalizuję się w pracy z kobietami z różnego rodzaju problemami hormonalnymi, jak np. zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością, PCOS, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, insulinooporność, problemy z nadwagą i otyłością. Jako psychodietetyk naprawiam relację z jedzeniem i własnym ciałem. Pracuję z kobietami, które zmagają się z kompulsywnym objadaniem, zajadaniem emocji, stresu, objadaniem słodyczami.

Ta strona korzysta z ciasteczek (pliki cookies), aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Przekazując swoje dane w trakcie korzystania ze strony wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie i przechowywanie na serwerze. Dane te są przechowywane w sposób bezpieczny, a ich administratorem jest Marta Skoczeń prowadząca działalność pod nazwą Poradnia dietetyczna „Apetyt na Życie” specjalista ds. żywienia Marta Skoczeń. W każdej chwili możesz żądać ich usunięcia za pomocą formularza kontaktowego.